"Soini kikystä: Nyt ”sadan miljoonan miesten ja naisten” kannattaa todella miettiä
Viikonlopun puolueneuvoston kokoukseen valmistautuva Timo Soini (ps.) on erittäin tyytyväinen Metalliliiton valtuuston päätökseen kilpailukykysopimuksen (kiky) hyväksymisestä.
– Kilpailukykysopimus on erittäin merkittävä asia ja onnistuminen hallituksen kannalta. Kattavuus on suhteellisen hyvä, arvioi Timo Soini.
Hänen mukaan olisi nyt olennaista, että kiky-sopimuksen kattavuus nousisi yli 90 prosentin. Tällöin kaikille palkansaajille tulisi lisää veronkevennyksiä.
Arviot sopimuksen kattavuudesta vaihtelevat tällä hetkellä 85-87 prosentin välillä.
– Nyt niiden järjestöjen, jotka eivät ole vielä liittyneet, kannattaa miettiä – he ovat sadan miljoonan miehiä ja naisia. Eli jos menee seuraavan portaan yli, niin sitten veronalennukset olisivat maksimissa. Nyt kannattaa todella miettiä ja ottaa vastuuta, että veroalennus tulee, Soini muistuttaa.
Soini kiittää kaikkia osapuolia, erityisesti työministeri Jari Lindströmiä (ps.) aivan erinomaisesta työstä.
Perussuomalaiset kokoustavat viikonloppuna Lahden Messukeskuksessa. Paikalle odotetaan satamäärin puolueväkeä. Varsinainen kokous alkaa lauantaina kello 12.00."
https://www.suomenuutiset.fi/soini-kikysta-nyt-sadan-miljoonan-miesten-ja-naisten-kannattaa-todella-miettia/
Toivottavasti paikalla on mielenosoitus.
Soinin mielipide kikystä - heh
pullerouutisia
5
68
Vastaukset
- Korvana
Mistä Soini ottaa ne veronkevennysrahat?
- jahvenruoska
Varastaa vähäosaisilta, eläkeläisiltä ja sairailta!
jahvenruoska kirjoitti:
Varastaa vähäosaisilta, eläkeläisiltä ja sairailta!
Totuus tulee palstalaisen suusta.
- löipohjat
Voiko pahemmin pettää äänestäjänsä, kuin persuretkut teki!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest956722Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4624816Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1272710Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412403Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t52152Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m331157En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721093Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531030- 1031003
- 74886