Ämmäkulttuurin juuret hakusessa

Ämmääetsin

Lämmin ja tuttavallinen puhuttelusana ämmä herättää vahvoja tunteita. Meille jokaiselle piiryy kuva naisesta, joka on ainakin vahva luonteeltaan tai olemukseltaan.

Mikä muita avuja henkilöllä voi olla tullakseen luonnehdituksi tai kutsutuksi ämmäksi? Onko ämmä aina negatiivinen piirre vai voiko siihen liittyä jotain myönteistä? Mitä sanasta ämmä juontaa juurensa? Kuka on voisi olla arkkiämmä, oikea ämmien ämmä?

7

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkirjoitettu-OIKEA

      tosi ämmiä kamuttja wanhaliksalainen rotesimökinpoika ryssänsotilas pienipaukapää

      • iso.oho

        Mielenkiintoinen näkökulma. Eli Lieksan lyseossa on kasvanut tukku miespuoleisia ämmiä?


      • Ämmäeläkkeellä

        Syynä saattaa olla joku tai jotkut lyseon opettajista. Jos miesmaikka oli ämmämäinen, on suuri riski että osa oppilaistaan muovautuu pieniksi ämmänaluiksi.


    • Kuten vanhemmat henkilöt muistavat, sanalla Ämmä kunnioitettiin ja arvostettiin vanhaa isoäitiä. Joskus sanojen merkitys muuttuu laidasta toiseen ajan myötä. Muistan kun inkeriläistä 1870-luvulla Kupanitsan kylässä syntynyttä, arvossa pidettyä Lotta-mummoani puhuteltiin kunnioittavasti Ämmä-Lotaksi vielä 1950-luvulla. Hän kuoli Lieksassa 1960-luvun alussa. Ukki oli Äijä. Hän oli kuollut jo ennen syntymääni.

      Nykyään noilla nimityksillä käsitetään olevan halveksiva sävy. Ämmä -sanan käyttö oli silloin omassa ympäristössämme normaalia ja kohdetta arvostavaa. Nyt ämmä -nimitys taitaa olla halventavien sanojen asteikon pahimmassa päässä. Näin se maailma muuttuu Ämmäseni!

    • Hurra-Anni

      Palautetaan

    • Pieniä tyttöjä sanottiin usein lempinimellä Ämmäntynkä.
      Se ei tosiaan ollut haukkumanimi.

      Useimmat joista käytettiin nimen etuliitteenä ämmä, olivat talojen vanhoja emäntiä.
      Harvemmin kuuli köyhästä sitä nimeä, joten se oli enemmänkin kunnianimi.

    • ruskisoldat

      Nykykielessä vielä käytetään puolisosta "Akka"nimitystä mutta "ämmä"taitaa jo harvinaisempi olla?Paitsi taisin minäkin saada sen liikanimen :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      57
      1865
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1712
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      137
      1276
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1155
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      757
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      418
      668
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe