Hei kaikki nerot (tai hyvämuistiset)!
Olemme joukkio abeja ja haluaisimme opettajamme penkkarilahjaa varten saada tietoomme sen funktion kaavan, jonka kuvaaja näyttää sydämeltä.
Opettajamme on joskus tällaisesta maininnut, joten jos joku osaisi auttaa, olisimme todella kiitollisia.
Tv. toiveikkaat abit
PS. Asialla on kiire!
Sydänkäyrä?
4
950
Vastaukset
- värähtelyn kaavoja
..etsimällä voisi kenties löytää jonkun ja siitä arvoja rukkaamalla voisi saada jotakin saman näköstä kenties. Pulssin ollessa 80 lyöntiä minuutissa, olisi taajuus f 1,3 Hz. Sydämen pumppaavan veren huippuvirtausnopeus voisi olla 0,5 m/s. Nopeus asteikkoa käytetään vertikaaliasteikkona esim sydämen doppler-ultraäänitutkimuksissa. Kaavassa pitäsi ottaa huomioon että terveellä ulospumppausvaiheessa olevalla sydämmellä ei saisi tulla negatiivisia nopeuden arvoja, joten kai tarvitaan itseisarvoja kaavaan tai jotakin neliöjuuren tapaista.
- kukka
tässä teille linkki
http://mathworld.wolfram.com/HeartCurve.html - käyriä
ja mäky rupesin intoilemaan sydämen sykkeen käyrästä edellä, no ens kerralla olen tarkkaavaisempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051034
- 102918
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96787- 85703
- 48645
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi16580- 34506
- 25485
- 43482
- 45472