Kun ruokaa kypsentää tai sen osien määriä arvioi ja on ennenkin tehnyt samaa tai samantapaista ruokaa, niin on tunteenomainen mielikuva siitä, milloin se kypsennettynä tai millä ainemäärillä olisi ollut parhaimmillaan tai juuri tietyntyyppisenä parhaimmillaan. Ja kun ottaa ohjeekseen nuo tunteenomaiset mieluvat aikamääristä, kypsyysasteista, ainesten määristä, erilaisten elementtuen sopivuudesta yhteen, yms, niin samalla määrällä vaivaa, aikaa, rahaa, aineksia saa parempaa ruokaa.
Paremman makuista samasta
7
145
Vastaukset
- siiskuinka
anteeksi mitä? En ymmärtänyt ollenkaan, mistä on kysymys...
Arvaisin, että jos kyse on siitä, kuinka mielikuvien perusteella voi arvioida eri ainesosien/makujen sopivuutta keskenään, niin OK.
Hieman voisi tietenkin selventää ja harkita, miten ajatuksensa ilmaisee. (jos haluaa tulla ymmärtetyksi)- outo_tyyppi
Samat, en kyllä tajunnut pätkän vertaa mitä tässä haettiin.
No- ihan tunteenomaisella mielikuvalla ei voi kun toivoa parasta tai että pysyy eineksissä jossa tämä ap nyt oli.
- hoit_su
Ei oikein auennut??
- KauhaKäteen
Minusta aloittaja tässä selittää laajemmin, että "harjoitus tekee mestarin" eri ruokalajeja valmistettaessa. Usein keittokirjojen ohjeet ovat aika puutteellisia, eivät kovin yksityiskohtaisia. Minä yleensä myös vähän muutan ainesosia ja kypsennysaikoja korjausmielessä uudelleen samaa ruokalajia valmistaessani.
- mikrossa
Tämä on eineskeskustelu, niin että roiskeläppää teet keittokirjan mukaan.
- KauhaKäteen
Eineksiä myös sopii parannella ja sekoittaa keskenään tai ottaa osaksi perinteistä keittokirjan ruokaa. Kotikokki saa olla luova ja hyödyntyntää tunteenomaisia mielikuvia. :)
- KauhaKäteen
Jotta kaikki ymmärtäisivät, mistä keskustellaan (??) : https://www.urbaanisanakirja.com/word/roiskelappa/
Olen nyt ymmälläni, oletko mikrossa siis työssä roiskeläppätehtaassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855030- 473392
- 1033283
- 1992483
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj332457- 1332049
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️231987- 201786
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51669- 1821658