Miltä ratsastaminen tuntuu hevosen näkökulmasta?

villihepo

Heips, täällä tosiaan kirjoittelee itsekin ratsastusta harrastava ihminen. Olen tässä lähiaikoina alkanut miettimään, miltä ratsastaminen, ja ylipäätänsä ns ihmisen "vankina" oleminen tuntuu hevosesta? Mielestäni se että ratsastaja kuvittelee olevasna hevosen johtaja on tavallaan väärin. Kuinka paljon onnellisempia ovat villeinä elävät hevoset kuin kopeissa & aitauksissa seisoskelevat ja kentillä pyörivät ponit? Joo tiedän, tää on aika naurettavaa mietiskelyä mutta haluaisin kuulla muidenkin näkemystä. Ja huom en siis todellakaan väitä että ratsastus ja hevosten pito olisi jotain rääkkäystä tai mitään, normaaliahan se on :D

5

905

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväkylmiettiä

      ''a huom en siis todellakaan väitä että ratsastus ja hevosten pito olisi jotain rääkkäystä tai mitään, normaaliahan se on :D'' vaiks joku asia oliskin normaalia, ei se välttist tarkota et se olis eettistä heh heh
      Mut joo, todellakin se että on hevoselle se johtaja antaa turvaa kyseiselle konille. Hevoset on laumaeläimiä, on vaan ylempiarvosia ja alempiarvosia niiden maailmassa. Ne mitkä on alempana, ne voi häätää vaikka hyvältä ruohopaikalta, ja jollei mene (alempiarvoinen uhmaa ylemmän asemaa), ni tappeluhan siitä voi tulla.
      Voin vaikka yhdestä konista antaa vielä esimerkin, yksi hevonen joka pelkäsi yhtä nurkkaa meidän kentällä meni mun kanssa aina sinne pelottavaan nurkkaan mukisematta (heppa on kunnioituksellinen minua kohtaan), ja rentoutuukin siellä kun minä olin selässä. Sitten yksi alottelija meni sen selkään (oli antanut konin näykkiä sitä hoitaessakin, eikä edes varoitusta antanut), hepo rupes kiukuttelemaan ihan saamaristi sen kanssa, meni varmaan vartti ennen kun se sai sen sinne kulmaan. Tässä ei ole kyse ratsastustaidosta, vaan siitä kunnioituksesta ja luottamuksesta minkä ihminen voi saada hevoselta kun näyttää olevansa johtajan arvoinen. Heppa luottaa ja kunnioittaa mua, joten se luottaa muhun että sieltä ei pomppaakkaan mitään mörköä.

      ''Kuinka paljon onnellisempia ovat villeinä elävät hevoset kuin kopeissa & aitauksissa seisoskelevat ja kentillä pyörivät ponit?''
      Varmaan villinäkin ois ''huvin'' kannalta tietty kivempaa hepalle. Mutta sit tietty semmoset jutut kun ruuan puute jne voi olla joskus ongelmana. Villit hepathan voi joskus tappaa oman lauman varsatkin eri syistä, joskus vahingossakin.

      Jos hevonen kokee tarvetta vaikkapa karata karsinasta kun sen avaa, se on tietty ongelma, se tarkoittaa että hevonen ei saa stimulaatiota elämään, sillä on tylsää tuijottaa samaa seinää.
      Ite aina yritän pitää hepat ulkona niin paljon kun vaan voi, otan ne sisään nukkumaan ja syömään ennen kun ratsastan niillä (jos ulkona ei ole saanut tarpeeksi syvää unta). Voin pitää muutamaa ''ei niin seikkailuhaluista'' heppaakin vapaana syömässä ruohoa, eikä ne minnekkään pihalta lähde. Muut rupeaakin taas vaeltamaan mettäänpäin syömään, joten niitä en pidäkkään vapaana.

    • Ratsastaja1111

      Ilmaista ruokaa ja (yleensä) hyvät olot ja rakkaus, ei villihevoset niitä ainakaan saa :)

    • iiiiiiiihaaaaaaaaaa

      Hevosena sanoisin, että aina piparin alla on ihan mukavaa.

    • askdksoakjaj

      hyvältä, jos molemmat kunniottaa toisiaan :)
      eihän ne hepat täällä suomen oloissa pärjäis ilman ihmisten huolenpitoa, ihmiset antaa ruokaa, sateensuojan, terveellistä liikuntaa, sairauksien ehkäisemisen jne jne
      toki on poikkeuksia :(
      tosin ei ne hepat sitä todennäkösesti tajuu miten tärkeitä ihmiset on nii en kyl osaa sanoa miltä niistä juuri esim ratsastuksessa tuntuu, vaikka se menis oikein päin peräänannossa hyvin lihaksia käyttäen

    • tuskin_herkkua

      Miltä se nyt sitten tuntuu kun vapaus riistetään. Jos kannus pureutuu kylkeen ja kuolain suupieleen. Ja tarvittaessa käskyjä tehostetaan napakalla raipan näpäytyksellä. Varmasti teet mitä pyydetään, mutta kovin mukavalta toisten orjana oleminen tuskin tuntuu. Kaikkeen tietysti tottuu, mutta luulenpa että mielummin hevoset laiduntaisivat vapaana ruohotasangolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2398
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2292
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      15
      1790
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1602
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1562
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe