Haku hyllystä helpommaksi

Pääkaupunkiseudulla kirjastojen suurin ongelma näyttää olevan huimasti kasvanut varausten määrä. Painopistettä pitäisi siirtää kirjastossa paikan päällä tehtävän haun helpottamiseen. Omassa kirjastossani esimerkiksi Teemu Keskisarjan kirjoja löytyy usealta hyllypaikalta. Miten kätevää olisikaan, jos älypuhelimen sovellus opastaisi niille hyllyille joilta kirja on heti nähtävissä ja lainattavissa. Pitempikin kiinnostavien kirjojen lista voisi olla tallennettuna. Aina kun kävisi kirjastossa näkisi helposti mitä sen valikoimista on hyllyssä vapaana. Kirjastoissa voisi olla pari asiakastablettia, joilla voisi vain hakea kirjoja. Hyllyjä kierrellessä voisi skannata muistiin ne kirjat, jotka ehkä kiinnostavat myöhemmin mutta joita ei juuri nyt halua lainata.

Ajattelin ihan vaan karvalakkiversiota, jossa riittäisi uusi sovellus ilman mitään lisätekniikkaa. Kirjastoilla on jo kirjanpito, kirja on lainassa, palautettu tai hyllyssä. Kun kirjastoa kuvaisi puhelimen kameralla, se näyttäisi kuvassa ne hyllyt joissa haetut kirjat ovat (=näytetään vain kirjoja, jotka kirjanpidon mukaan ovat hyllyssä). Kun on oikean hyllyn kohdalla, kuvataan hyllyä edelleen. Jos kamera on niin erottelutarkka, että se lukee kirjan selkätekstit, näkisi kuvasta kirjan tarkan sijainnin.

Etäluku sirusta olisi tietysti parempi, jos se puhelimella toimisi. Ainakin lainattavassa asiakaspäätteessä tai tabletissa voisi lukija olla.

0

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

        Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
        Ateismi
        25
        2490
      2. Kerro kaivattusi

        Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
        Ikävä
        55
        1796
      3. Saako kantaa asetta

        Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
        Ähtäri
        11
        1184
      4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

        Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
        Maailman menoa
        299
        1067
      5. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        259
        992
      6. Mikään ei ole ikuista

        Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
        Ikävä
        146
        903
      7. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        56
        884
      8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

        Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
        Tuusniemi
        9
        797
      9. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        111
        775
      10. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

        Etkö halua enää yrittääkään?
        Ikävä
        47
        770
      Aihe