Metsähallituksen uudet kasvot.

Miksi Pohjois-Lapista halutaan yleensä hakata vanhoja (200 - 400 v.) vanhoja puita? Nehän menevät pääosin sellun valmistukseen. Näiden puiden maisema-arrvot ovat monikertaiset massan arvoon verrattuna. Tätä asiaa suri aikoinaan esim. prof. Ruuhijärvi. Kyseessä oli silloin hakkuut Angelin seuduilla.
Kepu pitää tätä satraappeineen tärkeänä asiana "Lapin puolustamisessa". Hakkuista on vain haittaa niin poronhoidolle kuin matkailulle. Että semmoinen "Lapin puolustaja"
22312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

luvimme poistetun viestin ja oli täyttä totta, saamelaiset todella luulevat omistavansa maat ja metsät, täällä näille nauretaan

Äänestä
  • Meni tämäkin, asialliseksi tarkoitettu keskustelunavaus aivan tasolle mikä vastannee vataajien älykkyyttä.

    Äänestä

totta jos saamehmaiset vetää persheensä kuralle sanomisistä mitäs sille voidaan saahmelaiset vaan paskalle se helpottaa. on ne veitikoita hheheheeheheheh

Äänestä
  • Onko noin tyhmiä mänttejä,kuin takaskotaan Suomessa vapaana?

    Äänestä

Kyllä saamelaisilla on oikeus heille kuuluviin maihin ja vesiin.

Äänestä
  • Tietty omiin ostomaihin mutta ei missään nimessä metsähallituksen eli veronmaksajien maihin, eikä teille se asia ole SAAMEHLAISILLE MENNYT PERILLE.
    Paskantaakkaa ei saa naapurin tontille täytyy olla lupa, ja muistaa kerätä ne tyhjät kaljatupelot pois tunthuristta kun ajelette siellä kesällä ja talvella ajalette meiän veronmaksajien mailla. riittääkö järki

    Äänestä

  • Häpiä puhheitas hethanyrittäjä.net on teiän turisti vieraitten jätöksiä ja roskia.

    Äänestä

  • siehän vinkuroitta kirjoitat kyllä ne tölkit teiän tunturissa ei saa ajella kaljapäishään tiihä se kisurahoitaja

    Äänestä

  • Jo vain turistien ja lanthalaistenjätöksiä jänkhä pulollaan.met kannamma sen mitä viemmä luontoon myös sieltä pois.

    Äänestä

Metsää kuuluu hakata aika ajoin, se kasvaa kyllä aina uudelleen. Maisema arvot ei kilauta lantteja kukkaroon, toisin kun puut sellukattilassa.

Äänestä
  • Metsä kasvaa Pohjois-Lapissa todella hotaasti etelän talousmetsiin verrattuna. Saa odottaa 100 - 200 vuotta seuraavaa sellunkeittoa. Turismi ja/tai porot tuottavat tuona aikana moninkertaisesti ja näkymät ovat paljon paremmat.

    Äänestä

Pitäs turistien ja lantlaisten maksaa veroa siitä hyvästä meille saamelaisille kun sotketta ja särjettä paikkoja.

Äänestä
  • Sotkea ja särkeä ei saa. Jos etelästä ei Enontekiölle tule mitään avustuksia yms. niin täällä ei ole kohta edes lamppu minkä viimeinen lähtijä sammuttaisi. Vain laavujen tulet jäävät. Lapissa asuvien uho on kummallista. Yrittäisivät joskus ihan omillaan tulla toimeen.

    Äänestä

On se ihme vimma saamelaisilha sotkea paikat paskoo veronmaksajien mehtät, ei tet kuule omista methiä eik tuntureitta, turha teiän siitä paskoo jauhaa. vituhun kyrpööt
metsähallitus omistaa methät ja tunturit uskokka nyt se asia saahmelaiset heti sinne misthä tulheet eskelinen vis maahantunkeijutat täältä pois, menkhää bussiin kyythiin
te ethe omista mithän joten päsee jätöksistä erroon. kisurat laukkhoo pitkin pihoja

Äänestä

Omakotihetha.olipa melko paska puhetta.mee ithees ja häppee varjoos.kisurat saaluonnos kulkia vaphaasti.

Äänestä

Ei toisten omakoti pihojen läpi, oletkos juntinkille

Äänestä
  • Villi possut saa mennä talojen pihojen läpi.

    Äänestä

kotikotitalotalo saapi olla omakotitalo, mutta Enontekiö on erityistä poronhoitoaluetta, jos yleissivitys ei vielä sitä hallitse, kannattaa lukea vähän enemmän, jos tiedossa on vajjeita, mitä erityinen poronhoitoalue tarkoittaa

Äänestä
  • Höpöhöpö. Älä luule liikoja. Käy terveyelle pian aikaa.

    Äänestä

Ei yhtään asiallista vastausta. Että tämmöistä väkeä Enontekiöllä!

Äänestä

vittu näiden saahmeiasten poronkisurat alueet, teillä ole muuta kuin omapasko minkä piästette

Äänestä
  • Mie sulle kisurat näytän ku kätteni iloksi tuut joutava matkayrittäjä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Metsäystävä kirjoitti:

Miksi Pohjois-Lapista halutaan yleensä hakata vanhoja (200 - 400 v.) vanhoja puita? Nehän menevät pääosin sellun valmistukseen. Näiden puiden maisema-arrvot ovat monikertaiset massan arvoon verrattuna. Tätä asiaa suri aikoinaan esim. prof. Ruuhijärvi. Kyseessä oli silloin hakkuut Angelin seuduilla.
Kepu pitää tätä satraappeineen tärkeänä asiana "Lapin puolustamisessa". Hakkuista on vain haittaa niin poronhoidolle kuin matkailulle. Että semmoinen "Lapin puolustaja"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu