Kilpailukalenteri.fi sivuston kautta voit hakea kilpailuja myös pelkän lajin perusteella. Melkoisen erikoiselta näyttää kyllä ko. kalenteri, jokaista epäkohtaa tähän nyt sen tarkemmin ala listaamaan, mutta siellä on lajeja, joita järjestetään erittäin tiheään kilpailusta toiseen ja sitten lajeja, joita järjestetään liian harvoin.
Kaksi esimerkkiä harvoin järjestetyistä lajeista ovat 3000m estejuoksut.
Naisilla vaivaiset 13 kisaa koko kauden 2016 aikana, eikä miehilläkään kisojen määrä kovin korkea ole, 18 kisaa koko kauden 2016 aikana. Jostain kisasta jos joudut jäämään pois niin vaihtoehtona on joko lähteä jonnekkin kauas syrjäisemmälle alueelle kilpailemaan, jolloin osallistujamäärät ovat vähäisempiä tai sitten ulkomaille.
Toki ulkomailla kisaaminen tuo kokemusta, kun pääsee kilpailemaan huippujen seurassa, muttakun se ulkomaanreissukin maksaa.
Yleisurheilukisojen lajivalikoima suomessa
mmiksi
1
122
Vastaukset
- 6bse6
Ei tietenkään voi olettaa, että piirikunnallisen tason urheilija lähtisi kilpailemaan jonnekin sadan kilometrin päähän. Toki hölkkäsarjalaistenkin pitää sitten talvella "harjoitella" vähintään neljä viikkoa Kanarialla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433483- 362094
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101440
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221132