Kannattaa lukea ennenkuin ottaa tatuoinnin

syöpäätiedossa

4

186

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuenempitoinenvähempi

      Mikä ei tänä päivänä aiheuttaisi syöpää?

    • hajoaaelimistöön

      Terveelliset tavat ja terve elämä eivät aiheuta syöpää esimerkiksi.

      Tatuoinnit altistavat syövälle. Jos sinä olet jo ottanut tatuointeja, niin omapa on asiasi.
      On kuitenkin hyvä tuoda esille tatuoinnin riskejä niille, jotka vasta harkitsevat.

      Tatuoinnista on tullut viime vuosina muodikasta, valitettavasti. Tatuointiväreillä ei ole minkäänlaista hyväksymismenettelyä. Niitä ei ole testattu, eikä niiden turvallisuudesta ole mitään tietoa.

      - Tatuointiväri ei ajan mittaan pysy ihon alla, vaikka siltä näyttääkin. Väri kulkeutuu ja hajoaa elimistöön. Samalla kun ottaa tatuoinnin tulee tatuoineeksi myös läheisen imusolmukkeen. (kerrottiin IS:ssä).

      • ZUBE

        Kommenttina tuohon "muodikkuuteen": muodikasta se ei ole ollut, ainoastaan suosittua. Onneksi tämä trendi on vähenemässä.

        Jos hankin jonkin muodikkaan vaatteen, en sitoudu käyttämään sitä lopun elämääni. En käytä sitä enää kun se on virttynyt ja haalistunut. En joudu korjaamaan sitä kun se haalistuu. En hanki tilalle toista, vielä näyttävämpää, hetkellistä muotivaatetta. En sitoudu käyttämään nuorten aikuisten vaatteita eläkeiällä.


      • verisuonetkin

        Tuskinpa on verisuonillekaan terveellistä että niissä kiertelee jotain epämääräisiä väripigmenttihiukkasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe