Vinkkejä salille!!!????

Miten saisin pakaroita ja reisiä kiinteämmiksi? Olen käynyt salilla n. puoli vuotta, sitä ennen harrastin muuta liikuntaa mm. naisten kuntonyrkkeilyä ja lenkkeilyä. Vartaloni on muuten lähes mieleiseni(vatsalihakset ja käsivarret ovat ihan hyvät), mutta peppua pitäisi saada paljon pienemmäksi. Tiedättekö, onnistuuko salilla, vai pitäisikö alkaa harrastaa jotain rasvaa polttavampaa lajia?
9965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

syö vähemmän

Äänestä

Vedä 50-150 metrin pituisia vetoja täysiä jyrkkään ylämäkeen niin kyllä alkaa peppu olla trimissä kunnossa.

Äänestä

..olisi joku laji jossa saat enemmän liikettä ja toistoja kinttuihin?

Suosittelen lämpimästi kunto-thainyrkkeilyä tai vastaavaa. Kyllä kalorit palaa!

Käy kato www.muaythai.fi/harrastus.

Samalla hyvä itsepuolustustaito, ihan vaan varuilta..

Äänestä

ja kesällä polkupyöräily. Käy alkuun kaksi kertaa Spinningissä, se kiinteyttää pakaroita tehokkaasti. Jos ei napostele niin palaa varmaan rasva aerobicissäkin tehokkaasti mutta ei kohdistu kuten spinningissä. Uinti kiinteyttää yleisesti kanssa hyvin.

Äänestä
  • Spinningissä olenkin alkanut käydä noin kuukausi sitten. Tuntuu todella tehokkaalta, ja varmaan rasvaakin palaa. Kaupan päälle saa tajuttoman euforisen olon. Suosittelen kaikille!

    Äänestä

jalkakyykky ehdottomasti paras pakaran ja
reisien kiinteyttäjä.

Äänestä

Mene kuntosalille ja tee jalkakyykkyjä.

Itse huomasin pari vuotta sitten (182 cm pitkä, painoa oli huikeat 75 kiloa) että perseeni "roikkui". Noh, läksin salille. Nyt painan 105 kiloa ja perseeni on terästä.

Salaisuus:

Jalkakyykky.

Tee kyykkyä sinnikkäästi. Itselleni on riittäneet lyhyet 1-8 sarjat. Pari kovaa sarjaa per viikko. Siis niin kovaa että vikat toistot ovat miltei vaatineet varmisteeksi muutakin kuin kyykkytelineen turvatangot. Toinen helvetin hyvä väline on jalkaprässi. Unohda ne kaikki loitontajat ja lähentäjät siellä salilla. Kyykky on tärkein. Siitä tulee kaikki. Oikeesti 30 kiloa lisää painoa ja silti pakarat ovat ennenkaikkea pyöreät ja mikä tärkeintä kiinteät. Olen miespuolinen jos hämää tuo perseen kiinteyden huolehtiminen. Joku voisi kutsua homoksi, mutta naiseni tykkää. Mielestäni naisessa ovat tärkeintä pyöreät, kiinteän näköiset ja kauniit pakarat. Tissitkin on tietysti ok. Mutta pakarat pelastaa vaikka muu kroppa olisi mitä vain.

Äänestä
  • Oletko huomannut,että salilla monet karsastavat
    jalkakyykkyjä(melkein aina telineet vapaana).
    Naiset tekevät mielellään loitontajia ja lähen-
    täjiä laitteessa,kuitenkin tehokkaampaa olisi
    tehdä jalkakyykkyjä kapealla ja leveällä jalko-
    jen asennolla,silloin ei voi lukea esim.lehtiä!.

    Äänestä

  • pakarat paukkumaan2 kirjoitti:

    Oletko huomannut,että salilla monet karsastavat
    jalkakyykkyjä(melkein aina telineet vapaana).
    Naiset tekevät mielellään loitontajia ja lähen-
    täjiä laitteessa,kuitenkin tehokkaampaa olisi
    tehdä jalkakyykkyjä kapealla ja leveällä jalko-
    jen asennolla,silloin ei voi lukea esim.lehtiä!.

    Pitää lisätä jalkakyykkyjen määrää... Teen kyllä lähentäjiä ja loitontajiakin, mutta olen huomannut, että jalkakyykky on tehokkain.

    Ihme hommaa tuo lehtien lukeminen. Meilläkin käy salilla naisia, jotka kuluttavat yli 3/4 ajasta joko juoruilemiseen tai lehtien lukemiseen. Siinä saa kyllä ihmetellä, miksei kilot karise.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cherry kirjoitti:

Miten saisin pakaroita ja reisiä kiinteämmiksi? Olen käynyt salilla n. puoli vuotta, sitä ennen harrastin muuta liikuntaa mm. naisten kuntonyrkkeilyä ja lenkkeilyä. Vartaloni on muuten lähes mieleiseni(vatsalihakset ja käsivarret ovat ihan hyvät), mutta peppua pitäisi saada paljon pienemmäksi. Tiedättekö, onnistuuko salilla, vai pitäisikö alkaa harrastaa jotain rasvaa polttavampaa lajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu