Amplitudi ja dB

haluantietaa

Mitä eroa on amplitudilla ja desibelillä? Kiitos etukäteen vastauksesta! :D

12

447

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskee

      Amplitudi kuvaa lineaarisesti värähdyspoikkeaman laajuutta. Desibeli, joka on kymmesosa beliä, kuvaa tehojen (plus muutaman muun asian) suhdetta 10-kantaisella logaritmisella asteikolla. Akustiikassa asia on hieman monimutkaisempi, koska esim melumittauksissa eri taajuuksia painotetaan eri tavoin. Desibeleistä puhuttaessa on huomattava mistä puhutaan, koska se, mihin suhteutetaan, riippuu siitä. Esim. nolla desibeliä äänenä ei ole täysi hiljaisuus, vaan kuulokynnyksen rajalla oleva ääni. Usein desibelimerkinnän yhteydessä merkitään vertailuyksikkö mukaan, esim dBμV tai dBW.

      • kysyn_välistä

        Jos oskilloskoopilla mittaa vaihtojännitettä, niin onko teho sama kuin käyrän itseisarvon pinta-ala aika-akselilla / per aika-askelin yksikkö?

        Eli jos jännitteen pinta-ala muuttuu ko-asteikolla 10 kertaiseksi, niin desibeliasteikolla se tarkoittaisi 20 dB muutosta?


      • Weber-grilli
        kysyn_välistä kirjoitti:

        Jos oskilloskoopilla mittaa vaihtojännitettä, niin onko teho sama kuin käyrän itseisarvon pinta-ala aika-akselilla / per aika-askelin yksikkö?

        Eli jos jännitteen pinta-ala muuttuu ko-asteikolla 10 kertaiseksi, niin desibeliasteikolla se tarkoittaisi 20 dB muutosta?

        Volttisekunti on magneettivuon yksikkö. Jos mitattava jännite on kytketty kelan napojen väliin, niin kelan lävistävän magneettivuon määrä on jännitekäyrän pinta-ala.


    • Laskee

      Ei tehoa, mutta tehollisjännitteen saa tuosta pinta-alasta. Teho riippuu kuormasta ja sen laadusta (resistanssi, impedanssi jännitteen muoto taajuus)

    • haluantietää

      Kiitos vastauksistanne!
      Vielä selventääkseni kysymystä mitä eroa on käsitteinä amplitudilla ja desibelillä?

      • yritetään_selittää

        Kyllä amplitudi ja desibeli ovat aivan eri asia. Amplitudi on suure, desibeli erään toisen suureen logaritminen yksikkö. Äänenvoimakkuus desibeleinä on kyllä laskettavissa ääniaaltojen amplitudin avulla, mutta ei aivan suoraviivaisesti; desibeleillä ei mitata amplitudin vaan äänen paineen tai intensiteetin logaritmia.
        Missä tahansa aalto- tai värähdysliikkeessä amplitudi merkitsee värähtelevän kappaleen, tai ääniaaltojen tapauksessa ilmamolekyylin suurinta poikkeamaa tasapainoasemasta. Varsin havainnollisesti amplitudin käsite lienee selitettävissä veden pinnalla etenevien aaltojen tapauksessa: amplitudi on aallonhuipun korkeus luettuna siltä tasolta, jossa tyyni vedenpinta olisi, jos aaltoja ei olisi. Ilmassa etenevien ääniaaltojen tapauksessa amplitudi ei ole yhtä helposti todennettavissa, mutta samasta asiasta on periaatteessa kysymys. Ja amplitudia mitataan pituusyksikköinä, esimerkiksi sentti- tai millimetreinä, ei watteina, saati desibeleinä.
        Aaltoliikkeen, esimerkiksi ääniaaltojen teho, eli niiden kuljettama energia aikayksikköä kohti, on kuitenkin (muiden tekijöiden ollessa samat) suoraan verrannollinen amplitudin neliöön, ei itse amplitudiin. Äänen tehoon läheisesti liittyvä käsite on intensiteetti; se on teho pinta-alayksikköä kohti. Edetessään kauemmaksi äänilähteestä ääniaallot ja niiden energia jakautuvat yhä suuremmalle pinta-alalle.
        Ja vihdoin: äänen voimakkuus beleinä on sen intensiteetin ja erään perustason välisen suhteen logaritmi. Käytännössä kuitenkin belien sijasta käytetään desibelejä, eli belin kymmenesosia. Perustaso on valittu niin, että se on ainakin lähellä hiljaisinta ääntä, joka vielä juuri ja juuri on kuultavissa. Se on siis nolla desibeliä, koska luvun suhde itseensä on yksi ja yhden logaritmi on nolla ja nolla pysyy, vaikka se kerrottaisiin kymmenelläkin.


      • Kalju_Pitkätukka

        Yksinkertaistetusti Ja lyhyesti.
        Amplitudi tarkoittaa voimakkuutta.
        Desibeli on aplitudin muutoksen suhteellinen mittayksikkö.


    • en-tiiä

      Mutta arvaan että taistelet nyt äänentoiston parissa ja amplitudi on äänen värähtelyn poikkeama nollatasosta, siis /- , kun taas desibeli kuvaa sen painevaikutusta.
      Hyvinkin suuren amplitudin vaihtelun, omaava ääniaalto voi synnyttää vain vähäisen painevaikutuksen, ja päin vastoin, eli äänentoistossa db- kuvaa lähinnä voimakkuutta ja amplitudi ' sävyä ', tai vastaavaa.

    • dBmOp

      Lue tuolta, mitä desibelillä tarkoitetaan. Vähän sekava selitys, mutta lue pariin kertaan, niin kyllä se siitä.
      Tehotasona dB 20 log P1/P2
      Jännite tai (harvemmin) virtatasona 10 log U(I)1/U(I)2

      Kun puhutaan amplitudista, tarkoitetaan usein jännitteen ampiludia. Sitähän esimerkiksi skooppi näyttää. Jotta siitä saisi tehon, pitää tuntea, missä impedanssissa jännite vaikuttaa.
      dB lukema taas ei sano yhtään mitään, jos ei tiedä vertailutasoa. Puhelin ja radiotekniikassa se on yleensä milliwatti (600 tai 50 ohmissa), mutta lähetintekniikassa saattaa olla jopa kilowatti ja herkissä mittauksissa mikrowatti.
      Äänenpaneen mittakusessa esimerkiksi dBmOp(C) voisi tarkoittaa äänenpaineen tasoa milliwattiin suhteutettuna psofometrisesti c-suotimella punnittuna.

    • korva.on.logaritmine

      Sama korva voi kuulla hennon kuiskauksen ja suihkumoottorin jyrinän niin kyllähän se logaritmeihin viittaa. Toisin sanoen desibelin on todettu toimivan kuin ihmisen kuulo - äänenvoimakkuuden koettu kaksinkertaistuminen edellyttää kymmenkertaista tehoa. Tai varmaan suunnilleen jotenkin näin.

      Tästä pelkistetystä selityksestä joku paremmin asiaan perehtynyt pystyy helposti formuloimaan paremman esityksen.

    • 7_8

      "Mitä eroa on amplitudilla ja desibelillä? Kiitos etukäteen vastauksesta! :D"

      Amplitudi on jonkin esim. aallon korkeus ja desibeli on äänenvoimakkuus. Ei niillä välttämättä ole mitään yhteyttä.

      • Kalju_Pitkätukka

        No voit tarkistaa wikipediasta desibeli- käsitteen määritelmän.
        Kyllä sillä vaihtosähkötekniikassa on yhteys amplitudiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      110
      5057
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2907
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2734
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1906
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1836
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      141
      1743
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1590
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      113
      1551
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1489
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe