Vuodesta on tulossa taas ennätyslämmin. Ilmastotutkijatkin ällistyneitä.http://www.iltasanomat.fi/a/2000001162577
Poikkeuksellisen lämmintä!!!
Hohhoijaaaa
23245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei ole.
Kas, siinäpä oikein todella hyvin perusteltu argumentointi.
Toki hörhö ei muuhun pysty!
Ei pysty, ei.
gavin käy kuumana twitterissä
https://twitter.com/ClimateOfGavin/status/721084941405184001/photo/1?ref_src=twsrc^tfw
Mitään lämpenenemistä ei ole havaittavissa.
Vain alarmistit kuumenee.
Mites ne 11 peräkkäistä ennätyslämmintä kuukautta...? Kuinka kauan aiot jatkaa surkeaa jalanpoljentaasi kirkuen "Mitään lämpenenemistä ei ole havaittavissa"
"11 peräkkäistä ennätyslämmintä kuukautta" Hmm ... Suomessa 10 kk:n jaksolla toukokuu -15 - helmikuu -16 koettiin 5 keskimääräistä lämpimämpää kuukautta ja 5 keskimääräistä kylmempää kuukautta. Suhde siis 5:5. Missä lämpeneminen?
Äläkä vain tarjoa mitään promille-selityksiä, agw-uskovaisten mukaan meillä pitäisi "lämmetä" kaksinkertaisella nopeudella muuhun maailmaan verrattuna.
Ja Eelis mykistyi ...
Miksi sinulla Pierre ei ole mitään muuta elämää kuin tuo loputon lapsellinen hörhöilysi?
Globaalisti ilmasto on lämmennyt viimeisen noin 100 vuoden aikana noin 1 asteen ja Suomen ilmasto noin tuplasti sen eli noin 2 astetta, ihan tuosta lapsellisuudestasi riippumatta.
Ei ole.
Sammakko-sääennustajaukkelikin lupaa lämmintä kesää.
Superlämmin kesä tulossa. Siperiassa on ollut lämmintä enemmän kuin miesmuistiin.
Kyllä siperia opettaa , katotaan tuleeko suomeen ? 5 ja välillä räntää tänään voi vi,,,,
CO2-lämmitysvaikutus on hidasta. Merien lämmittäminen yhdellä asteella kestää vuosisatoja. Ei näillä pienillä muutoksilla ole sääilmiöihin juurikaan vielä vaikutusta.
Jos pinnanmuodot tasoitettaisiin ja vesi olisi päällimmäisenä, olisi sitä noin 2500 m vahvuudelta koko pallon ympärillä.
Lämmityslaitteen teho vaihtelee vain promillen verran auringonpilkkusykleissäkin.
On helppo ymmärtää, että 0.03 % CO2-pitoisuuden tuplaaminen ilmakehässä ei ihan heti lämpötiloja mullista.
Ilmakehän CO2-pitoisuuden kaksinkertaistaminen nostaa planeettamme pintalämpötilaa hyvinkin nopeasti noin kolmella asteella, ihan tuosta loputtomasta hörhöilystäsi ja valehtelustasi riippumatta.
Ei lämpötila pysyvästi nouse enen kuin vesimassat on lämmitetty. Se vie vuosisatoja.
Lämpeneminen on nopeampaa, jos vain pintavedet lämpiävät. Toisaalta tällöin lämpeneminen myös hidastuu, kun lämpötila nousee ja lämpösäteily ulos avaruuteen kasvaa.
Saattaa olla, että lämpeneminen etenee sykleissä niin, että vesien pintakerrokset lämpiävät ja välillä tapahtuu sekoittumista esim. El-Ninon ja muiden ilmiöiden vaikutuksesta, jolloin pintavedet taas jäähtyvät ja lämpenevät sitten uudelleen.
Kyllä se nyt vaan kuitenkin nousee koko ajan, jäätiköt sulavat ja merenpintakin nousee, ihan riippumatta tuosta loputtomasta pakkomielteisestä denialismistasi.
http://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
Tuo merenpinnan nousu onkin paras indikaattori lämpenemisestä. Pikku hiljaa mennään ylöspäin.
Hiilidioksidi, kuten muutkin kasvihuonekaasut viilentävät ilmastoa, vaikka kuinka koitat muuta väittää.
"Ilman absortiokykyisiä kaasuja maapallolta poistaisi avaruuteen lämpöenergiaa vain maan pinta säteilyllään (maa, vesi, kasvillisuus) lämpötilansa määrittämällä säteilytaajuudella ja teholla. Kun vesihöyryn, hiilidoksidin ja vähäisempien absorptiokaasujen ilmakehää jäähdyttävä toiminta suljettaisiin pois, ilmakehä ja ilma ympärillämme olisi nykyistä merkittävästi kuumempi ja ilmasto rajumpi. Mekanismia on kuvattu aikaisemmissa kirjoituksissa.
Hiilidioksidimolekyyli ei ole kappale. Sen absorptio ja emissio eli energiakvanttien vastaanotto ja niihin reagointi poikkeaa olennaisesti kiinteän aineen tai atomien vastaavasta. Fysiikassa tätä ilmiötä kuvataan vapausasteen käsitteellä. Hiilidioksidilla vapausasteita on useita. Se tarkoittaa, että hiilidioksidimolekyyli voi kylläkin säteillä saamansa energiakvantin ulos, ellei energia purkaudu molekyylistä muulla tavalla, ennenkuin säteily ennättää toteutua. Myös säteily ottaa aikansa!
Alailmakehässä energia purkautuu lähes 100-prosenttisesti molekyylimassaan törmäysten kautta eikä ennätä säteillä. Törmäykset ovat luonteeltaan elastisia eikä hiilidioksidimolekyyli ”räjähdä”. Se jäähtyy arkisesti ympäröivän molekyylimassan (typpi, happi, argon) lämpötilaan. Ilmaseoksen eri osakaasujen molekyylien massamäärien suhteesta johtuu, että mitattavaa lämpöefektiä ei synny (hiilidioksidia on masentavan vähän). Hiilidioksidin relaksaatio (viritystilan purkaantuminen) noudattaa ns. Jablonski-diagramman periaatetta.
Vaikka hiilidioksidimolekyyli olisikin saamansa energiapaukun ansiosta ohi kiitävän hetken ympäristöä ”lämpimämpi”, sen määrä ilman molekyylimassassa ei riitä mitattavissa olevaan lämmitysefektiin. Tämä koskee myös tilannetta hiilidioksidimassan mahdollisen tuplaantumisen jälkeen"
Lisää täältä:
https://karvola.wordpress.com/2014/01/28/ilmakehan-lampofysiikkaa-ii/
Älä suotta hyökkää. Kai täällä on sentään sananvapaus vielä muillakin.
Olen kaiken näkemäni ja kuulemani perusteella tullut siihen tulokseen, että 2 C on todennäköinen seuraus CO2-pitoisuuden tuplaamisesta. Tämä realisoituu tulevien parin kolmen vuosisadan kuluessa. Noin 0.6 C on jo realisoitunut.