Aloin tämän viikon alussa etsimään netistä harjoitteluvinkkejä ja törmäsin nettikiusaamiseen. Luin sitten useampiakin kirjoituksia puolin ja toisin ja sanon vinkkejä sinulle (olitpa kummalla puolella tahansa), joka koet olevasi kiusattu tässä jutussa:
Ota yhteyttä poliisiin. Kirjoittajien tietokoneet kyllä löydetään ja vaikka rikoksen kriteerit eivät sitten täyttyisikään, niin kyllä poliisin yhteydenotto laittaa normaalin ihmisen varovaiseksi ja kiusaaminen luultavasti loppuu.
Tuossa kiusaamisjutussa taitaa siis olla 3-5 henkilöä eli osallista ja annan vinkin jokaiselle samanarvoisesti. Ota yhteyttä poliisiin, jos koet, että SINUA kiusataan.
Hyvä ihminen ei kiusaa.
Ota yhteyttä poliisiin. Kirjoittajien tietokoneet kyllä löydetään ja vaikka rikoksen kriteerit eivät sitten täyttyisikään, niin kyllä poliisin yhteydenotto laittaa normaalin ihmisen varovaiseksi ja kiusaaminen luultavasti loppuu.
Tuossa kiusaamisjutussa taitaa siis olla 3-5 henkilöä eli osallista ja annan vinkin jokaiselle samanarvoisesti. Ota yhteyttä poliisiin, jos koet, että SINUA kiusataan.
Hyvä ihminen ei kiusaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Rohkeesti vaan yhteyttä poliisiin. Pakko niiden on tutkiä, jos rikosilmoitus on tehty. Ylläpito ei tunnu kovin herkästi poistavan kommentteja, jolloin suosittelen ottamaan järeemmät aseet käyttöön.
Itsekin olen joskus näitä tarinoita lukenut ja kiinnostavaa olisi tietää mikä on kiusaamista. Onko esimerkiksi tuo alla oleva blogi-kirjoitus kiusaamista vai huumoria? Saako blogeissa kirjoittaa mitä tahansa? Ja jos näitä blogi tekstejä kommentoi suomi24 palstalla, se on kiusaamista?
https://jodlaajanblogi.wordpress.com/2016/05/22/mikaan-ei-ole-muuttunut-juoksufoorumilla-sasan-luuserointi-jatkuu/
Taitaa olla ruuhkaa poliisilaitoksella maanantaina. Jokainen näyttää näkevän asian vain omasta näkökulmastaan. Eli kirjoitellaan blogeissa mitä sattuu ja jos joku vastaa, valitetaan kiusaamisesta poliisille. Se kertoo näistä ihmisistä paljon. Tuossa alla lyhyt lainaus eräästä blogista
-------------------------
Pari vuotta sitten yksi näistä juoksufoorumin tyypeistä lähetti facebookissa ison pinon vittuilu/uhkailuyksäreitä ja kun vastasin samalla mitalla uhkaillen ihan vain sen vuoksi, että osoitin, etten pelkää häntä, vaan hän voi painua helvettiin, niin hän kertoi minulla kantelevani minusta poliisille. Siis tämä kertoo kaiken näistä ihmisistä. Vainoavat muita ja sitten kun joku panee jotain vastaan niin eivät uskallakaan olla miehiä enää.
-----------------------
Julkisella keskustelupalstalla toisten oikeiden nimien käyttäminen on kyseenalaista, kun tarkoitusperä näiden ketjujen osalta on hyvinkin selvinnyt kaikelle kansalle. Tämä on julkinen palsta eli tätä lukee muutkin kuin vain juoksufoorumin jäsenet. Kun ihmisten oikeita nimiä täällä ladotaan (kysymättä heidän lupaansa) kiusaamistarkoituksessa, niin kunnianloukkaus tulee nyt ensimmäisenä mieleen itselleni. Ihmisellä on Suomessa intimeettisuoja, eli julkisilla foorumeilla kannattaa kaksi kertaa miettiä kun kirjoittelee ihmisten oikeita nimiä tänne. En aio enää varoittaa ketään.
Kiusatuille täällä sen verran, että kunnianloukkaus on asianomistajarikos, eli kukaan ulkopuolinen ei voi tehdä teidän puolestanne rikosilmoitusta. Joudutte sen tekemään itse. Täällähän on kirjoiteltu muistakin kuin bloggaajista, joten sama koskee heitä. Hyvää kesän jatkoa, myös kiusaajille!
hauskaa huumoria vai kunnianloukkaus vai pelkää kiusaamista?
https://jodlaajanblogi.wordpress.com/2016/05/19/juoksufoorumi-uuden-hitlerin-seppo-ja-hanen-lakeijoidensa-epapyha-valtakunta/
tyypillinen esimerkki siitä kun joku sanoo takaisin, ollaan heti marttyyreitä jne.. Mutta itse voi suoltaa mitä paskaa tahansa nettiin. Ollaan niin sokeita omaan totuuteen
Jokainen vastaa omista blogikirjoituksistaan. Ei teidän tarvitse alkaa täällä tuomareiksi, joka saa kaiken näyttämään kiusaamiselta. Lisäksi vedätte mukaan ulkopuolisiakin naseviin kommentteihinne. Mitä pahaa he ovat teille tehneet? Raja on ylittynyt, jos ette sitä vielä tienneet.
Onhan niitä asiallisestikin kirjoittelevia vielä. Ainostaan suomi24: lla ollaan asiattomia, mainitaan oikeita nimiä nimimerkkien takana ja haukutaan takanapäin. Kasvokkain ollaan sitten, että "anteeks kauheesti"
https://baltsu.wordpress.com/2016/05/26/korjaus-sairanen-on-sasa/
Ei tarvitse olla paljoa kouluja käynyt, kun näkee tästäkin keskustelusta ketä aluksi on kiusattu. Muutamien linkkien laitolla tekijät paljastavat ihteään.
Huomaa ainakin yhden lopettaneen, mutta valitettavasti vielä yksi tai kaksi jatkaa. Siksi yksi tai kaksi, koska en ole varma kuinka monta heitä on/on ollut. Hyvä kiusaaja/trollaaja osaa kirjoittaa monen nimimerkin turvin ilman, että tunnistetaan samaksi, mutta joskus aina jää kiinni. Paitsi ne tosi hyvät. Ja siksi yksi tai kaksi.
Kyllä se nyt kaivertaa kovasti. Tältäkö se näyttää kun katkeruus tiivistyy. Suolen Vuosaaren osastoa nyt tuntuu kovasti juilivan. Ettekö ole saaneet kotona tarpeeksi huomiota, vai mistä kenkä puristaa? Joku spekuloi, että kuinka moni tänne kirjoittaa. Näitä on kuule ihan monikossa. Suolen alkuperäiset kiusaajat tuntuu palanneen sorvin ääreen. Mutta ei nämä äpärät osaa lopettaa. Sitten syyttömiä syytetään, ettei itse jäätäisi kiinni. Odotan innolla herrojen tapaamista juoksutapahtumissa. Voidaan jutella kasvotusten, jos teistä ylipäätään on siihen. Hamekangasta voitaisiin pojille myös ostaa. En mainitse nimiä, koska se ei kuulu hyviin tapoihin nettipalstoilla.