Atomeja ei ole koskaan ollut, muuta kun mielikuvituksessa. Kukaan ei ole koskaan nähnyt yhtään atomia. Atomipommiksi sanottukin on ahdettu, paineistettu kammio.
Olkaa hyvät ja todistakaa toisin, jos voitte osoittaa varmoilla tuloksilla, niin olevan?
Olkaa hyvät ja todistakaa toisin, jos voitte osoittaa varmoilla tuloksilla, niin olevan?
Vastaukset 13
Vanhimmat
https://www.google.se/search?q=atom in electron microscope&biw=1280&bih=636&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwip26rS9-_LAhVnM5oKHbRLAtoQ_AUIBygB
Nyt olet sinäkin nähnyt.
Joo ja olenpa nähnyt myös isojalan. Miksi en olisi, ovathan ne tyypillisesti 2,70 metriä pitkiä ja toista metriä leveitä. Aika vaikea olla näkemättä.
Kävin ehdottamallasi verkkosivulla, enkä löytänyt yhtään atomia.
Atomit ovat edelleen mielikuvitusta.
Käy Lappeenrannan torilla, siellä niitä atomeja oikein myydään.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tunnelointimikroskooppi
Tuo vastannee avaukseesi...
Staattista pölyä ei voi tunnistaa atomeiksi, eikä ns. periaatepiirroksia. Atomit ova edelleen kateissa, kuten atomipommitkin. Ole hyvä ja lue aloituskirjoitus tarkkaan, niin tiedät ns. atomiräjähteiden arvoituksen. Ahdettuja ja paineistettuja säiliöitä ne ovat.
Paineistetty säiliö aiheuttaa säteilyn???
Vittu mikä tollo.
Paineistettuja säiliöitä. Höpö höpö. Taitaa isoremmi luistaa pojulla pahasti.
Jumala on luonut kaiken, joten mitään vitun atomeja ei tarvita.
Hävetkää te, jotka kirjoitatte törkeyksiä ja vielä Jumalan nimeen viitaten ja muutkin!
Fysikaaliset mittaukset ja laskelmat kuitenkin toimivat moitteettomasti ja pitävät paikkansa, jossa atomit huomioituna!
Jos aine ei koostuisi perus hiukkasista eivät olisi mahdollisia: ydinpommit, ydinvoimalat, fuusio, fissio tai mikään kvanttimaailman toteutuva ilmiö.
Tiede on luonut paljon illuusioita, joita on pidetty tosina. Illuusioiden perusteena on se, että kukaan ei pysty todisteellisesti osoittamaan muuta. Tiedekään ei tosin pysty toteen näyttämään ainoatakaan oikeaa atomia. Pölyhiukkasissa on staattista varausta ja monissa miussakin pölyissä. Kaasuuntuvissa aineissa, kuten uraanissa on säteilyä jne.