Seksin "harrastaminen"

Mukavia harrastuksia ihmisillä:)
Eikö tuohon ole keksitty mitään muuta sanaa kuin harrastu?
7117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ammattilaiset tekee sitä työkseen, amatöörit vaan harrastaa.

Äänestä

Tai ammattilaiset harjoittaa seksiä, kun taas muu kansa harrastaa.

Äänestä

Riittävän harras hurskahtelee, aloittelijalta turskahtelee.

Äänestä

Hovioikeudenneuvos ja Turun kaupunginjohtaja Harras Kyttä (1912–1985) toimi poliitikonurallaan myös Suomen sisäministerinä, jonka alaisuudessa poliisilaitoskin toimii. Nomen est omen eli kukaan mies ei ole omena!

Tiedossani ei ole, kuinka hartaasti Harras harrasti petipuuhia.

Äänestä

Saksaksi "harrastaa seksiä" on "Geschlechtsverkehr ausüben" eli tahallisen suoraan käännettynä "ulosharjoitella sukupuoliliikennettä". Minun mielestäni resiprookkisuus vaatisi sisäänharjoitteluakin ennen ulospääsymahdollisuuden miettimistä.

Jos kyseinen harrastus on mielestäsi mukava, olen minä kai sitten nimimerkkini väärti.

Jos vaihtoehtona harrastamiselle sitten mietitään harjoittamista, tulee etsimättä mieleen, miksi ihmeessä hommassa harjaa tarvitaan ja mihin?

Äänestä
  • Tuli mieleen yhden pikkufirman pomon tokaisu tuoreelle kesäteekkarilleen: "Tuolla on nurkassa harja, ala harjoitella!"

    Äänestä

  • Frekventatiivi kirjoitti:

    Tuli mieleen yhden pikkufirman pomon tokaisu tuoreelle kesäteekkarilleen: "Tuolla on nurkassa harja, ala harjoitella!"

    En ole yltänyt opinnoissani teekkaritasolle asti, mutta harjoittelijan työtakkia myönnän silti kantaneeni minäkin, 1970-luvulla.

    Kovin harjaantunut en ole mihinkään hommiin vieläkään, vaikka työhistoriastani löytyy ammatti-/tehtävänimikkeitä melkoinen liuta ja nyt jo eläkettä pukkaa. Työttömyyskorvausta en ole päässyt/joutunut nostamaan ropoakaan koskaan, niin mukavuudenhaluinen kuin olenkin.

    Joskus hitsaillessani olen miettinyt, miksi teräsharjoja ei valmisteta harjateräksestä – ainakaan tietääkseni. Harjateräksestä olen hitsannut (harrastusmielessä) viimeksi mökille pihagrilliin arinan ja teräsharjaa olen käyttänyt viimeksi tänään kotona, toista pihagrilliä putsatessani.

    Joskus 1960-luvulla hitsasin harjaterästä maansiirtokoneen kuluneisiin telalappuihin , jotta telat saisivat taas pitävän otteen maanpinnasta. Vaikka hitsattavilla harjateräksillä korotettiin nimenomaan telalappujen ”harjoja”, ei harjateräs ole saanut nimeään tästäkään – kaukana siitä!

    Tätä ja vastaavaa kunnostustyötä vastaavien koneiden parissa ei oikein voinut kutsua harrastukseksi, vaan kyseessä oli kaiketi senhetkinen kutsumus-sivuammatti, jota harjoitin päätoimeni eli lukion käynnin ohessa. Palkkaa en tästä työstä saanut enkä veroja maksanut, mutta taskurahoissa sentään pysyin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harrastusko kirjoitti:

Mukavia harrastuksia ihmisillä:)
Eikö tuohon ole keksitty mitään muuta sanaa kuin harrastu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu