Alkaa mennä kohta vaaralliseksi

Tiedemiehiltä kova väite: Vaarallinen ilmastonmuutos alkaa jo lähivuosikymmeninä

http://www.talouselama.fi/uutiset/tiedemiehilta-kova-vaite-vaarallinen-ilmastonmuutos-alkaa-jo-lahivuosikymmenina-6535430

Mutta jättäähän tuo tällä palstalla asuville denialisteille vielä muutaman vuoden aikaa uskotella (eli valehdella), että mitään ongelmaa ei ole.
12214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mietitään hetken ilmaston muutoksen vaikutuksia:
- tropiikki laajenee etelään ja pohjoiseen päin
- tropiikkiin rajoittuvat kuivat alueet (kuten sahara) siirtyvät kauemmaksi päiväntasaajasta
- vihreä alue laajenee pohjoiseen päin
- kasvi-ja eläinlajeja kuolee sukupuuttoon kiihtyvällä tahdilla (ihmisen vaikutus mukana)
- maanviljelylle edullinen lehtimetsävyöhyke siirtynee pojoiseen päin
- joillakin alueilla maanviljely vaikeutuu veden puutteen vuoksi, todennäköisesti seurauksena on kiihtyvä muuttoliike siihen liittyvine ongelmineen
- elintarvikkeiden tuotanto siirtyy pohjoisemmaksi
- todennäköisesti hiidioksidin, metaanin ja typpioksiduulin lisääntyminen ilmakehässä muuttuu runaway tilaan eli niiden pitoisuuden nousulle ei mahdeta mitään maan hengityksen kiihtymisen vuoksi
- valtamerien suuri lämmönsidontaky estää kuitenkin lämpötilan nousussa runaway ilmiön eli elämä säilyy maapallolla, tosin muuttuneessa muodossa muutaman tuhannen vuoden kuluttua
- pieni ihmispopulaatio säilynee, ehkä tapahtuu kovan karsinnan ansiosta älykkyyden huomattava nousu kuten noin 70 000 vuotta sitten

Äänestä

Näinhän se on. Joskus keskiajalla papit saarnasivat että maailmanloppu on lähellä. Tehkää parannus.
Sitten rakennettiin Roomaan Pietarinkirkko, ettei vaan tulisi maailmanloppua. Eikä tullut maailmanloppua.
Tehkää parannus ja rakentakaa uusi Petterinkirkko, ettei tulisi maailmanloppua.

Äänestä

Rooman Klubin mukaan maailmanloppu tuli jo viime vuosutuhannella.

Johtavin nykytiede on ennustanut tämän vuosituhannen maailmanlopun sattuneen vuosille 2000 ....-2015 joka vuosi, ja kaksi parhaassa, ja tämän vuoden maailmanlopulle on vielä puolisen vuotta aikaa näyttää kyntensä.

Äänestä

Artikkelista ei käy ilmi onkokyse ilmaston lämpenimestä vai kylmenimisestä vai jostain muusta.

Äänestä
  • Varmaan jokainen sinua fiksumpi ymmärsi kyseessä olevan ihmisen aiheuttama kiihtyvä ilmaston lämpeneminen.

    Äänestä

  • 54677547546 kirjoitti:

    Varmaan jokainen sinua fiksumpi ymmärsi kyseessä olevan ihmisen aiheuttama kiihtyvä ilmaston lämpeneminen.

    Hyvin sanottu!

    Äänestä

Siirretäänpäs taas palstaa loputtomasti häiriköivän mielisairaan sähköreppanan roskaspämmit kauas palstan etusivulta.

Äänestä
  • Näinhän se on taas tehtävä.

    Äänestä

Siirretäänpäs taas sähkömultinikkikarvahäirikön roskaspämmit kauas palstan etusivulta, kun ylläpito ei pysty siirtämään niitä roskikseen.

Äänestä
  • joo

    Äänestä

  • Näin se on tehtävä taas kerran.

    Äänestä

Ei hyvältä näytä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuumeneeeeeeeeeeee kirjoitti:

Tiedemiehiltä kova väite: Vaarallinen ilmastonmuutos alkaa jo lähivuosikymmeninä

http://www.talouselama.fi/uutiset/tiedemiehilta-kova-vaite-vaarallinen-ilmastonmuutos-alkaa-jo-lahivuosikymmenina-6535430

Mutta jättäähän tuo tällä palstalla asuville denialisteille vielä muutaman vuoden aikaa uskotella (eli valehdella), että mitään ongelmaa ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu