Hei kaikki nerot (tai hyvämuistiset)!
Olemme joukkio abeja ja haluaisimme opettajamme penkkarilahjaa varten saada tietoomme sen funktion kaavan, jonka kuvaaja näyttää sydämeltä.
Opettajamme on joskus tällaisesta maininnut, joten jos joku osaisi auttaa, olisimme todella kiitollisia.
Tv. toiveikkaat abit
PS. Asialla on kiire!
Sydänkäyrä?
4
950
Vastaukset 4
- värähtelyn kaavoja
..etsimällä voisi kenties löytää jonkun ja siitä arvoja rukkaamalla voisi saada jotakin saman näköstä kenties. Pulssin ollessa 80 lyöntiä minuutissa, olisi taajuus f 1,3 Hz. Sydämen pumppaavan veren huippuvirtausnopeus voisi olla 0,5 m/s. Nopeus asteikkoa käytetään vertikaaliasteikkona esim sydämen doppler-ultraäänitutkimuksissa. Kaavassa pitäsi ottaa huomioon että terveellä ulospumppausvaiheessa olevalla sydämmellä ei saisi tulla negatiivisia nopeuden arvoja, joten kai tarvitaan itseisarvoja kaavaan tai jotakin neliöjuuren tapaista.
- kukka
tässä teille linkki
http://mathworld.wolfram.com/HeartCurve.html - käyriä
ja mäky rupesin intoilemaan sydämen sykkeen käyrästä edellä, no ens kerralla olen tarkkaavaisempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941325
- 781075
- 46757
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste154717- 58712
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?83633- 36630
Me (n & m)
Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T16610- 78568
No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29554