Onkohan tämä meidän valtuutettu lintupongari kuntalaisten vai omalla asialla. Tänään 3.8.2016 uutisoitiin, että jätejärvestä on tullut lintuparatiisi. Kaupungin valtuutettuna pongari tietää valtuuston kannan jätejärven entisöimiseksi.
Taannoin tämä itseään esille tuova opettaja teki aloitteen lintutornin rakentamiseksi Sipovaaraan. Torni oli jo valmiina. Sitä ei sinne rakennettu. On jotenkin hämmästyttävää valtuutetulta mennä aidan taakse pongaamaan ja tehdä siitä itseään ylistävä tv-uutisointi.
Taannoin tämä itseään esille tuova opettaja teki aloitteen lintutornin rakentamiseksi Sipovaaraan. Torni oli jo valmiina. Sitä ei sinne rakennettu. On jotenkin hämmästyttävää valtuutetulta mennä aidan taakse pongaamaan ja tehdä siitä itseään ylistävä tv-uutisointi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suotta siitäkin jätejärvestä mekkaloitiin ja Stora Ensoa kovisteltiin. Oleme saaneet nähtävyyden, jota matkailukoordinaattorit eivät ole tajunneet ensinkään. Pitäiskö Kemijärven peräti maksaa Storalle tästä yllättäen tärkeäksi muodostuneesta liemikokonaisuudesta?
Toimittajalta olisi voinut odottaa kriittisempää otetta asiaan. Ainakin joltakin muulta YLEn toimittajalta.
Skeida on skeidaa, vaikka linnut hetken viihtyisivätkin liemissään. Mutta kivaa on olla tv:stä tuttu näin lomahelteiden jälkeen, kun ei ole muutakaan kerrottavaa.
Vaalivuosien suma on edessä...
Onko Suomun matkailuun mahdollisuus lintumatkailu? Voiko sen Suomu aloitteen yhteyteen yhdistää lintumatkailua? Luonnontuotteita voisi hyödyntää vai voisiko?
Käy Pirkka ampumalla syksyllä muutama paskalammessa oleillut sorsa, tunnistat sen jo hajusta,,saatikka mausta, ei ole syömäkelpoista..se siitä sinun lintuparatiisistä.
Linnut on tarkotettu kuvattavaksi ei syötäväksi..
Ai niinkö se menee, miksi sitten metsästyslaki antaa luvan aloittaa 10.8 kyyhkynmetsästyksellä ja sitten 20.8 vesilinnun pyynnillä? Vai oliko pointti , että paskalammen linnut on kuvattavaksi tarkoitettuja,, rakentakaa bongarit sitten häkki ympärille, etteivät lentele sitten läheisellä patojärvellä,,, kyllä kait niitä voi sit huvin vuoksi paukutella minkin ruuaksi....
KAaiken järjen mukaan suljettu vesiallas on aikapommi, jonka laukeaminen koskee myös tulevia sukupolvia.
Kenen laskuun ennallistaminen kuuluisi? Kuulin, että se menee auringon laskuun. Maallista maksajaa ei ole ilmoittautunut.
Mutta tässä koetetaan tehdä välttämättömyydestä hyve. Jesuiitatkin erehtyivät enimmäkseen. Saattaa siinä biologikin niin sanotusti metsään mennä kaikessa innostuksessaan.
Mutta Storå Enso kiittää. Lisää vain sirkushuvia altaan ympärille. Raahataan siihen turisteja pällitelemään kätevää keinoa ratkaista maailman kakkapulmat. Riosta voisivat tulla opintomatkalle olympialaisten jälkeen.
Kemijärven nähtävyydet:
1. Hiljaisuus Suomulla
2. Ufot Lumppiolla
3. Paska-allas ent. tehtaan vieressä
4. ???
No myös Raajärven entinen kaivos. Hiljainen mystisyys