Mikä on se hyvä suolatyyppi?

SuolaaJaJodia

Hyvistä suolatyypeistä jopa hieman kinataan, mutta mikä on se yleisesti ottaen hyvä suolatyyppi jossa jodiakin olisi?

9

184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Na_Cl

      Ruokasuolaan on lisätty jodia. Suolaa saa käyttää sitten korkeintaan teelusikallisen (6 grammaa) vuorokaudessa.

    • Kaimani
    • SuolaaJaJodia

      Yes, suolan ja sen määrän suhteen on hyvinkin ristiriitaisia näkemyksiä. Liika on liikaa ja liian vähän on sekin vahingollist aterveydelle ja sitten on vielä se käytetyn suolan laatu.

      Itselläni oli noin 15-vuoden jakso kun en lisännyt lainkaan suolaa, eikä sitä kaapistakaan siksi löytynyt. Kaikkialla toistettu oppi suolan haitoista ja piilosuolan määrästä oli vahvasti muistissa.

      Sitten aiheesta uudestaan lukiessa käy ilmi ett'ei se suola ilmeisemmin olekaan niin paha peikko jollaisena se on kuvattu, vaan jopa päinvastoin, mutta oleellista on myös suolatyypin valinta.

      ***

      "Suola! Se elämän eliksiiri. Ravitsemustieteilijät kiistelevät sen määristä ja siitä onko se hyvä vai paha. Mutta totuushan on se, että suolatyyppejä on hyviä ja pahoja. Mikä on sitten hyvä suola? Ja mikä on paha suola?"

      - http://www.imageblackwhite.com/2014/04/hyva-paha-suola.html

      ***

      Suolako terveellistä? Julkaistu 22.07.2008

      "Vähän suolaa sisältävä ruokavalio voi olla sydämelle huonompi vaihtoehto kuin runsaammin suolaa sisältävä ruokavalio, todetaan uudessa tutkimuksessa. Perunalastuhyllylle ei kuitenkaan kannata lähteä vielä juoksemaan."

      "Journal of General Internal Medicine-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa ei kuitenkaan vahvisteta, että niukasti suolaa sisältävä ruokavalio olisi itsessään huonoksi sydämelle. Tutkimuksessa kuitenkin todetaan, että vähiten suolaa käyttävillä ihmisillä on suurempi riski menehtyä sydän- ja verisuonitauteihin."

      - http://www.tohtori.fi/?page=8121124&id=9289873

      ***


      "Suolan haittoja liioiteltu" | 1.1.2004

      "Kun vähennät suolan käyttöä, verenpaineesi laskee ja elät pidempään. Tuttu väite, mutta todisteet puuttuvat, todettiin Yhdysvaltain tiedeviikolla."

      - http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/suolan_haittoja_liioiteltu

      ***

      "Suolaa vain kohtuudella"

      "Suolan saantiin on tärkeää kiinnittää huomiota, koska runsas suolan käyttö on yhteydessä kohonneeseen verenpaineeseen. Korkea verenpaine on sydän- ja verisuonitautien riskitekijä."

      - http://www.sydan.fi/suola

      • joutavaa.lässytystä

        Nämä ns. ravitsemustieteilijät ovat huuhaaporukkaa ja käytännössä oman uskontonsa uhreja. Aika paljon on rahaakin kiinni terveiden ihmisten sairaaksi tekemisessä.

        Lisätyn suolan tarpeellisuutta kannattaa puntaroida muiden eliöiden kautta, eli vaikkapa kuinka usein muut eläimet (esim. nisäkkäät) käyvät suolapurkilla. Kyllähän norsukin elää vanhaksi, vaikkei syö ravintosuositusten mukaan, eikä lisää koskaan ravintoonsa suolaa.

        Jos näitä "tieteilijöitä" uskoo, niin ihmiskuntaa ei olisi olemassa, jos ei syötäisi heidän "oppiensa" mukaisesti. Luolamiehet olisivat kuolleet sukupuuttoon jo aikoja sitten.


      • SuolaaJaJodia
        joutavaa.lässytystä kirjoitti:

        Nämä ns. ravitsemustieteilijät ovat huuhaaporukkaa ja käytännössä oman uskontonsa uhreja. Aika paljon on rahaakin kiinni terveiden ihmisten sairaaksi tekemisessä.

        Lisätyn suolan tarpeellisuutta kannattaa puntaroida muiden eliöiden kautta, eli vaikkapa kuinka usein muut eläimet (esim. nisäkkäät) käyvät suolapurkilla. Kyllähän norsukin elää vanhaksi, vaikkei syö ravintosuositusten mukaan, eikä lisää koskaan ravintoonsa suolaa.

        Jos näitä "tieteilijöitä" uskoo, niin ihmiskuntaa ei olisi olemassa, jos ei syötäisi heidän "oppiensa" mukaisesti. Luolamiehet olisivat kuolleet sukupuuttoon jo aikoja sitten.

        "Nämä ns. ravitsemustieteilijät ovat huuhaaporukkaa ja käytännössä oman uskontonsa uhreja. Aika paljon on rahaakin kiinni terveiden ihmisten sairaaksi tekemisessä."

        Kannustan lukemaan oman tekstisi tarvittaessa vaikka useaan kertaan ja katsomaan peilistä kenellä on fundamentalisen extremistinen lähestymistapa.

        "Kyllähän norsukin elää vanhaksi, vaikkei syö ravintosuositusten mukaan, eikä lisää koskaan ravintoonsa suolaa."

        Väärin. Norsu hoitaa suolan tarpeensa vaistonvaraisesti.

        ”Sumatralla norsut kaivavat syviä kuoppia päästäkseen käsiksi maaperään huuhtoutuneisiin kivennäisaineisiin. Suuret koiraat käyttävät apunaan syöksyhampaita, mutta naaraat joutuvat tyytymään vain jalkoihinsa. Toiminnallaan norsut hankkivat itselleen kaliumia ja natriumia ja muokkaavat samalla elinympäristöään.” - Wikipedia

        - http://www.elisanet.fi/faro/suola/suolasta.htm

        Ps. Jostakin syystä niillä mainitsemillasi luolamiehillä oli kovin lyhyt elinajan odote ;-)

        Suolan puute on vahingollista ihmisen terveydelle.

        - https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruokasuola#Puute

        Kaikkeen lukemaansa tulee suhtautua terveellä kritiikillä ja rinnastaa eri tahojen tutkimuksia.

        Kaikessa on aina kysymys tasapainosta. Mikäli elintarviketeollisuudesta riippumattomien ravitsemusterapeuttien linjauksia rinnastaa ja ottaa ne valinnoissaan ja ruoanvalmistustavoissaan huomioon, niin moni itse pitkäikaisilla huonoilla ravitsemustottumuksilla aiheutettu terveysongelma riskeeraisi olla vältettävissä.


    • Suolaa_Suolaa
      • suolatta

      • SuolaaJaJodia
        suolatta kirjoitti:

        HEI HALOO , eläinten suolojen käyttö nk nuolukivi http://www.elisanet.fi/faro/suola/suolasta.htm
        Kuumalla juon Borjomi vettä,jossa hiven ja kivennäisaineet
        https://en.wikipedia.org/wiki/Borjomi_(water)#References
        ja saunan ja treenin jälkeen
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruokasuola#Ravintok.C3.A4ytt.C3.B6

        Tuossa oli kiinnostava linkki, jonka takan puolestaan paljon linkkejä tutkimuksiin.

        Itse edellisellä kerralla ostin oheista merisuolaa: http://www.labaleine.com/our-products.html


    • 57prosenttia

      Minä käytän mineraalisuolaa, jossa on melkein puolet vähemmän vaarallista natriumkloridia kuin tavallisessa suolassa. Mineraalisuolaan on lisätty myös jodia, joten sekin pitää struuman loitolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9889
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4992
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2471
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1501
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1434
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1351
    Aihe