Mikä ihmeen nyhtökaura ?

Mumbo_Jumbo

Nyhtökaura nimi on pahasti harhaanjohtava.
Mieleeni tuulee kauralajike, jota on helppo nyhtää pellosta.
Yllätykseni olikin suuren suuri, kun sain tietää että kyseessä onkin jonkilainen
sekoitelma erilaisia komponentteja: Kauraa, hernettä,härkäpapua.
Kyllä nyt ihmistä vedetään höplään 10-0 !
Liekö edes terveellistä ? Rahaa ainakin palaa moiseen.

5

175

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai_teetkö_ite

      Vegaani lahko matkii kaikkea, tämä on pulled porkin lihaa korvaava muoto.
      Niin että - järkevänä immeisenä mietippäs sitä- siinä on kauraa hernettä ja papua ja on lihan korvike.
      Maksaa jotakuinkin 26 e / kilo.
      Paljonko otat.....

      • Papu_kaura_puuro

        Hmm....Jopas nyt... Aika erikoista taidetta markkinoida tuotetta lihan korvikkeena. Oiskohan jopa niin, että busineksen todellinen kohderyhmä ei olekaan todelliset vegaanit vaan maksukykyiset lihansyöjät joille tarjotaan uudenlaista "nyhtöpossu" vaihtoehtoa. Mielikuvamainonta on tehokasta.

        Ymmärrän toki että kyseessä on business, jonka tarkoituksena on tuottaa mahdollisimman paljon rahaa omistajallensa. Jos kohderyhmänä olisi todelliset vegaanit, niin myyntihintaa tulisi pudottaa roimasti alaspäin. Tuotteen nimi olisi jotain muuta kuin nyhtökaura. Voitot jäisivät saamatta, jos tuotettaisiin isoa volyymiä pienellä katteella kasvissyöjille. Siinä ei ole business mielessä järkeä.

        Luulisi, että vegaanipiirit heräävät itse jossain vaiheessa ja alkavat valmistaa omaa edullista papu-kaura proteiinipuuroansa kaurapuuron hinnalla. Aatteellisesti osuuskuntapohjalta toimien. Tai sitten vegaanit eivät haluakaan aikuisen oikeasti pelastaa maailmaa. Puhuvat vaan.

        Raaka-ainehan ei ole kallista. Härkäpapukin on karjan rehua oikeastansa. Valmistuprosessi voidaan toteuttaa kustannustehokkaasti ja simppelisti.


      • normaali_nyhtö

        Kerrankin järkevää tekstiä tämän hypetyksen keskellä. Kyseessä on kahden naisen nyrkkipaja, joille ilmeisesti on jäänyt joku kaura papu erä myymättä, ovat olleet sen suhteen kusessa ja saaneet prosessoita/ apinoitua/ markkinoitua tämän. Ja: vegen aivotoiminnan tieteäen siellä ei paljon solut liiku.

        Jos ite koittasi tehdä tuosta jotain --lähinnä hevosille menisi.

        Markkinoidaan verraten lihaan .. no totta ihmeessä jos kuivatat lihan sen proteiinipitoisuus on puolet enempi kun raakana . Tähän se markkinointi on perustunut ja kahteen kotiäimäiseen emäntään.

        Saahan sitä ostaa vaikka paskaa paketissa ja tähän se markkinointi perustuukin suurelta osin. Paketoidaan se.. ja se paketointi maksaa enempi kun sisältö markkinointikulut. Millonkahan markkinointilaki muuten kieltää nimen käytön.. siihen menee puolisen vuotta kun toisten nimiä saa kopioida.


      • normaali_nyhtö

        lisäänpä vielä että olen osikellut markkinointi laisäädännön, muun ohessa, aika paljon plagiaatioitoita on ollut riskillä liikenteessä, ne vaaan sitten katoaa, eli poistetaan. Esimerkiksi : punainen lenkki. ei ole enää. Sokeri jota verrataan lumeen, Ja kaikki tuotteet , joissa verrataan toiseen, lähde pitää olla aina mainittuna. Verraten mihin ? No- tämä tulee katoamaan tai muuttaa nimeä. Onhan näitä. Hyvinkin paljon kosmetiikkateollisuudessa


      • normaali_nyhtö kirjoitti:

        lisäänpä vielä että olen osikellut markkinointi laisäädännön, muun ohessa, aika paljon plagiaatioitoita on ollut riskillä liikenteessä, ne vaaan sitten katoaa, eli poistetaan. Esimerkiksi : punainen lenkki. ei ole enää. Sokeri jota verrataan lumeen, Ja kaikki tuotteet , joissa verrataan toiseen, lähde pitää olla aina mainittuna. Verraten mihin ? No- tämä tulee katoamaan tai muuttaa nimeä. Onhan näitä. Hyvinkin paljon kosmetiikkateollisuudessa

        Ota tietenkin huomioon se, että sana "nyhtö" engl. "pulled" ei ole lihatuotannon yksinomaisuutta. Ymmärrettävää olisi, jos yritettäisiin toisen tuottajan patentoima tuote kopioida, mutta kukaanhan ei ole nyhtöpossulle patenttia laittanut. Ei niin minkäänlaista. Pakentin ulkonäön voi patentoida tietenkin, mutta siihen se jääkin. Vai tuleeko tästä samanlainen lapsellinen lakirysy kuin kreikkalaisten kanssa sanan "feta" käytöstä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe