Tein maultaan hyvää vuokaleipää,mutta leivän koostumus oli niin haperaa, että leikatessa leipä täysin murentui.
Laitoin taikinaan jauhojen lisäksi hiutaleita, leseitä ja siemeniä. Mielestäni aikaisemmin,kun olen jauhojen lisäksi lisännyt siemeniä runsaastikin, leivästä ei ole tullut näin murenevaa.
Onko siis hiutaleet ja leseet haperuuden suurin syy? (Taikina oli myös aika löysä.)
Vuokaleipä
1
199
Vastaukset
- ajatmuuttuvat
Hyödynnä sitkoa niin kauan kuin sitä vielä voit käyttää.
Sitko syntyy veivaamalla, mutta hiutaleet eivät sitkoudu kuiviltaan, jonka vuoksi niiden tilalla voisi kokeilla hiutaleista kiehautettua puuroa.
Gluteenittomassa kotileivonnassa käytetään psylliumia liimana, mutta kun tässä gluteenipitoisuuden vähentäminen ei liene ollut tavoitteena, niin onhan sitä gluteiinia ihan semmoisenaan myytävänä, jos muutoin ei halua lisätä taikinaan enempää vehnäjauhoja. Tosin ko. paranneaineesta ei minulla ole omakohtaista kokemusta, mutta joka tapauksessa sitä nykyään saatavilla suuremmista päivittäistavarakaupoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662328Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381903Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291646Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1761603Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.991479Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851253Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1281226Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251146En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9962- 77959