Vantti vaaksan korkuhinen

pokke

Piispa Henrikin surmavirressä Henrikin palvelijaa sanotaan piltiksi pikkuruiseksi, vantiksi vaaksan korkuhiseksi. Mikä ihme on vantti tässä tapauksessa?

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saolorboy

      Purjeveneen maston tukiköysi, joka kai sitten on vaaksan paksuinen.

      • ex-mastodontti

        Vantit ne pitävät pystyssä Ylen korkeita (300 metriä) mastojakin. Ehkä ne eivät sentään vaaksan paksuisia ole, mutta paksumpia kuitenkin kuin 30-40-jalkaisen purkkarin vantit.

        Korkein oma mastoni anno dazumal oli varsin vaatimaton: sillä oli vartta vain 16 metriä. Se oli mallia vapaastiseisova eli vantiton.


      • varoittava.esimerkki

        Korkeus ja paksuus ovat suureita, jotka poikkeavat toisistaan sikäli, että ne eivät ole sama asia.


    • Luulenpa, että tässä kohdassa "vantilla" ei ole oikeaa "itseisarvoista" merkitystä, kyse on vain alkusointirunoilusta. Voi toki olla, että sana "vantti" on ollut jo tuolloin käytössä ja surmavirren runoilija on napannut sen tähän lainaksi eikä ole vain keksinyt itse jotain rytmiin sopivaa ja va-alkuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe