Mitä teillä päin maksavat mansikat torilta/myyntipisteistä? Entä itse poimien?
Meillä on tällä paikka, missä myydään mansikkaa itse poimien 10euroa per ämpäri. Lajikkeita on tarjolla erilaisia samaan hintaan, itse poimin juuri polkaa. Punnitsin ämpärin marjoineen kotona ja se painoi 6,6 kiloa eli ihan ilmaisia.
Mietityttää vaan, että ovatko alan kustannukset eri paikoissa erilaisia vai onko täyttä ryöstöä, kun jossain pyydetään esim. 5 euroa kilo jos itse poimii marjat? Ymmärrän tietysti, että torihinnoissa on torimaksut ja poimijoiden palkat lisäksi. Ajattelisin kuitenkin, että pakkohan tämän täällä toimivan paikankin on jotain voittoa saada noista marjoista, kun vuodesta toiseen myy tuolla hinnalla.
Tänne kannattaa ilmeisesti tulla pidemmältäkin. En ole kuullut yhtä halvoista tai edes vastaavista hinnoista. Eikä poimijoita kytätä; poimiessa saa myös syödä marjoja.
Mansikoiden hinta
9
373
Vastaukset
- joukahainenpoika
Kyllä suututtaa se että mansikat maksavat (valmiiksi pomittuna) tuottajalla 35-40 eur / 5 kg
ja kaupassa oli 24 euroa / 4 kg
Kauppa haluaa oman provikan ja lisäksi maksaa alvin.
Tuottajalle jos lyö seteliä kouraan niin 100-varmasti ei maksa veroja yhtään!
Ja yhtälailla myyjän pitää koko ajan kaupassa olla seisoskelemassa siinä (tilalla ei välttämättä)
Miksi siis tukisin harmaata taloutta lisärovoillani kun saan tuettua ei-harmaata taloutta ja säästän vielä rahaa ? Halu siis ostaa suoraan tuottajalta olisi suuri, mutta tämmönen järjettömyys ei avaudu.
Vastatkaahan tuottajat tähän ? - hmmm_____
En tiedä miten esim. mansikanmyynnin/viljelyn verotus toimii. En tiedä yhtään, mutta uskon, että viljelijät maksavat viljellyn maa-alan mukaan tms. Kuittiahan ei esimerkiksi mansikoita torilta - tai tilalta - ostaessa saa, mutta ihan varmastikaan Suomessa ei maksamatta viljellä mitään tai tehdä ylipäänsä mitään työtä.
Täällä päin on aika samat hinnat sekä kaupassa, että viljelijöiden myyntikojuissa. Kaupassa on tosin yleensä hieman huonompaa marjaa - ainakin näyttää huonolta.
Sitä en kyllä käsitä, että miten itse poimittuna marja voi maksaa saman verran kuin torikojusta ostettuna. Kuka menee poimimaan jollain 5-6 euron kilohinnalla? Varsinkin, kun eräälläkin sivulla luki tuollaisen n. 5e kilohinnan yhteydessä, että "Säästät poimijoiden palkat". Phh. - kallistaon
Missä myydään 10 euroa ämpäri ? Tänään 5 kg:n laatikko maksoi Vantaalla kaupassa melkein 30 euroa, ja niitä jonotettiin, kun ne eivät olleet vielä saapuneet.
- halpaa_on
Marjan hintaa on näemmä taas nostettu. On ollut tavanomaista, että mansikka on maksanut 25e/5kg ja nyt monessa, monessa paikassa on näkynyt hintoja 30e/5kg. En muistele normaalisti markka-aikoja, mutta noin 20 vuotta sitten mansikkalitra maksoi 5 markkaa. Ajatelkaa, alle euron. Kustannusten on täytynyt nousta aivan hirveästi, kun hinta on jopa viisinkertaistunut.
Mansikkaa saa 10e/ämpäri Kauvatsalta. Tervetuloa! Harmi, että Vantaalta matkaa kertyy n. 200 km. - åjaa
Padasjoella maksoi 5 kg (puoliksi raakoja) 40 € laatikko, olivat vieläpä kosteita. Oma vika, olisi pitänyt katsoa tarkemmin ja ajatella... Yritän muistaa vastaisuudessa!
- DdDDds
Anna palautetta viljelijälle! Itse olen antanut mm. täysin lituskosta herneistä ja sain uudet tilalle!
- Matti34
Ei Varmaankaan paras paikka kommentoida, mutta totean täälläkin, että mansikka ei ole marja.
- asASSa
No mukavampi käyttää tuttua marja-nimitystä kuin kutsua "epähedelmäksi".
- penaaliton
Oikean mansikanviljelijän on mahdoton myydä marjojaan ohi kirjanpidon. Jo poimijan palkkakirjanpidosta voi seurata tuotetun marjan määrää. Ostava torikauppiaskaan ei osta ilman kuittia.
Torikaupan hintoja ei mansikantuottaja määrää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk532057Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901415Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621255Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll651175- 1141091
- 67916
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72899Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j65864Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise8811Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍72779