naapurin kyttäys kaikuluotaimella

kymysyssys

Onnistuuko saamaan esim jonkinlaisen merkin sijainnista? Entäs 200khz äänen ärsytys. Joskus muinoin kun Olin kaverin mökillä niin aika ikävän tuntuiselta tuntui kun kaveri kalassa suuntasi anturin kohti.

7

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki_kuuluu_hyvin

      Salakatselu on kiellettyä samoin kuin salakuuntelu. Et siis lainkaan tajua sitä, että naapurisi katselee ja kuuntelee jo sinua salaa.
      Tämähän voi olla molemminpuolista kyttäämistä. Vahinko lienee vain se, että ette voi vertailla toistenne teknoleluja kun se kyttääminen on niin salaista puuhaa.

      Miksi et muuta kerrostaloon. Täällä kuulee ja näkee kaikki naapurien puuhat ilman teknolelujakin. Rahoja ei tarvitse tuhlata teknoleluihin.

    • mistä_saa

      Ilmeisesti kaikuluotaimessa taajuusalue on valittu vedessä etenemisen mukaan, ei varmaan oikein ilmassa toimi. Pitää olla oikea tutka, myydäänköhän niitä kuluttajakäyttöön? Olisi se päheetä kun talon katolla olisi pyörivä tutka-antenni :)

      • jhkjhkhkjhkj

        Kyllä ainakin venetutkia myydään.


    • Vanhaa_tekniikkaa

      Minä ainakin kyttäisin naapuria skannaavalla röntgenlaserilla. Ei estä muut rakenteet kuin riittävän paksut lyijyseinät.

    • Vapaassa tilassa edetessään ääniaalto vaimenee suhteessa etäisyyden neliöön pistemäisestä äänen lähteestä. Tämän lisäksi ilma vaimentaa ääntä sitä voimakkammin mitä korkeammasta taajuudesta on kysymys.

      Taajuudella 200 kHz ultraäänen vaimennus ilmassa on tavanomaisen 1/r^2 matkavaimennuksen lisäksi noin 7 - 9 dB/m. Kymmenen metrin päässä ääni matkavaimennuksen lisäksi vaimentunut 70 - 90 dB ja kahdenkymmenen metrin päässä vaimennus on 140 - 180 dB. Naapurin kaikuluotain ei siis toimi ilmassa eikä ilmaa pitkin etenevää ääntä kuule edes herkällä mittarilla kahdenkymmenen metrin päässä.

      Nykyisellään lähinaapureiden kyttäykseen sopii parhaiten terahertsialueen sähkömagneettinen säteily. Sillä näkee poliisin iskuryhmä seinän takana olevan hengitysliikkeetkin.


    • lopettakaa_jo

      No nytkö jo sitä vakoillaan minua kaikuluotaimella!
      On se kummaksi mennyt tämä vainoaminen ja kaasutus vielä pistorasioiden kautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe