Kanalientä syödyistä koipireisistä?

liemitetty

Koipireisiä syödään kerran viikossa parissa ja niistä jää aika paljon luuta, rustoa ja nahkaa syömättä. Saisiko niistä vielä keiteltyä jonkunlaisen kanaliemen talteen, jonka vaikka pakastaisi?

Siis maksaako vaivan eli tuleeko makua? Vai pitääkö liemi keittää aina raaoista osista?

6

189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KauhaKäteen

      Kyllä voi keittää liemen koipireisistä irralleen peratuista luista ja nahasta. Tulee mieto, mutta teollisia kananliemiä hienostuneemman makuinen liemi. Keittojuureksia voi ja haluttuja mausteita voi lisätä liemikattilaan, sitten siivilöidä valmiina. Luuliemiä on vanhastaan keitetty pitkään, luokkaa kolme tuntia. Miten nyt sattuu sopimaan omiin aikatauluihin. Usein jäähtyessään hyytyy.
      Tuon liemen nauttiminen ihan lämpimänä liemenä tahtoo minulta "unohtua" Kanakeiton ja kastikkeiden pohjaksi sopii hyvin, samoin erityisedti kanarisottoriisin keittämiseen.

      • sähkökin_maksaa

        Koipireisifani on vauhdissa taas.
        Minä kyllä viskaan lokeille tai roskiin. Ei se kanaliemikuutio pakkaus maksa kun pari euroa, joten miksi väsätä itse.


      • KauhaKäteen
        sähkökin_maksaa kirjoitti:

        Koipireisifani on vauhdissa taas.
        Minä kyllä viskaan lokeille tai roskiin. Ei se kanaliemikuutio pakkaus maksa kun pari euroa, joten miksi väsätä itse.

        Sähkökin Maksaa, toivottavasti et tule asuinlueellemme houkuttelemasn lokkeja! :D


    • hgfiyiy

      Pitää kokeilla keittämistä ja esim nuudelien liemeksi.

      Nimim Kauhakäteen, kuinka muiden sähkönkulutus vaikuttaa Sinun laskuusi? En oikeasti tiedä, siksi kysyn. Täällä Helsingin keskustassa se ei vaikuttane (joskin käytän kaasua).

      • KauhaKäteen

        Kiitos kysymästä hgfiyiy. Arvelen, että jos muut käyttävät vähän sähköä, luonnonvaroja säästyy ja luonto kiittää, mutta kaikille sähkön yksikköhinta nousee, jotta firman johtajat saavat edelleen palkankorotuksia ja isoja bonuksia! Ruokien keittäminen pienellä teholla kannen alla kuluttaa suhteellisen vähän energiaa.


      • nauretta_vuus

        Koipireisi friikki se koittaa päteä joka palstalla ja joka asiassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4128
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      101
      2588
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2152
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1753
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1325
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      112
      1181
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    10. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      51
      1108
    Aihe