GPS-satelliitit ovat huijausta

peräkamarin-poika

Kännykän tai auton GPS määrittää kahden (lähimmän) GSM tukiaseman suunnan ja määrittää sijainnin kartalla siitä.

19

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle_Lauri

      Kerropa vielä, miten laite määrittää tukiasemien suunnat ja mistä se tietää, missä nämä tukiasemat ovat.

      • peräkamarin-poika

        GPS-laitteessa on suunta-antenni ja tietokanta ero tukiasemien sijainneista.(, korjaan :eri)


    • Vekkulia. Minun tablettini käyttää GPS:ää täpöllä, vaikkei siinä edes ole GSM:ää. Entäs lukemattomat autonavigaattorit, joissa on ainoastaan satelliittivastaanotin, ei minkäänlaista lähettävää komponenttia?

      GPS muuten toimii vaikka keskellä valtamerta tai aavikkoa. Miten tässä nyt näin kävi?

      Taisi olla trolli.

      • Taas-yksi-huuhari

        "Minun tablettini käyttää GPS:ää täpöllä, vaikkei siinä edes ole GSM:ää. "

        Ja minun rannekelloni. Millä laivat voisivat suunnistaa GPS suuntimolla avomerellä kaikkien GSM kenttien ulkopuolella?


    • peräkamarin-poika

      Miten te saatte GPSn toimiin avomerellä ja aavikolla, kun mä en saa kännyn GPSää toimiin ees täällä Nokialla?

      • Jos sattumoisin oma GPS:äsi on epäherkkä, kokeile sitä ulkosalla.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin sisätiloissa.

        Ainakin nykyisin tuo on hevonkukkua: omat GPS:n sisältävät laitteeni toimivat hyvin kerrostalonkin sisätiloissa, jos vain on kohtuullisen lähellä ikkunaa.

        Mutta tosiaan: jos omasi on epäherkkä, kokeile ulkosalla, äläkä luovuta heti, em. tapauksessa paikkatiedon saamiseen saattaa mennä muutama minuuttikin.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Jos sattumoisin oma GPS:äsi on epäherkkä, kokeile sitä ulkosalla.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin sisätiloissa.

        Ainakin nykyisin tuo on hevonkukkua: omat GPS:n sisältävät laitteeni toimivat hyvin kerrostalonkin sisätiloissa, jos vain on kohtuullisen lähellä ikkunaa.

        Mutta tosiaan: jos omasi on epäherkkä, kokeile ulkosalla, äläkä luovuta heti, em. tapauksessa paikkatiedon saamiseen saattaa mennä muutama minuuttikin.

        Anteeksi lapsus: siis po.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin ulkotiloissa.


      • ymmärrettiin.oikein

        Eihän ne ensimmäiset rakkineet toimineet kunnolla edes tiheässä taimikossa etenkään märällä kelillä. Nykyään kelloni nappaa metsässäkin signaalin varsin hyvin.


      • ymmärrettiin.oikein kirjoitti:

        Eihän ne ensimmäiset rakkineet toimineet kunnolla edes tiheässä taimikossa etenkään märällä kelillä. Nykyään kelloni nappaa metsässäkin signaalin varsin hyvin.

        Totta tuo. Nykyään uusissa autonavigaattoreissa ei edes ole sitä rumaa lasiin kiinnitettävää irtoantennia kaapeleineen, vaan luotetaan purkin sisäiseen antenniin. Hyvin toimii.

        Tuskinpa sinäkään rannekellolla navigoidessasi mitään antennia puuhun virittelet. ;)


      • lkjhljlkjlkjlk

        Voisi se foliopipon käyttö antennina tehostaa herkkyyttä entisestään.


      • Pienenä-vinkkinä

        Foliopipo voi tutkimusten mukaan keskittää HAARP:n mielenhallintasäteilyä ajukuuppaan. Haarp ampuu mielenhallintasäteensä HF taajuuksilla lämmitettyyn ionosfääriin, josta säde pongahtaa maahan. Foliopipo suojaa hyvin vielä siinä vaiheessa. Mutta kun maasta heijastuva säde osuu foliopipoon alakautta, toimii pipo lähes parabolisena heijastimena keskittäen HAARP säteilyn suoraan aivojen ydinalueelle.
        Kannattaa miettiä se foliopipon käyttö uudelleen.


      • Täydellinen_Zen-tyyneys

        Minä torjun mielenhallintasäteilyä itse kehittämälläni nerokkaalla laitteellla . Se on yhdistelmä vanhaa nahkaista moottoripyöräilijän huppuhattua kombinoituna Pahkasian propellihattuun, lisättynä propellia pyrittävällä paristolla, jos ei satu tuulemaan. Propelli karkoittaa suurimman osan säteilystä suoraan, ja alaviistosta tai alakautta tuleva säteily ohjautuu liukasta nahkaa pitkin myös propelliin.
        Tätä käytettäessä on mieli hallinnassa, päässä ei ei liiku yhtään mitään.

        Savorisen mukaan laitteen toiminta on täydellisessä sopusoinnussa OSP-teorian kanssa, sillä propellin toiminta mielenhäirintäsäteilyn eliminoijana on laajennus atomiytimien luomasta työntövoimasta. Työntövoimaa edustavat tässä aivosolujen atomit, jos niitä on vielä vähänkin jäljellä. Laite toimii hätätilassa pelkästään tällä työntövoimalla, jos ei satu tuulemaan ja paristotkin ovat lopussa.

        Matemaatiinen todistus laitteen toimivuudelle on pian valmis, käytännössä se kyllä toimii. 877-sivuisesta eka versiosta löytyi virhe spriraaliyhtälön ratkaisun determinantista, minkä seurauksena malli ennustaa propellin pyörimisen väärään suuntaan. Jotain muutakin pientä lopputuloksiin vaikuttamatonta korjattavaa ehkä löytyy, joten julkaisen tulokset vasta kun esitys on täydellinen.


      • hieno-homma

        Ja Nobel on varma.
        Varo kuitenkin CIA:n, Illuminaatin, NASA:n, alienien varjohallituksen, SuPo:n, SväPo:n, GRU:n, Mossadin ja Teiskon Marttojen agentteja. He yrittävät riistää keksintösi ja vaijentaa sinut.


    • AktiivinenGPSkäyttäjä

      Kannattaa laittaa se GPS päälle siitä puhelimesta. Toiseksi kannatta mennä ulos ja odottaa puhelimen kanssa GPS yhteyttä. Jos ei vieläkään tule GPS yhteyttä, niin kannattaa käynnistää puhelin uudelleen ja kokeilla sitten tuleeko yhteys sateliitteihin.

    • yhuiuigyudgyd

      Tainnut aloittaja sotkea käsityksiä.
      Gps toimii satelliiteilla. mutta tarkkuus ollen noin metrin luokkaa, korkeus vippaa eniten. Vrs signaalilla matkapuhelinverkolla saadaan GPS tarkkuus paranemaan noin parin sentin tarkkuuteen. Myös pelastuslaitos saa sijaintia suunnilleen selville GSM verkon kautta mutta siinäkin tarkkuus lienee 100m pariin kilometriin riippuen sijainista.

      • 8765

        Juurikin noin. GSM antaa likimääräisen sijainnin, GPS nykyään täsmällisen, kun se on vapautettu armeijalta myös siviililiikenteen käyttöön. Tämä tosin tapahtui jo ajat sitten.
        Jos puhelimeen on rakennettu vain GSM, tarkkuutta on turha toivoa.


      • qwertyu.iuytre

        Vai että täsmällisen sijainnin. Vähän niinkuin puuseppä, joka tekee työt täsmällisen tarkasti.


    • Anonyymi

      Jos sota syttyy, ja jenkit rupeaa ampumaan risteilyohjuksia, gsm- tukiasemat sammutetaan, eivätkä ohjukset löydä maalejaan. :)

      • Anonyymi

        Onneksi on tuohon aikaan joka bussipysäkillä ja lyhtypylväässä G5-asema. Siinähän käy ryssät sammuttelemassa ettei ohjukset löydä Moskovaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe