Onko työsuojelun edustajalla mahdollisuus selvittää yrityksen aikaisempia työntekijöitä, esimiehiä, tms. Henkilöitä. Onko yrityksen työntekijöistä olemassa rekisteriä, mistä voi saada selville yrityksen työntekijöiden nimet?
Yrityksen työntekijöiden/esimiesten selvittäminen
4
175
Vastaukset
- hiukka_sekavaa
Ja mihin käyttöön nämä tiedot tulisivat????
Ja mikä on "työsuojelun edustaja"? - saat_maksaa_teostasi
On mahdollista..
Sitä kutsutaan Hammurabin laiksi vai mitä riihimäkeläinen mulkero Ukkonen. - johanonjuttu
Jos kyseinen rekisteri jostakin löytyy niin se on ainakin laiton.
- VastausLöytyyVasemmalta
Miksi olisi? Työnantajan on annettava uusi työtodistus 10 vuotta työsuhteen päätyttyä, jos entinen työntekijä sitä pyytää. Miten se onnistuisi ilman työnantajan työntekijärekisteriä, tai millä nimellä kyseistä listausta haluaakaan kutsua.
Lainaus: http://www.tyosuojelu.fi/tyosuhde/tyotodistus
Työnantajalla on velvollisuus antaa työtodistus, jos työntekijä pyytää sitä kymmenen vuoden kuluessa työsuhteen päättymisestä. Työnantajan tulee siten säilyttää vähintään kymmenen vuoden ajan tiedot palveluksessaan olleiden työntekijöiden työsuhteen kestosta sekä siitä, minkälaisia työtehtäviä he tekivät.
Myöhemminkin pyydetty työtodistus pitää antaa, jos se ei ole työnantajalle kohtuuttoman hankalaa. Työtodistus on annettava viivytyksettä.
Työntekijä voi pyytää työtodistuksen suppeana tai laajana.
Suppean työtodistuksen sisältö:
työsuhteen kokonaiskesto
työtehtävät.
Laajan työtodistuksen sisältö:
työsuhteen kokonaiskesto
työtehtävät
työsuhteen päätymisen syy
arvolauselma (arvio työntekijän työtaidosta ja käytöksestä).
Työntekijä voi valita, haluaako laajaan työtodistukseen sekä työsuhteen päättymisen syyn että arvolauselman vaiko vain toisen näistä.
Arvolauselman sisältävä työtodistus on pyydettävä viiden vuoden kuluessa työsuhteen päättymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742057
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851489Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821414Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121182Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101003- 42918
- 96854
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49785