Kun kerran sähkömies raapusti palstalle "Uudessa Seelannissa kylmintä 64 vuoteen", niin laitetaan sen vastapainoksi, että Australiassa oli eilen huhtikuun ennätyslämpimin päivä ikinä:
http://www.weatherzone.com.au/news/sydney-records-hottest-april-day/484316
http://www.weatherzone.com.au/news/sydney-records-hottest-april-day/484316
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jälleen säätietoja äärällä palstalla, ja sama pelle asialla.
Näinhän se kiihtyvä lämpeneminen näkyy jo!!!
Kuumaa on!
No ei tuo nyt niin kovin kuumalta vaikuta. 20 astetta tänään Sydneyssä ja samanlaista säätä on luvattu viikoksi eteenpäin. Aika avutonta sinulta hohheli/eelis kun pitää poimia kirsikoita.
Etkö osannut lukea aloittajan linkkiä? "the hottest April day on record"
Aika avutonta sinulta jäätävääkeliä. Ja eikö vihdoin olisi aika vaihtaa nimimerkkiä, niin harvinaisia kun uudessa ilmastossa nuo jäätävät kelit ovat.
Eihän noihin haukottelijan avauksiin tietenkään vastata kannattaisi mutta kerrottakoon nyt kuitenkin, että Sydney ei ole koko Australia eikä sielläkään kuluvan kuun ennätys vielä tullut rikotuksi. Vuonna 1986 4.4. siellä on mitattu peräti 35.7°C.
http://www.bom.gov.au/jsp/ncc/cdio/weatherData/av?p_nccObsCode=122&p_display_type=dailyDataFile&p_startYear=1986&p_c=-872187759&p_stn_num=066037
Mutta 6.4.2016 Sydneyssä oli kuumempaa kuin ikinä ennen huhtikuussa, kuten ketjun aloituksessa kerrottiin. Mitähän kohtaa siitä et kenties myennyt ymmärtämään?
No kerro sitten itse miten 6.4. 2016 Sydneyssä mitattu 34.2°C voisi olla kuumempaa kuin Sydneyssä 4.4. 1986 mitattu 35.7°C. Ei pitäisi kaikkiin roskalinkkeihin luottaa, kun asian voi aina tarkistaa myös virallisista lähteistä.
http://www.bom.gov.au/jsp/ncc/cdio/weatherData/av?p_nccObsCode=122&p_display_type=dailyDataFile&p_startYear=1986&p_c=-872187759&p_stn_num=066037
Aloituksen uutinen on peräisin ihan samasta lähteestä ja mittausdatasta kuin sinun hörhöilysikin. Ehkä et vaan nyt ymmärrä jotain tuossa loputtomassa denialismikiimassasi. Minua ei asia edes kiinnosta niin paljoa, että viitsisin vaivautua sinunkaltaiseesi lässytykseen ja kinaamiseen ja pilkkujen n*ssimiseen. Ilmasto lämpenee kiistattomasti, myös Australiassa, jonka seurauksena tietenkin syntyy uusia lämpöennätyksiä, eikä tuo sinun loputon denialismikiimasi muuta lämpeneviä faktoja yhtään mihinkään.
Kerropas "löylyttäjä", miksi et paneudu samanlaisella denialismikiimalla sähkömiehen raapustamaan "Uudessa Seelannissa kylmintä 64 vuoteen" -hörhöilyyn? Todennäköisesti se on vielä isompi valhe, jos joku vaan viitsisi tutkia asiaa vähän tarkemmin. Huvittavaa ja naurettavaa, että sinun loputon denialismikiimasi suuntautuu vain ja ainoastaan lämpenemisen kieltämiseen, tässä lämpenevässä ilmastossa.
Miksi tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen kieltäminen ja tämän palstan lapsellinen häiriköiminen on sinulle niin tärkeä asia, että tuhlaat siihen ison osan ainoasta elämästäsi jo noin kahdeksatta vuotta?
"Todennäköisesti se on vielä isompi valhe" Eli myönnät itsekin aloituksesi olleen valetta.
OK.
Tuossa ei nyt jalanpoljenta auta. Kerro vaan reilusti onko 35.7 astetta lämpimämpi kuin 34.2 astetta. Kyllä vai ei?
Alla vielä uudelleen linkki Australian meteorologian laitoksen sivuille, josta niitä kirsikoita itse kukin voi haeskella. Sydneyn lentokentän asemanumero on 66037, jos nyt joku haluaisi tuon ennätyslämmön vielä itse tarkistaa.
http://www.bom.gov.au/climate/data/index.shtml
Aloittaja valehtelee.
Uutisessa lukee jossain kaupunginosassa olleen, eikä Australiassa.
"Parts of Sydney have experienced the hottest April day".
Vähän samat kuin Näsijärven jäät Globaalina inlastoindikaattorina.
Kyseessä on lisäksi väärennös, ja aprillipila millä hyväuskoisia höynäytetään.
http://joannenova.com.au/2014/08/bom-finally-explains-cooling-changed-to-warming-trends-because-stations-might-have-moved/