Lohi kuuluu heile

Meinaavat Heikki Joona ja Pekka Lantto. Penttäs Bärttili haastattellee heitä

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1017&artikel=6403862
4388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onhan sen ruotsalaisen saamekylän saama oikeuden päätös varmasti rohkaiseva ja kertoo sen, että ei valtiokaan voi tehdä, mitä haluaa. Se, että miten tämä onnistuisi Suomessa, on sitten toinen asia.

Lähtökohta olisi se, että maanomistajien ja kalastajien molemmilla puolen jokea tulisi päästä yksimielisyyteen vaatimuksista ja jatkotoimenpiteistä. Keskenään riitelevä vastapuoli antaa toiselle puolelle paremmat mahdollisuudet pärjätä asiassa kuin asiassa. Näin se menee. Olisi löydettävä yhteiset näkemykset.

Äänestä

Kelles se lohi kuulu 1000 vuotta sitte. Ei kelheen mutta sitä on alettu omimaan ittele.

Äänestä
  • Juurikin noin, mutta sitten tuli yhteiskunta, valtio, läänit, kunnat, tilat jne. Rajapyykejä on mettä täynnä.

    Elikkäs aivan kaikella on omistajansa. Viimeisiä ei kenenkään mutta kaikkien maita olivat nuo Metsähallituksen maat.

    Ei kaloja omista joku virkamies Rovaniemellä.

    Äänestä

  • Ahneudesta tässä on kysymys. Vanhat suvut haukkuvat valtiota ahneudesta. Jos nämä muutamat suvut saisivat omistusoikeuden loheen niin maksaisimme jatkossa 100€ päivässä luvista ja tenon tyyliin ei omia veneitä saisi käyttää ja soutajakin pitää olla paikallinen. Rahasta tapellaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matikkapää kirjoitti:

Meinaavat Heikki Joona ja Pekka Lantto. Penttäs Bärttili haastattellee heitä

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1017&artikel=6403862

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu