Pukitteleva poni

cornettaponi

Hei!
Eli olen 12v tyttö, ja olen ratsastanut pian 5 vuotta. Olen hypännyt joitain esteitä ja saan mennä tallin nuoremmillakin hevosilla (7v) ja vaikeimmillakin. Mutta en ole mennyt pukittelevilla hevosilla. Paitsi kerran kun olit ratsastanut vain n.1 vuoden. Sillä'tunnilla tipuin 2 kertaa, tosin ei käynyt kuinkaan. No, nyt tallillemme on tullut ylläpitoon poni, joka kuulemma pukittelee, eli mitenkä toimin sellaisen ponin kanssa, ja miten keskityn kunnolla jos ei voi ikinä tietää koska poni alkaa pukitella ja keksiä typeryyksiä, haluan kuitenkin kehittyä jokaisella tunnilla ja tulla hyväksi ratsastajaksi. Kiitos jo etukäteen avustanne.

4

526

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinksvinks

      Moikka!
      Mikäli pääset kyseisellä pukkiponilla ratsastamaan, niin laitat sen heti kunnolla liikkeelle, kunnon ohjastuntuma ja topakkana siellä selässä. Kannattaa kysyä löytyykö tallilta pukkinarua mitä lainata. Se edesauttaa ettei hevonen pääse ojentamaan kaulaansa alas ja pukittelemaan. Jos tällaista ei kuitenkaan löydy niin pidät huolen ettei ponski pääse vetämään päätänsä alas jo olet edelleen kunnon topakkana siellä selässä.

    • pukkikone

      Pukittelulla on aina syy. Jos syynä ei oo kipu, ni jos se rupee pukittelemaan, sinä olet tehnyt jotain sen konin mielestä väärin. Voi olla jopa pieni horjahdus syynä. Jos pukittaa, mieti, mitä tapahtui ennen kun se pukitti? Ja yrität siitä sitten parantaa omaa ridausta. Ratsastat sitä vaan parhaasi mukaan, käytä pitkää jalkaa ja kantapäät alas, älä jumita ohjista vaan annat joustaa olkapäistä asti, pidä reippaana, mut jos on menevää sorttia, ni tietty haluut rauhallisemmin mennä. Luottoaki voi heppaan saada sillä että taputtaa vaikka sitä kun se tekee oikein, joskus toi voi vähentää pukittelupätkiä. Jos se rupee pukittelemaan, pidä sen pää ylhäällä, hepat ei pysty oikee pukittelemaan muutakun pää alhaalla. Jos rupee hyppimään ylös, yrität vaan pitää sen liikkeessä eteenpäin, äläkä jää roikkumaan ohjiin.

    • aloitttaja

      Okei, kiitos molemmista vastauksista!
      Eikö sitten ole olemassakaan sellaista ponia, mikä pukittaisi vaan pukittelemisen ilosta? Jos siihen on aina joku syy niin miksi sitten pukittelu on poneilla yleisempää kuin hevosilla?

      • z--

        Hevonen voi joskus tehdä ilopukkeja, eli yksittäisiä pukkeja jos vaikka mennään vauhdikkaammin. Ihan kuten laitumellakin hevoset joskus puktitelee. Mutta harvoin hevoset pukittaa pitkiä sarjoja vain ilosta, varsinkaan kun on vielä painoa selässä.

        Ilopukit myös eroaa tyyliltään paljon muista pukeista: ilopukit on yleensä suht helppoja ratsastajalle ja niitä tulee lähinnä kovassa vauhdissa.
        Hevonen voi pukittaa myös pelästyessään tai jos käyttää vaikka raippaa, jota hevonen voi vastustaa pukittamalla.

        Jos kuitenkin heovnen pukittelee usein ilman näkyvää syytä (kova vauhti, liian kovat avut, pelästyminen) on yleensä kyse kivusta.


        POneilla pukittelua näkyy enemmän muutamasta syystä:
        1. Poneille ei löydy niin helposti kokenutta (=yleensä aikuista) ratsastajaa, jolloin niitä ei kouluteta kunnolla. Huonosti koulutettu poni ei ymmärrä ratsastajan apuja ja voi reagoida pukittelemalla, koska ei muutakaan keksi.
        2. Ponit myös oppii vastustelemaan ratsastajaa, etenkin kun kokemattomat lapset antaa epäselviä apuja. Eli poni voi oppia esim. pukittamaan esteen jälkeen, koska sillä saa heiluvan ratsastajan pois.
        3. Aika paljon näkee liian isoja ratsastajia poneilla, mikä voi aiheuttaa kipua jalkoihin ja selkään ja kipu taas voi saada hevosen pukittelemaan.
        4. POneilla myös useammin on epäsopivia satuloita, koska poneille on usein vaikeampi löytää satulaa. Satula voi aiheuttaa siten kipua. Lisäksi liian iso ratsastaja aiheuttaa sen, että satulan toppaukset painuu lyttyyn nopeammin jolloin satulasta tulee epäsopiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe