Olin tässä pari päivää sitten ratsastamassa ja kun kysyin tallitytöltä, että mihin kohtaan hevosen selkää satula tulee? Noh, enpä ohjetta saanut vaan hän kävi siirtämässä satulan oikealle paikalle ja ihmetteli kuinka en sitä osaa laittaa, hyvä minä xD Tiedän ainakin sen, että se ei saa painaa lapa eikä säkää, mutta haluaisin vielä tarkemmat ohjeet. Kiitos!
Satulan paikka?
3
407
Vastaukset
- rratsastaja
Ihmeellistä toimintaa tallitytöltä tuo. Satulan saa parhaiten oikealle kohdalle nostamalla sen ensin osittain kaulan päälle ja liu'uttamalla sen sitten selkään jolloin sen ns. loksahtaa oikeaan kohtaan. Jos oikea kohta ei näin löydy, kannattaa laittaa satula normaalisti selkään, laskea satulavyö alas ja katsoa että satulavyön ja hevosen kainalon väliin jää n. nyrkin kokoinen väli. Myös satulahuovan/karvan ja selän väliin on hyvä jäädä jonkin verran tilaa etteivät ne paina hevosen säkää. Ratsastuksenopettajalta voi vielä tunnin alussa varmistaa onko satula varmasti oikein. :)
- Uteliasponi
Kiitos vinkeistä! :) Olisiko lisää apua?
- hennatus
tämä on yleisin ja helpoin tapa laittaa satula oikeaan kohtaan. Satulan sovittajajilla ja tämmösillä on sit taas ihan omat tekniikkansa. Asiaa ei oikein muuten voi selittää, paitsi että laittaa satulan huopineen ja muineen sään (säkä) päälle ja liu'uttaa selkään. Se siitä sitten asettuu omalle paikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029704Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen394470Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1214016Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1073898- 2193567
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik362974Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561537Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its741422- 901224
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151181