Näin Mensa tekisi älykkäämmin

ÄO148

Kansaa köyhdytetään innolla. Mensan jäsenmaksu on harvalle välttämätön menoerä. Olin joskus jäsenenä vuoden tai pari, ja vaikeampina aikoina jätin sen lehdykäisen tilaamatta. Tämä loppui siihen, kun satunnaiseen lehdentilaukseen liitettiin sadan prosentin rangaistusmaksu. Parempaan tulokseen Mensa pääsisi, kun vaatisi tilaajalta vähintään kahden vuoden jäsenmaksun etukäteen. Kuka olisi niin tyhmä, että maksaisi turhaan menneen vuoden jäsenyydestä? Ehkä joku voisi ollakin, mutta ei toki mensalainen.

Mensa saisi aina vähintään sen kahden vuoden jäsenyyden, joka kompensoisi sitä, että joutuvat joinakin vuosina ottamaan jonkun pois tilaajalistalta - huh huh sitä työn määrää. Yrittämällä velottaa tyhjästä he menettävät jäseniä ja rahaa.

Tätä ideaa Mensa saa käyttää vapaasti. Liityn taas jäseneksi, jos huomaan asian korjatun.

6

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palikanpyörityskalja

      Mensalaiset käy kaljalla, ei kovin viisasta populaa.

      • fhgdfjghjg

        Happamia...


      • Ossib2

        Osa käy, monet eivät. Ei voi yleistää.


    • Jäsenvuodesta

      Vähävaraisilla on mahdollisuus anoa vapautusta jäsenmaksusta. Liittymismaksu otettiin käyttöön sen vuoksi, että väki taktikoisi maksamalla vain joka toinen vuosi.

      • marabuu

        Debiili maksaa, debiilin eväät.


      • Ossib2

        Paras tapa hyötyä maksetusta jäsenmaksusta on osallistua toimintaan. Jos vain maksaa, saa lehden, pääsee suljetuile nettisivuille ja saa jäsenkortin. Se riittää monille.

        Minusta on mielenkiintoista osallistua erilaisiin Mensan tapahtumiin.

        Debiileillä ei ole mahdollisuus päästä Mensaan, mutta he voivat ja saavat kommentoida Mensaa esimerkiksi Suomi24-sivuilla ja muuallakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      307
      7266
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      68
      5122
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4534
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      92
      4072
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      48
      3875
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      73
      3680
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      80
      3397
    Aihe