https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/cc/0d/bf/cc0dbfd18822bc975d940dbb5e9f686f.jpg
Kumpi miellyttää enemmän?
Naisten vartalomalli ennen ja nyt
11
166
Vastaukset
- elämärunoilija
Kukaan ei pysy samanmittaisela läpi elämäänsä
- saanenhuomauttaa
Kuvassa on noin 20-30 v. nainen ennen ja nyt. Ei nuori nainen ja vanha nainen. Kuvan tarkoitus on ilmeisesti havainnollistaa, miten naisen vartalon malli ja koko on muuttunut.
- elämärunoilija
En katsonutkaan, että kuvissa olisi sama nainen. Vaan sitä, että harva näyttää 50 v. samalta mitä 20 v.
- saanenhuomauttaa
elämärunoilija kirjoitti:
En katsonutkaan, että kuvissa olisi sama nainen. Vaan sitä, että harva näyttää 50 v. samalta mitä 20 v.
Mutta se ei liity aiheeseen, vaan aihe oli se, että nuoret naiset esim. 50-luvulla ja nykypäivänä ovat eri mallisia. Kumpi 20-30vuotiaan vartalomalli miellyttää sinua enemmän?
- turhaan_tarkennat
saanenhuomauttaa kirjoitti:
Mutta se ei liity aiheeseen, vaan aihe oli se, että nuoret naiset esim. 50-luvulla ja nykypäivänä ovat eri mallisia. Kumpi 20-30vuotiaan vartalomalli miellyttää sinua enemmän?
Kyseinen elämärunoilija ei ole palstan terävimpiä kyniä ;-)
- elämärunoilija
turhaan_tarkennat kirjoitti:
Kyseinen elämärunoilija ei ole palstan terävimpiä kyniä ;-)
Kun keskustelee itsensä kanssa eri nikeillä, tulee toivottu lopputulos.
Joskus mietin, jos kirjoittaa feikkinikillä oikein nasevan ja osuvan kirjoituksen. Tuleeko hän kateelliseksi feikkinikilleen, koska olisi voinut kirjoittaa saman omalla nikillään. - elämärunoilija
turhaan_tarkennat kirjoitti:
Kyseinen elämärunoilija ei ole palstan terävimpiä kyniä ;-)
Koska oikeanpuoleisella on liki identtiset Havis Amanda muodot. Ehdottomasti oikeanpuoleinen
- no_jooh
Kuvassa kaksi olevaa nyky-naisvartalotyyppiä pidettiin vuosina 1900-1990 riuskana ja rehevänä, vähän maskuliinisena maalaistalon emäntä-tyyppinä ja reippaasti ylipainoisena. Ei minään kaunottarena. Nykypäivänä hän on normi.
- no_jooh
Korjaan, ei reippaasti ylipainoisena. Painoahan hänellä tuskin on juuri liikaa, vartalomalli hämäsi.
On havaittu, että kun yhteiskunta tasa-arvoistuu, niin samalla naisten muoto muuttuu tasapaksummaksi. Syyksi on arveltu naisten kokeman stressin lisääntymistä (kortisoli vaikuttaa).
http://www.ahealthiermichigan.org/2012/03/20/the-stress-hormone-how-cortisol-affects-the-waistline-and-how-to-beat-it/Tuos o epis. Vas. 1900 luvun? normimalli & oikee ajan tän XL-malli & buli osa miehist o ulkonäköpainoitteisii kohtaan tuntemattomii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1298275Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1322624Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592495Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531319