Yksinkertainen ja tehokas salamasuojaus?

salamavaara

Monien odottama hellejakso ukkosineen on tulossa. Onko kölin päällä seisova masto hyvä suoja jo itsessään vai pystyykö merkittävästi parantamaan jollain keinolla?

Aiheen uusi käsittely sallittaneen ajankohtaisuuden takia...

7

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fanttitantti

      Vantit - vantit....

      • Oliskohyvä

        Onko tätä missään veneessä mitenkään huomioitu? Olisiko se hyvä jos sekä rustit että masto ulottuis teräsköliin asti, auttaisko se siihen ettei sähkö menis vesirajassa lasikudusta läpi? Valmistusvaiheessa olis niin helppo vedellä kaapeleita rakenteisiin?


      • Oliskohyvä kirjoitti:

        Onko tätä missään veneessä mitenkään huomioitu? Olisiko se hyvä jos sekä rustit että masto ulottuis teräsköliin asti, auttaisko se siihen ettei sähkö menis vesirajassa lasikudusta läpi? Valmistusvaiheessa olis niin helppo vedellä kaapeleita rakenteisiin?

        Joissain veneissä ainakin on. Silloin syntyy ns. Faradayn häkki, joka ainakin periaatteessa pitää salaman ulkona. Mutta kun olen joskus nähnyt sellaisen häkin näytöstilanteessa, niin siinä on kyllä sinistä loimua pyörinyt pinnassa aika rajusti. Ei voi välttyä ajatukselta, että veneen rakenteet ehkä sittenkin voisivat vaurioitua masto-vantit-köli kehikon ulkopuolelta.


    • MitenPuuvene

      Onko muuten puuveneessä samanlaiset ongelmat, jos salama iskee mastoon niin meneekö sähkö vesirajasta läpi notta säleet lentelee? Saattumalta vaan ruvennut kiinnostamaan, onhan helteinen heinäkuu.

      • fanttitantti

        Aivan samat ongelmat. Metsistä löytyy salaman rapsuttelemia puunrunkoja. On se tehokas työstämään puuta yhtälailla kuin kuttaperkaakin.


    • Lightningrod

      Olen tutustunut amerikkalaisen venejärjestön (ABYC) salamasuojauksesta kertoviin sivuihin, joissa kehotetaan järjestämään hyvä yhteys mastosta köliin paksulla kaapelilla ja sen tulee olla mahdollisimman suora, siis ei jyrkkiä mutkia (8 tuuman säde),
      Kaikista rusteista pitää vetää johdot sinne köliin. Kaikki skuuttikiskot tulee myös saattaa siihen samaan potenttiaaliin. Moottori, vannasputki, metallitankit, liesi ja muutkin isommat metalliesineet tulee myös maadoittaa sivuiskun välttämiseksi.
      Jos mastosta ei saada kunnollista suoraa yhteyttä metalliseen köliin, on veneen pohjaan kiinnitettävä kuparilevy vähint. 1 neliöjalan suuruinen - makeassa vedessä sitäkin suurempi.
      Mikäli masto on puuta tai hiilikuitua on sinne asennettava se paksu kaapeli toppiin saakka ja lisäksi teräväkärkinen ukkosenjohdatintappi mastonpäähän.
      Kotimaisessa Vene ja Sähkö 2015 oppaassa on kerrottu ukkossuojauksesta, mutta siellä on outo kuva kannelle asennetun maston kohdalla, jossa johdot tekevät jyrkän mutkan veneen sivuille. Nuo amerikkalaiset sivut ovat kaikki yksimielisiä, siitä ettei jyrkkiä mutkia saa olla, sillä se salama kuullema oikaisee mutkat suoriksi.
      Siinä oppaassa on kuva, jossa starttikaapelit on laitettu sivuvanteista veteen - eräänlaisena hätäratkaisuna.
      Noissa ABYC : n ohjeissa mainitaan myös tuo hätäratkaisu, mutta mainitaan se että ruostumattomasta teräksestä valmistetut vaijerit johtavat huonommin sähköä kuin alumiinimasto ja vedessä pitäisi olla vähintäin tuo neliöjalan kokoinen kuparilevy, jotta se salama löytäisi riittävasti "reunaa" purkautuakseen.
      Tuon kaiken rakentaminen jälkikäteen on iso työ, mutta suojaamattomassa veneessä se salama etsii itse tiensä ulos ja jälki on pahaa.

    • salamavaara

      Kiitos kommenteista. Näyttää siltä , että vanhan Ohlsonini kannen läpi tuleva masto, joka seisoo kölin etureunan päällä on perushyvä ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      45
      3675
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      60
      3228
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3177
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      64
      3000
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2589
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      36
      2162
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2129
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      1982
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1849
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1657
    Aihe