Onko tämä oikein??

OnkoTämäOikein

Rehellinen työläinen tekee töitä vuosia päämärkänä ja sioitaa netto palkkansa one coniin. Rehellinen työläinen tehnyt työtä terveytensä ja perhe aikansa uhraten töitä kovasti ja yhtä äkkiä vaan joku mustalais akka sanoo että Kikkeliskokkelis nyt sun rahat hävis ja tunkee setelit haisevaan vittuunsa. Sitten kruisailee mustalla loisto autolla mafian lounaalle. Rehelliselle suomalaiselle työläselle jää käteen vaan tyhjä luu.

KYSYN VAAN ONKO TÄMÄ OIKEIN?????!!?

8

266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiOleOikein

      Ja pohjanmaalla on otettu paljon riskejä, otettu velkaa velale, ostettu kaivureita ja maa työ koneita ja sijoitettu tästä saatua rehellistä rahaa tähän Oneen.....

      Ja sitten vaan joku mustalaisakka tunkee rahat perseeseen ja sanoo etttä NYT mä otan NÄMÄ!! Ei o oikeen..!?? Vai onko?? Ja joku rehellinen suomalainen työläinen menetttä rahansa oikeasti!!!

    • OC-märkäpää

      Itseäni ei ainakaan harmita pätkääkään vaikka muutama tuhat euroa menisi jonkun pitkäkyntisen taskuun. Pitää aina muistaa nyrkkisääntö "älä koskaan pelaa isommilla panoksilla kuin olet valmis häviämään!"
      Jos rahani häviäisin niin nuolen tappioni ihan tyytyväisenä ja otetaan suunta kohti uusia yrityksiä. Ei kannata olla liian negatiivinen. Hymyä huuleen :)
      Huolestuttavaa on kuinka paljon aikaa ja energiaa sinun kaltaiset henkilöt käyttävät muiden taloudesta huolehtimiseen. Kyllä me pärjäämme. Juuri sinun kaltaisten henkilöiden takia vaihdoin itse jo ajat sitten maisemaa kauaksi Suomesta. Pidä lippu korkealla ja mieli virkeänä niin voit joskus menestyäkin. Yksi pieni elämänohje vielä sinulle. Koita korjata äkkiä tuo umpi pessimistinen ja skeptinen asenteesi. Katso pakko ei ole mukaan lähteä. :)

      • Greenwood

        Oli puhe rehellisestä työntekijästä,ei sinusta..


      • Vai ei harmita vaikka menisi rahaa pitkäkyntisten taskuun? Ja pääasia kun itse saa rahaa niin silloin ei ole mitään väliä? Näinkö se menee? Ei siis mitään väliä millä keinoin omaisuus on hankittu?

        Taisi olla todella hyvä että painuit vittuun tästä maasta. Älä koskaan tule takaisin! Sinun kaltaisiasi tyyppejä ei _todellakaan_ tarvita tässä maassa! Pysy siellä missä olet ja jos vaihdat maisemaa, älä vaihda sitä tänne!

        T.Avotampio


      • e-kansalainen
        Avotampio_ kirjoitti:

        Vai ei harmita vaikka menisi rahaa pitkäkyntisten taskuun? Ja pääasia kun itse saa rahaa niin silloin ei ole mitään väliä? Näinkö se menee? Ei siis mitään väliä millä keinoin omaisuus on hankittu?

        Taisi olla todella hyvä että painuit vittuun tästä maasta. Älä koskaan tule takaisin! Sinun kaltaisiasi tyyppejä ei _todellakaan_ tarvita tässä maassa! Pysy siellä missä olet ja jos vaihdat maisemaa, älä vaihda sitä tänne!

        T.Avotampio

        Kyllä sitä on varastettu tässä maassa rehellisiltä työssäkäyviltä ja yrittäjiltä sen verran paljon että nuo on pieniä rahoja. Suurimmat roistot löytyy Arkadianmäeltä.

        Kyllä taitaa aikamonia kutsua pian jokin muu maa kuin Suomi. Moni on jo tehnyt viisaan ratkaisun ja moni tekee.

        Itse hankin ensiksi viron e-kansalaisuuden ja nyt on yrityksen siirto sinne käynnissä.
        Työn teettäminen on siellä huomattavasti helpompaa ja halvempaa. Niin ja työntekijät on motivoituneempia kuin suomalaiset.
        Aivan kuten oc-märkäpää kommentoi että Huolestuttavaa on kuinka paljon aikaa ja energiaa sinun kaltaiset henkilöt käyttävät muiden taloudesta huolehtimiseen.
        Tuo on todella huolestuttavaa.

        Kun käyttäisitte tuon energian johonkin hyödylliseen toimintaan niin kuinka ehkä paljon parempi tämä maa olisikaan. Huom ehkä.


      • ootbeekansalainen

        Sanoo tyyppi joka on viemässä työpaikkoja pois Suomesta. Yllättääkö, ettei sanomisillasi ole painoarvoa tässä kohtaa? :)


      • e-kansalainen
        ootbeekansalainen kirjoitti:

        Sanoo tyyppi joka on viemässä työpaikkoja pois Suomesta. Yllättääkö, ettei sanomisillasi ole painoarvoa tässä kohtaa? :)

        Todellakin. Eiköhän se ole jokaisen yrittäjän oma asia mistä pyörittää yritystä ja miten. Pakko tehdä jotain kun suomesta ei saa työntekijöitä jotka ovat valmiita kausityöhön.

        Kyllä minä kuule olen se pienin työpaikkojen ulkomaille viejä. Niin ja kuka on sanonut että lopetan suomesta toiminnan kokonaan?


    • kiwwaaaa

      on kiwwaa warastaa juoda ja laulu soiii kun tyhmät ei osaansa määrätä woiiiii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe