Morjensta. Olisi Hongkongista(liike) ostettu matalapainesäädin sekä vanhat kaasupullot 11kg sekä 5kg. Nyt kuitenkaan en saa säädintä lukittumaan kummankaan pullon venttiiliin. Matalapainesäädin erilainen kuin aikaisemmat jotka olleet käytössä, vanhassa oli päällä se on/off vipu ja näissä uusissa myytävissä kyljessä. Onko pullot/säätimet muuttuneet n. 3-4 vuodessa vai miksi en saa toimimaan?
Matalapainesäädin ja kaasupullo?
7
6367
Vastaukset
Heippa,
Mielestäni ei ole muuttuneet minulla on 20v vanha säädin ja olen vaihtanut pulloja siihen.
Paina vaan lujasti venttiiliä pohjaa ja auta vaikka sitä kaulusta menemään paikalleen.
Voi vaikka pikkuisen kiertää edestakaisin.
Sitten vaan vipu auki ja keittelemään. Putkesta tulee aluksi ilmaa jonkin aikaa jota ei saa syttymään. Odota kaasu kyllä tulee hetken päästä, pidä tulta niin huomaat.
Kaasupullon täytöt on ollut nyt alle 20€ jolloin ostan aina toisen varapullon, en maksa yli.
Turvallista kesää!
mökkiläinen- Jaakko7404
Joo menihän se säädin paikoilleen. Oli vissiin väärä tekniikka aluksi ja ristiriitaisia tietoja että onko pullot/säätimet muuttuneet. Mutta kiitos neuvoista ja eiköhän illalla jo vihdoinkin grillata!
Onkohan vielä (jollakin) tietoa voiko ulkomaan pullon vaihtaa Suomessa, 5kg pullo tuotu ja ostettu Virosta... - Vesivanhinvoitehista
Jaakko7404 kirjoitti:
Joo menihän se säädin paikoilleen. Oli vissiin väärä tekniikka aluksi ja ristiriitaisia tietoja että onko pullot/säätimet muuttuneet. Mutta kiitos neuvoista ja eiköhän illalla jo vihdoinkin grillata!
Onkohan vielä (jollakin) tietoa voiko ulkomaan pullon vaihtaa Suomessa, 5kg pullo tuotu ja ostettu Virosta...Pullojen kumitiivisteen kuivaa, sipaise vaikka vettä hieman liukasteeksi, ennen kuin painat venttiilin päälle paineensäätimen.
Pullon vaihto riippuu onko se saman näköinen kuin kotimaiset ja ko. paikan käyttämät, etenkin komposiittipullojen kanssa nykyään tarkkaa (ei kokemusta viron pulloista). - eikelpaaei
Jaakko7404 kirjoitti:
Joo menihän se säädin paikoilleen. Oli vissiin väärä tekniikka aluksi ja ristiriitaisia tietoja että onko pullot/säätimet muuttuneet. Mutta kiitos neuvoista ja eiköhän illalla jo vihdoinkin grillata!
Onkohan vielä (jollakin) tietoa voiko ulkomaan pullon vaihtaa Suomessa, 5kg pullo tuotu ja ostettu Virosta...Ei voi vaihtaa tietenkään. Suomessa olevat pullot ovat suomalaisten ylläpitämiä ( testauskset yms. vaihtojen yhteydessä).
Eivät ota ulkomaisia.
- MyösSäätänyt
Uusissa säätimissä pitää kaulus tosiaan painaa paikoilleen ja vanhemmissa jousi painoi lukituksen. Niin se laatu vaan muuttuu..
- Anonyymi
Minulla sama homma, voima ei auta nämä Cellon uudet säätimet eivät lukkiudu
- Anonyymi
Kiitos nyt minäkin sain kun kostutin tiivistettä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1994346
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611647
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331343Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581327Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10879Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696