Hei kaikki nerot (tai hyvämuistiset)!
Olemme joukkio abeja ja haluaisimme opettajamme penkkarilahjaa varten saada tietoomme sen funktion kaavan, jonka kuvaaja näyttää sydämeltä.
Opettajamme on joskus tällaisesta maininnut, joten jos joku osaisi auttaa, olisimme todella kiitollisia.
Tv. toiveikkaat abit
PS. Asialla on kiire!
Sydänkäyrä?
4
785
Vastaukset
- värähtelyn kaavoja
..etsimällä voisi kenties löytää jonkun ja siitä arvoja rukkaamalla voisi saada jotakin saman näköstä kenties. Pulssin ollessa 80 lyöntiä minuutissa, olisi taajuus f 1,3 Hz. Sydämen pumppaavan veren huippuvirtausnopeus voisi olla 0,5 m/s. Nopeus asteikkoa käytetään vertikaaliasteikkona esim sydämen doppler-ultraäänitutkimuksissa. Kaavassa pitäsi ottaa huomioon että terveellä ulospumppausvaiheessa olevalla sydämmellä ei saisi tulla negatiivisia nopeuden arvoja, joten kai tarvitaan itseisarvoja kaavaan tai jotakin neliöjuuren tapaista.
- kukka
tässä teille linkki
http://mathworld.wolfram.com/HeartCurve.html - käyriä
ja mäky rupesin intoilemaan sydämen sykkeen käyrästä edellä, no ens kerralla olen tarkkaavaisempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2387237Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393681Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1162142- 271369
- 321354
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy251308Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3321148Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141972Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23918Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7877