Vanhat naiset tuntuu olevan kaikki hyviä ruuanlaittajia. Iäkäs sukulaisnainen varsinkin, onhan hän ollut yksinhuoltaja isolle perheelle ja joutunut soveltamaan monessa asiassa, ihan mitättömän kuuloisista aineksista onkin yhtäkkiä hyvä ruoka. Ei muuta kun voi hattua nostaa ja miettiä että mistä sellaisia naisia löytyis lähempänä mun ikäisenä versiona niin peli olis selvä =)
Mutta tässä hyvä esimerkki yhdestä ruokalajista mitä en olisi keksinyt:
Oli uusia perunoita, niille piti saada lisuke.
Kermaviiliä oli purkki jääkaapissa, siihen sekoitettiin pieni purkki tonnikalaa, pari keitettyä kananmunaa, lisäksi tilliä ja hiukan sinappia, ripaus valkopippuria ja valmis.
Ihan sellaisia perus mummolaruokia siellä yleensä on, lihapullia joskus, kaalikääryleitä, uunimakkaraa tomaatti-juustotäytteellä, silakkapihvejä... Vanhat keitetyt perunat ja paistinpalanen ym. tähteet muuttuu moneksikin ruokalajiksi tosta vain. Ja ikinä ei mitään ohjeita, kai hän sitte 80 vuoden kokemuksella tietää mitä kuuluu tehdä ja vieläpä vähättelee omia ruokiaan. Ennen ei tietysti ollut eineksiä tai mitään valmiita juttuja ja raha tiukassa, kaikki täytyi tehä itse ja ehkä jopa navetasta ja pellosta aloittaen järkätä ruokapuoli kuntoon.
Mahtavia naisia mummot.
Ylistys mummojen ruuille
5
146
Vastaukset
- MummolanRuoka
Mummolassa käydessä sai aina vatsan täyteen hyvää ruokaa. Nyt ei ole enää 15 vuoteen saanut mummon laittamaa ruokaa, kun ei ole enää mummoa.
Mummo osasi ruokaa tehdä ilman mitään monimutkaisia mausteseoksia, joilla ruoan maku ennemminkin peittyy mausteiden ylikäytön alle.
Hyvää oli lihapullakastike, jota mummolassa usein sai syödä. Myös uunissa kypsennetty riisipuuro ja maksikkakiisseli olivat herkullisia.
Mummot käyttävät ruoa laitossa voita ja kermaa, jolla saa ruokaan herkullisen maun.
Ei mitään turhia ylimääräisiä mausteita. - tirripaisti
Allekirjoitan. Minun mummo on opettanut minut kokkaamaan, äiti ei ole ollut ikinä oikein ruoanlaitto ihminen. Mummo opetti tekemään piirakat, lihapullat, makaroonilaatikon, karjalanpaistin, ruisleivän, pullapitkot , lanttukukon, kalan paistamisen.. jne
Rauha hänen sielulleen ja osaan laittaa parasta läskisoossia ikinä- voillasilmät
Ihana ihminen , mummolle kaikki kunnia . Miten muikkukukko pikkusen läskiä sekaan jne . TV kokit jää toiseks .
- Grannys.balls
Mummonlihapullat on parasta herkkua ja nopeaa evästä kiireisellekin.
- nuorkundi
Yks toinen mummo kertoi että talousopettaja aikoinaan että yksinkertaisin on aina paras. En mäkään opiskelijana ole hankkinut mitään omituisia mausteseoksia, ruuanlaitto ei ole minulle mikään intohimo tai asia mistä eniten tykkään mutta ei minulla ole ketään ruuanlaittajaa muutakaan ja ihmisen on pakko syödä joten on tullut opeteltua.
Mutta ärsyttää kun ei missään ruokajutuissa tai lehdissä ole muita kun jotain "Bahamalaisittain maustettuja tofu-tonnikala-avokado cup cakes" ohjeita, tämä kärjistetty. Vanha mummojenaikainen keittokirja joka muuten onkin toisen virallisen mummoni vanha, palvelee paremmin. Ainoa vika että siellä ei puhuta mitään määristä esim. suola, siinä käy opiskelijapojalla kömmähdyksiä joskus. Mutta se kirja sisältää ohjeita hyviin perusruokiin.
Uusissa ruokaohjeissa on järjetön määrä sellaisia aineksia ja mausteseoksia mitä tuskin tulee käytettyä muuhun. Ja yli-terveellinen asenne ruokaohjeissa ärsyttää myös, tai että kaikki ohjeet on jotain laihduttajan ruokavaliota silmällä pitäen. Itse teen raskaita töitä eikä niissä ihan salaattivaliolla pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Leo Järvinen kävi Zyskowiczin kimppuun
Kyllähän me olemme olleet jo pitkään tietoisia, että suurimmat antisemitistit, myös maahanmuuttajien itsensä mukaan löytyvät Vasemmistosta ja eniten N181947Persu Niikko vei ruokajonon ruuat!!!
Persu vei vähävaraisille tarkoitetut ruuat omaan vaalitilaisuuteen!!! Persujen köyhien kyykytys on jo alkanut!!! https://www.is.fi/politiikka/art-2002831635Millainen on täydellinen vartaloinen nainen
Laittakaa kuvia millainen on mielestäsi täydellisen vartaloinen nainen1501604- 18770
Ben Zyskowiczin kimppuun hyökkäsi Puotilassa asuva vasemmistolaisaktivisti LJ
Tuo Ben Zyskowicziin Itäkeskuksessa kohdistuneen hyökkäyksen takana oleva LJ tunnetaan Li Anderssonin kannattajana ja hänen tiedetään vastustavan Isra218722Martina Muuttaa
Mutta minne? Kertokaa landelle missä sijaitsee tämä upea erkkerillinen asunto.96716- 28707
- 130676
- 39609