Pakkauksen päällä lukee "Kotitilan tuoreet maalaismunat, 10kpl, laatuluokka A.M10,53-63 g Virikehäkkikanojen munia Och samma på svenska.
Sitten on parasta ennen juttu.... Sitten ku vähän kierittää pakettia näkyy pakkaamo???? Kuka se on. Monta on vaihtoehtoa , mut mistä löytää kuka se oikeesti on?????
Täällä ei näy? Näkyy vain kolme vaihtoehtoa mut ei tietokaan kuka se niistä voisi olla?????
Sitten sanotaan että pitää säilyttää viileässä: Onko ne mulkut kaupassa viileässä???? Eipä ole!
Sitten paketin kyljessä sanotaan että "Pakkaus voi sisältää myös lattia- ja luomukananmunia/ Täh?
Ongelmani on se etten tiedä kenelle kertoisin siitä että nämä TUOREET munat kelluvat runsaaseenkaan veteen laitettaessa sekä paistamista yrittäessäni mm. keltuainen hajoaa kuin veteen kuin kustessa... ihan pirun päreiksi. Ei näy mistä ne ovat oikeasti kotoisin ja milloin pakkattu ja missä... tuottajasta puhumattakaan. Tutkin pakkaukset jo suurennuslasilla. Informaatio hajanainen ja laatu taatusti huono??????
Tuore muna (kanan sellainen)
7
677
Vastaukset
- dappadippadaa
Eikös tuo munan kelluminen ole merkki siitä, että se on pilaantunut?
Eviran sivuilta löytyy tietoa elintarvikkeista, www.evira.fi. - munalla_töihin
kanan matka munasta pöytään http://www.ruokatieto.fi/ruokakasvatus/ruokaketju-ruuan-matka-pellolta-poytaan/maatila/kotielaimet/kanat-ja-broilerit
ja muna-juttu
http://www.siipi.net/index.php/kananmunatiedotus/kananmuna-keittioessae/363-kananmunan-saeilyvyys - enostaenää
kuoret ei kestä keittämistä, hajoo kattilaan.
- munatietous
Vasta selvittelin samaa asiaa, ostan munat tietyltä tuottajalta. Ihmettelin kun osa kelluu ja osa jää pohjaan.. no soittaa rimautin sitten sinne tilalle.
Ne jotka kelluu on vanhempia, eli niihin on muodostunut ilmakupla. Pohjalla ovat tuoreet munat. Tämä tila kerää niitä kolmesta eri kanalasta, ja kelluvat ovat pari päivää vanhempia, mutta eivät pilalla.
Parasta ennen päiväys laitetaan vanhimpien mukaan.
Kanalla on sisällään 5 keltuaista joista sitten rakentuu munia, ja sehän munii kerran päivässä.
Minä kyllä säilytän huoneennlämmössä eikä ole ongelmia ollut, ja keitän 10 min ja sitten juoksevan kylmän veden alle pari min tai vaikkapa hankeen.
Hyvin on irroneet kuoret ja ei ole ollut valittamista.
Siitä pakkauksesta kyllä pitäis löytyä tuottaja-- pakkaaja voi olla ihan toinen firma.
Kysy kaupasta jos ei muuten löydy- eiraakoja
munia keitetään 20min, sitten kylmään veteen, kuoret irtoo.
- hyvveeon
20 minsaa on liioittelua - 11 minsaa riittää.
Itse keitän kananmunat laittamalla ne kylmään suolaiseen veteen, lämpöä päälle, kun vesi kiehuu vähän tehoja pois ja annan kiehua noin 11 minsaa, huuhtelen kylmällä vedellä, jotta kuoret irtoavat helposti ja eiku suuta kohti.
Munat voi joko viipaloida leivän pintaan (vähän suolaa päälle) tai jäähtyneinä niistä voi tehdä munavoita eli munat haarukalla rikki, vähän huoneenlämpöistä voita sekaan, vähän suolaa ja sekoittaen massaksi, jota voi levittää esim. paahdetun ruisleivän tai lämmitetyn karjalanpiirakan päälle.
Munavoihin voi myös lisätä tuoreita yrtteja kuten persiljaa, basilikaa, timjamia jne... - maistuis varmaan sullekin. - Kejjo
Mutta kun minä olen persiljalle allerginen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129