keihään mestarit

HeikkiJärvelin

Parhaimmista parhaat keihäsmiehet.


Janis Lusis,Latvia.-Todellinen mestariheittäjä, joka on suomalaisten ehkä eniten kunnioittama ulkomaalainen keihäsmies.Kilpailijana suorastaan valurautaa ja se uskomaton rentous kilpailusuorituksissa..Otti v.1962-1972 arvokisoista lähes kaiken eli 4 Euroopanmestaruutta sekä olympiakullan,hopean ja pronssin.

Jorma Kinnunen.-Kiukkuinen ja herkkä "pikkujättiläinen"uhmasi luonnon sekä anatomian lakeja kirjaimellisesti.175 senttinen ja naisten hennolla luustolla varusteltu mies heitteli jättiläisten tuloksia valtavalla tahdonvoimalla sekä atomipommin veroisilla latauksilla.Ja samalla heitti myös itsensä suomalaisten sydämiin..

Seppo Räty.-Omintakeinen ja Havukkaahon ajattelijaan verrattavissa oleva aito persoona ei juuri turhista valitellut!Hirvittävän kivunkeston omannut Tohmajärveläinen kävi hakemassa mitaleita arvokisoista selaisella keholla ,jolla yleensä ollaan kirkkaasti sairauseläkkeen piirissä..Sepon alkukantaisen hurjat repäisyt nostavat kylmät väreet pintaan vieläkin!

Steve Backley,Englanti.-Tyylikkäällä britillä on ollut ehkä kaikkien aikojen kovimmat kilpailuhermot keihäsmiesten joukossa.Idioottivarman tekniikan omannut Backley voitti urallaan esim. 4 peräkkäistä EM-kultaa,3 kansainyhteisön mestaruutta sekä lisäksi kuusi himmeämpää arvokisamitalia.Vähemmälläkin saavutuksilla aateloidaan briteissä ritarinarvoon..

Matti Järvinen.-30-luvun keihäslegenda jolla on eniten heitettyjä maailmanennätyksiä(10) mitä kellään kepinheittäjällä.Monipuolinen,lahjakas sekä analyyttisen älykäs "Maailman Matti" sai vanhan painavakärkisen "puuromun" lentämään murskalla päällystetyltä heittopaikalta niin kauas,etten millään jaksa uskoa kenenkään nykyheittäjän pystyvän edellämäinituilla pelimerkeillä enää samaan.

Jan Zelezny,Tsekki.-Keihään kuningas on epäilemättä yksi suurimmista urheilijoista kautta aikojen.Kuusinkertainen arvokisavoittaja kiskaisi 18 vuotta sitten nykyisellä keihäsmallilla todennäköisesti ikuisena säilyvän ME:n 98.48.Kymmenen parhaan kilpailuheiton keskiarvo "Ostravan tykillä" on suorastaan musertava 94,47..!

Yrjö Nikkanen.-Salamannopea vetäisijä ja boheemi elämäntaiteilija oli räjähtävyydessään yksi kovimmista.Nykyisille olosuhteista ja kaikesta jonninjoutavasta valitteleville keihäsmiehille mainittakoon että kun Nikkanen heitti puukeihäällä viimeisimmän,16 v. säilyneen ME:n lokakuussa 1938,niin lämpöä oli ruhtinaalliset 3 astetta ja taivaalta sateli veden sekaista räntää..

Uwe Hohn,Saksa.-Myyttinen germaanijättiläinen jonka ura loppui valitettavan aikaisin jo 22v vakavaan loukkantumiseen,Valtava 104.80 silloisella liitokeihäällä korottaa tämän kaksimetrisen kolossin ikuisiksi ajoiksi urheilunhistoriaan.

Aki Parviainen.-Ehkä aliarvostetuin keihäsmies jollakin tapaa..Maailmanmestari v.1999 oli äärimmäisen lahjakas heittäjä josta kertoo mm 16 vuotiaana miesten välineellä kiskaistu 79.94!Edelleen Suomen ennätystä hallussa pitämä Parviainen(93.09) on myöskin eniten (8 kpl) 90 metrin ylityksiä nykymallilla tehnyt härmäläinen.Akin Edmontonin MM-kisojen hopeaheitto 91.34 on pisin suomalaisen arvokisoissa tekemä keihäsmallista riippumatta.

Tero Pitkämäki.-Suomen yleisurheilun keulakuvana jo kymmenen vuotta ollut Ilmajokelainen olisi pienellä viilauksella pystynyt paljonkin parempaan kuin sen mitä hän on tähän mennessä saavuttanut.Yksi kaikkien aikojen kimmoisimmista ja "pajunvitsamaisimmista" heittäjistä ei ole kuitenkaan vielä viimeistä sanaansa sanonut.Mutta kello tikittää jo armotta..

Andreas Thorlkidsen,Norja.-Superviikinki jota ilman keihäskaudet 2004-2011 olisivat olleet kuin tiskiveden väristä filminauhaa.Kun tämä Norjan kultapoika oli parhaimmillaan,niin arvokisojen ykköspaikan olisi voinut ojentaa hänelle jo etukäteen..Nykyään valitettavasti kuin kalpea varjo loistojensa päivistä.

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyslevä

      Entä Nevala, Korjus, Ruuskanen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3414
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1901
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1279
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      133
      1127
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1033
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      964
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      68
      961
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      925
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      899
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      830
    Aihe