Tiramisu parhautta

nohoplastaan

Raa'an vaahdotetun kananmunan sijaan voi käyttää vain kermavaahtoa sekoitettuna marcarponeen.

Eli ensin keität desin vahvaa kahvia jäähdytetyn kahvin sekaan lisäät amoretto-likööriä maun mukaan - yleensä 1:1.

Vaahdota kerma kunnes teräviä huippuja on näkyvissä - älä pidempään tai kerma on voita.

Notkista mascarpone sekoittaen ja lisää tomusokeria ja vaniljaa (joko uutetta tai tangosta) makusi mukaan, sekoita hitaasti kermavaahto maustettuun juustomassaan, maista ja lisää sokeria tai vaniljaa jos tarvis.

Vuoan pohjalle kerros keksiä (itseläni vuoka kuudelle keksille), kostuta keksit muutamalla ruokalusikallisella kahvi/liköööri-seoksella per keksi ja päälle marcaponekermavaahto- seosta pinnalle - toista keksit ja mascarpone-vaahto, tasoita pinta, kelmu päälle ja jääkaappiin tekeytymään.

Parasta tiramisu on "dagen efter" eli kun nesteet ovat tasaantuneet.

Tätkeintä misussa on olla vesittämätttä keksejä, riittävä maku kahvissa, ja nautinnon aikaan riittävä kaakao-jauhe pinnalle ja toimii kevyemmälläkin versiolla - kuka siis haluaa syödä raakaa munaa paitsi pääsiäisenä.

0

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

        Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
        Ikävä
        140
        1745
      2. Hirvittävä onnettomuus.

        Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
        Rovaniemi
        40
        1658
      3. Hei sinä nainen

        Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
        Ikävä
        63
        1410
      4. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        68
        1305
      5. Kelan perkeleellinen käytäntö

        Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
        Maailman menoa
        209
        1154
      6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

        Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
        Maailman menoa
        277
        1107
      7. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        70
        1083
      8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
        Suomalaiset julkkikset
        19
        958
      9. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        74
        955
      10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

        Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
        Maailman menoa
        106
        888
      Aihe