Hallitus patistaa hakemaan töitä

töihin_vaan

Hallitus patistaa ihmisiä hakemaan töitä ja ottamaan vastaan lähes mitä työtä hyvänsä. Oikein. Koska esimerkillä on suuri vaikutus niin entiset kansanedustajat jotka makaavat kotonaan veronmaksajien maksamien sopeutuseläkkeiden turvin olisi työllistettävä ensinmäiseksi. Karpelat ja muut laiskurit töihin vaikka pakolla.

7

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eioohelppoa

      Joo ja porukat pihalle ja työt kiinalaisille. Vieläköhän on firmoja myynnissä?
      Siinä tulee hulluksi, kun hakee muodon vuoksi paikkoja joista tietää hyvin ettei niihin pääse. TE-toimistokin tarjoaa niitä. Onneksi on vakituista pätkätyötä ollut.

    • heikkoja_ideoita

      Ongelma ei ole se, etteikö töitä haettaisi. Töitä haluttaisi.
      Ongelma on se, että työpaikkoja ei ole. Ei ole palkanmaksuhalukkaita työnantajia.
      Hallituksen pitäisi käydä työnantajien kimppuun, eikä työttömien.

    • Lapiolinja

      Ajat kovenevat. Palataan takaisin aikaan, jolloin työttömien joukoille annettiin lapio/rautakanki kouraan ja komennettiin lapioimaan siirtotyömaalle maantietä. Täytyyhän tekemisen olla vastikkeellista. Lapiolinja,hätäaputyö sellaista se oli. Kovaa,kovaa ihmisen kyykyttämistä. Porukathan voitaisiin komentaa lapioimaan uutta "Tunnin Juna"´rataa Turku-Helsinki välille. Vastikkeeksi valtio antaisi työttömyyskorvausta vastaavan palkan. Asuttaisiin parakeissa veljellisesti yhteismajoituksessa. Puukko heiluisi ja viina virtaisi viikonloppuisin. Valtio voisi tulla sen verran vastaan, että kustantaa hyväntahdon eleenä työkintaat ja lippalakin. Saappaat saa jokainen kuitenkin tuoda mukanansa itse.
      Voitaisiin aluksi tehdä palkattomana 4 kk työnäytteenä. Selviäisi onko kaverista lapiotyöhön. Jos työ ei maistu ja ole ripeä niin pudotetaan palkkaa 20 prosentilla.
      Tämä unohtui toistaiseksi J.Lindströmin v. 2017 työllisyyspaketista. Mitä sitä pyörää uudestansa keksimään. Otetaan 50-luvun hyvät keinot käyttöön. Eikös vaan hra ministeri. Sitähän sinä oikeasti haluat ja kaverisi hallituksessa ja EK.
      http://suomenhistoriaa.blogspot.fi/2009/09/lapiolinjalla-tyottomat-pakkotoissa.html

      • sama_palkka_tulee

        Mitään työssäkäyviä syrjitä. Kaikki vaan lapion varteen. Oli työtön tai töissä. Palkatta kaikki lapioimaan.
        Miksi toiset nostaa samasta työstä palkkaa toiset ei? Ei se mikään peruste ole, että edellisestä työpaikasta on hommat loppuneet.
        Kaikki työt - ihan kaikki työt - voitaisiin hoitaa saman suuruisella vastikkeella. Oli kyse sitten siivoamisesta, lapioimisesta, kaupan kassasta, opesta, hoitajasta, lääkäristä, leipurista, autokuskista, lakimiehestä, varastotyöntekijästä, tuotantotyöntekijästä, putkimiehestä, sähkömiehestä, autoasentajasta,.. kansanedustajalle, ministerille, pääministerille, presidentille,.. sama liksa kaikille. Jos homma ei miellytä voi vaihtaa hommaa. Hyvinvointia kaikille.


      • johtajaongelma
        sama_palkka_tulee kirjoitti:

        Mitään työssäkäyviä syrjitä. Kaikki vaan lapion varteen. Oli työtön tai töissä. Palkatta kaikki lapioimaan.
        Miksi toiset nostaa samasta työstä palkkaa toiset ei? Ei se mikään peruste ole, että edellisestä työpaikasta on hommat loppuneet.
        Kaikki työt - ihan kaikki työt - voitaisiin hoitaa saman suuruisella vastikkeella. Oli kyse sitten siivoamisesta, lapioimisesta, kaupan kassasta, opesta, hoitajasta, lääkäristä, leipurista, autokuskista, lakimiehestä, varastotyöntekijästä, tuotantotyöntekijästä, putkimiehestä, sähkömiehestä, autoasentajasta,.. kansanedustajalle, ministerille, pääministerille, presidentille,.. sama liksa kaikille. Jos homma ei miellytä voi vaihtaa hommaa. Hyvinvointia kaikille.

        Mutta kun johtajat haluavat junailla toinen toisilleen rahakkaampia hommia ilman oikeaa työntekoa esim. Nokiassa.
        http://www.taloussanomat.fi/porssi/2016/04/21/nokia-hakee-hallituksen-palkkioihin-kilpailukykya-aikoo-korottaa-23-/20164335/170
        Sehän on jo nähty mihin tolkuton rahankäyttö johti. Nokian johtajat ollilasta elopiin kylpivät rahassa samaan aikaan kun työntekijät saivat lopputilejä yrityksen romahtaessa johtajien ahneuteen.


    • burkhapäällä

      Täytyy mennä seuraava työpaikkaa hakemaan burkha päällä :) Samalla kerron työhaastattelussa, mikä on haram ja mikä on halal. Rukoilla täytyy myös, jos jättää väliin, niin se on suuri synti ja häpeä.

      • maahanmuuttaja_

        Miksi mennä työhön kun ruoka kannetaan valmiina eteen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe