Heliumpallot

Kuinka paljon heliumpalloja tuollasia 15 litran kokoisia tarvitsee ottaa yhdellä kertaa
että n. 70 kg painava ihminen lähtee leijumaan?
383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muutama tuhat.

Äänestä

Vähintään 5000, jos ne täytetään todella pelkällä Heliumilla, eikä yleisesti käytetyllä vappu kaasuseoksella, joka sisältää myös heliumia. Jos ne on painavia foliopalloja, ja käytössä on vappukaasuseos, niin kymmenkertainenkaan määrä ei vielä riitä.
Puhtaan Heliumin tehollinen noste on enintään grammaa vastaava paino litralta, kun pallon oma paino on fysikaalisesta nosteesta jo vähennetty.

Äänestä

Yritä laskea montako palloa tuossa on ja kuinka isoja palloja ne ovat, painoa vesilasteineen on ainakin enemmän kuin 70 kg:

https://youtu.be/2GLrr_Xp0qc

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vappupallomyyjä kirjoitti:

Kuinka paljon heliumpalloja tuollasia 15 litran kokoisia tarvitsee ottaa yhdellä kertaa
että n. 70 kg painava ihminen lähtee leijumaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu