eli haluaisin avomiehelleni ekaa kertaa tehä poronkäristystä, kotosin lapista..en viittis ostaa kunnon pataa joten missä voin sen tehdä että onnistuu? onko pakaste poro ok?
poronkäristys pannulla vai kattilassa?
2
3777
Vastaukset
- Mössääjä
Paistiaispannulla se on meillä tehty, vaikka patojakin löytyisi. Onpa käytetty useimmiten peräti teflonpannua, vaikka valurautaisiakin on. Mielestäni poronkäristys ei ole lainkaan kriittinen ruokalaji valmistusastian suhteen.
Hirvikäristys on sattuneista syistä (maantieteestä / poronlihan etelän-hinnoista) johtuen meillä huikeasti yleisempää kuin poronkäristys.
Liha pakastimesta, joo! Pehmeästä lihasta en ainakaan minä edes onnistu tekemään minkäänlaista käristystä. Klöntin annetaan sulaa vain osittain. Puolikohmeisesta lihasta veistellään OHUENOHUITA siivuja terävällä, tukevalla veitsellä.
Syksyisin hirvisaalista lajiteltaessa pakastettaessa valitaan jo valmiiksi sopivia käristelihoja ja merkataan ne vastaavasti.
Se on muuten vaimoväki eli Mössäjätär, joka meidän perheestämme käy hirvimetsällä. On käynyt jo yli 20 vuoden ajan. Pyssykkätä ei omista eikä kanna, mutta kelpuuttavat ajoketjuun koiraksi. Ajo- ja pyssymiehet ovat saaliinjaossa tasa-arvoisia, mitä nyt kaataja saa valita ne omat juttunsa päältä.
Jos haluaa oikaista, niin kaupoista löytyy valmiiksi käristesiivuiksi leikeltyä poroa pakasteena. Löytyy myös vastaavaa riistakäristystä, jossa saattaa olla (tarhattua, uusi-seelantilaista) saksanhirveä, hirveä ja jopa poroakin.- pannulla
tein käristyksen pannulla jossa kansi.onnistui hyvin ja mieskin tykkäs!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736538Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346483Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3786256Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3554055Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532462Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62389Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant341846Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1341482- 141414
- 1961192