Polkupyörän kehitysversio

autontapainen

Olisiko tällainen sähköavusteinen polkuauto jo tieliikennelain mukainen Suomessa? Tätä käytettäisiin sadesäälläkin, nämä olisivat hyödyllisiä ajoneuvoja:

https://youtu.be/4lKq1fGtXFM

6

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskee

      Polkupyörä voi olla nelipyöräinen:

      19 § (12.12.2014/1042)
      Muut moottorittomat ajoneuvot

      Polkupyörällä tarkoitetaan:

      1) yhden tai useamman henkilön tai tavaran kuljettamiseen valmistettua polkimin tai käsikammin varustettua ajoneuvoa, joka voi myös olla varustettu sellaisella enintään 250 watin tehoisella sähkömoottorilla, joka toimii vain poljettaessa ja kytkeytyy toiminnasta viimeistään nopeuden saavuttaessa 25 kilometriä tunnissa;

      2) sellaista potkupyörää tai muuta vastaavaa moottoritonta ajoneuvoa, jolta koon tai käyttötarkoituksen vuoksi on tarpeellista edellyttää heijastin- ja valaisinvaatimusten sekä muiden polkupyörää koskevien keskeisten turvallisuusvaatimusten täyttymistä.

    • hmhmhmhmhm

      Olisivat ehkä hyödyllisiä, mutta turvallisuus mahtaa olla aika surkealla tasolla :/

      Voisihan se autokin olla kevyempi rakenteinen jos turvallisuus ei merkitsisi mitään.

      • Eipä se kattamattomankaan polkupyörän turvallisuus niin kovin häävi ole, vaikka kummallakin pääsee hyvissä olosuhteissa ja vahvoin koivin kovempaakin kuin mopoautolla.


      • yliturpallisuus

        Joillekin mikään ei ole tarpeeksi turvallista. Kyllä tuo on ainakin minulle ja monelle muulle tarpeeksi turvallinen.


      • hmhmhmhmhm
        yliturpallisuus kirjoitti:

        Joillekin mikään ei ole tarpeeksi turvallista. Kyllä tuo on ainakin minulle ja monelle muulle tarpeeksi turvallinen.

        Ei vaan lähinnä sitä, että jos autoille on kovat vaatimukset niin eikös näille pidä olla samat?

        Ei tuo lihasvoimalla minun käsityksen mukaan liiku.


      • voimataivoima

        "Ei tuo lihasvoimalla minun käsityksen mukaan liiku" Miksi lihasvoimalla liikkuminen olisi edellytyksenä jollekin tietylle turvallisuustasolle? Ei tuollaisessa vaatimuksessa olisi mitään järkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      95
      2063
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1240
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      969
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    Aihe