Ukkosia oli myös joka päivä ja salamoja ennätyksellisesti. Ilmastotutkijat ovatkin sanoneet, että pohjoisessa lämpenee eniten. Täysin ennusteiden mukaan taas edetään!!!
http://ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/222130328
http://ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/222130328
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole totta! Voiko kukaan olla noin pahasti kuutamolla. Lapissa on ollut ainakin 10 lämpimämpää heinäkuuta ja esimerkiksi vuonna 1925 oli noin kaksi astetta lämpimämpi heinäkuu. Ethän sinä hohheli raukka voi yhden kuukauden perusteella vetää mitään johtopäätöksiä ilmastonmuutoksesta. Tuolla sinun logiikallasi on ilmasto viilentynyt kaksi astetta 90 vuodessa.
Nythän on ollut jo 14 vai 15 ennätyslämmintä kuukautta peränjälkeen maapallolla, joten ei ole yhdestä kuukaudesta kysymys, eikä paikasta.
KIIHTYVÄ LÄMPENEMINEN NÄKYY YHÄ SELVEMMIN!!!
Ei ole ollut
Ihan tuosta häiriköinnistäsi riippumatta, kyllä vaan on ollut, 14 kpl:
http://www.talouselama.fi/uutiset/ennatys-rikki-14-perakkaisen-kerran-kesakuu-oli-historian-kuumin-6567771
Ja lisäyksenä vielä. Hohhelin päättelytaidolla Helsinki on kylmennyt noin 3,5 astetta 100 vuodessa. Olihan siellä vuonna 1914 heinäkuun keskilämpö peräti 21.4 astetta.
Suomen ja myös Helsingin ilmaston rajusta lämpenemisestä on hyvää tietoa tuolla:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Utsjoella on ollut vuoden 1960 jälkeen kuusi viime heinäkuuta lämpimämpää kuukautta ja Sodankylässä neljä, joten aika tarkkaan pitää paikkansa päättyneen heinäkuun luokittelu "harvinaisen" lämpimäksi.
Eli ei mitään dramaattista, eikä Lapin säiden vaihtelulla ole mitään tekemistä globaalin ilmastonmuutoksen kanssa.
Säälittävää on jäätävänkelin kimitys ja jalanpoljenta. Puhumattakaan päättelytaidoista. Kuinka ollakaan, unohtui vuosi 2010, Helsingin heinäkuu 21,7 astetta.
Ja vain jäätäväkeli näyttää olevan kuutamolla, sillä mennyt heinäkuu oli etenkin Itä-Lapissa ja Koillismaalla juurikin harvinaisen lämmin, ei kuitenkaan poikkeuksellisen. Luokkaa tapahtuu kerran 10 vuodessa. TOSIN, uusi ilmasto on tehnyt nämä tavallisemmiksi, sillä edellinen tällainen kerran 10 vuodessa tapahtuva asia tapahtuikin 2014!
Poikkeuksellisen lämmintä ei siis ollut missään, sellaiset kuukaudet ovat luokkaa kerran parissakymmenessä vuodessa. Voidaan myös karkeasti sanoa, että ne ovat mittaushistorian top5 lämpimiä /kylmiä kuukausia. Haluaako jäätävä keskustella niiden esiintymisestä viime aikoina?
Eipä taida olla suurta halukkuutta. Enkä yhtään ihmettele! Niin siinä joutuisi kylmähihhula naurunalaiseksi, kyllä joutuisi.
Voisi jäätävä keli ja pierre ja muut kylmenemishihhulat lopettaa hihhuloinnit. Permanen kun laittaa aina tilastot näkyviin ja pystyy perustelemaan kaikki juttunsa ja lopulta hihhulat hiljenee. Ennen kuin aloittavat hihhuloinnin jostain muusta aiheesta. Mutta ei tuo Permanrn sanattomaksi näytä jäävän ja vie aina kaikki keskustelut faktoillaan. Tääsäkin tuo nähtiin. Lapin heinäkuu kun nimenomaan oli harvinaisen lämmin.
Johtavat ilmastotiedemiehet ovat tarkoissa tieteellisissä tutkimuksissaan todenneet, että ilmaston lämpeneminen johtuu vain ja ainoastaan kollikahjon ja hohhelin aivopieruista, jotka ovat silkkaa basskankäryä, eli kasvihuonekaasua.
Uskallan sanoa että ilmaston lämpeneminen on totta.
Jääkaudella oli paaaaaljon kylmempää.
Todella heikkotasoisia ovat palstalla asuvan denialistihäirikön raapustukset.
Huijausta kaikki tyyni, viimekädessä ihmiset uskoo johonkin, kun sitä koko median voimalla toitotetaan, Minä en usko ainakaan ilmastohuijaukseen.
Olet siis uskovainen denialistihihhuli ja salaliittohörhö.
Miksi silti kirjoittelet tälle tiedepalstalle?