Hei kaikki nerot (tai hyvämuistiset)!
Olemme joukkio abeja ja haluaisimme opettajamme penkkarilahjaa varten saada tietoomme sen funktion kaavan, jonka kuvaaja näyttää sydämeltä.
Opettajamme on joskus tällaisesta maininnut, joten jos joku osaisi auttaa, olisimme todella kiitollisia.
Tv. toiveikkaat abit
PS. Asialla on kiire!
Sydänkäyrä?
4
950
Vastaukset 4
- värähtelyn kaavoja
..etsimällä voisi kenties löytää jonkun ja siitä arvoja rukkaamalla voisi saada jotakin saman näköstä kenties. Pulssin ollessa 80 lyöntiä minuutissa, olisi taajuus f 1,3 Hz. Sydämen pumppaavan veren huippuvirtausnopeus voisi olla 0,5 m/s. Nopeus asteikkoa käytetään vertikaaliasteikkona esim sydämen doppler-ultraäänitutkimuksissa. Kaavassa pitäsi ottaa huomioon että terveellä ulospumppausvaiheessa olevalla sydämmellä ei saisi tulla negatiivisia nopeuden arvoja, joten kai tarvitaan itseisarvoja kaavaan tai jotakin neliöjuuren tapaista.
- kukka
tässä teille linkki
http://mathworld.wolfram.com/HeartCurve.html - käyriä
ja mäky rupesin intoilemaan sydämen sykkeen käyrästä edellä, no ens kerralla olen tarkkaavaisempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 102903
- 96824
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki50634Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen31580Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.5521- 46515
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää42475- 53456
Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle17446- 45437