Minulla pyörässä on v jarru jumissa.Jarrun kahva kun sitä painaa jää jarru palat vanteeseen jumittumaan, jos kahvan työntää eteen niin toinen jarrupala liikahtaa irti vanteesta. Yritin längejä kiristellä ei auttanut. Ratkaisuja tarvitaan kiitos.
Pyörän v jarru on rikki
2
2697
Vastaukset
- Anttiiiiii
Niissä V-jarruissa on ne metalliset palautinjouset joiden tehtävä on palauttaa jarrulänki takaisin normaaliasentoon kun vaijeri antaa löysää. Nämä ovat suurimmassa osassa jarruja sellaiset metallilangasta taitellut kierrejouset, jotka löytyvät kummastakin jarrulängestä erikseen.
Tarkista ensin, että nämä jouset ovat paikallaan ja että niissä on jännitystä. Jännitystä voi lisätä irrottamalla jarrulänki ja kiertämällä jousen kiinnityspäätä ulompaan asentoon pyörän rungossa. Katso myös samalla, että molemmat puolet ovat samassa jännityksessä, muuten toinen puoli jää aina kanittamaan. Jousien kireyttä voi säätää nopeasti myös jarrulängen sivussa olevista ruuveista, ruuvi painaa jousen päätä ja ruuvia kiristämällä jousi kiristyy ja sen puolen jarrulänki tulee enemmän irti vanteesta.
Jos jousien kireys on kunnossa niin katso, että sekä jarrulänget että jarruvaijeri liikkuu vapaasti. - räplääjäman
Rasvaa kaikki toisiaan vastaan liikkuvat osat. Myös vaijeri, helppoa kun otat vaijerin päällisen pois paikaltaan ja siirrät sitä vaijerin päällä. Jos ei auta, voi laittaa sopivan kierrejousen vaijerin päälle länkien väliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733