Moi
Kuinka oppisin luopumaan sisäisestä kontrollista?
Uskon että olen nuoresta asti oppinut kontrolloimaan sisäistä maailmaa, ajatuksia ja tunteita, kuinka oppisin luopumaan tästä kontrollista?
Sisäinen kontrolli
2
208
Vastaukset 2
- Tellstein
Lue vaikka Tommy Hellstenin tuotantoa tai vastaavaa kirjallisuutta.
Olen lukenut viime aikoina 3 Principles materiaalia. Se on tarkoitettu mielestäni juuri ihmisille, jotka pelkäävät elää, koska pelkäävät omaa kokemustaan. Heillä on siis tarve kontrolloida tuota kokemusta sen sijaan, että eläisi sen kanssa armollisesti. Tänään tapasin kaksi uutta ihmistä ja keskustelimme läheisessä rantabaarissa tulevasta yhteisestä projektistamme. Jotenkin vaan tunnen suurta halua jakaa tämän kokemuksen jollekulle. Tämä palsta saa riittää.
Mulle on jotenkin tosi outo kokemus olla esillä uusille ihmisille. Vaikka ainahan aluksi ihmiset ovat uusia ja siis "normaaleja siihen asti kunnes heidät tunnemme". Joku puhui tarpeesta muodostaa syvä ystävyys nopeasti ja mä jotenkin tunnistin ton itestäni. Siksi osasinkin nyt jotenkin olla vaatimatta sitä miellyttävää olotilaa, varmaa katsekontaktia, jne. Just aamulla pohdin sitä, kuinka kaikille syrjäytyneille suomalaisille hyvä ohje olisi "ole esillä ja täyty kalenteria". Että vaan koettaisiin asioita ja opeteltaisiin olemaan tuon kokemuksen kanssa. Tavallaan homma on just siinä, että luottaa vaan siihen, että se homma menee hyvin, eikä mee ite väliin sotkeen. Ja se o haaste. Ajatukset vaan tuntuu niin... todellisilta!
Mut ei oo helppoo. Jos jotakin ulkomaailman tapahtumaa kohtaan on näin vahva hylkimisreaktio, niin kyllä siinä saa tehdä töitä olon paranemiseksi. Varsinkin kun kestää vuosia ymmärtää, ettei ulkomaailman tapahtumilla ja sisäisellä kokemuksella ole mitään yhteistä. Eri ihmiset muodostavat asioista päässän erilaisen subjektiivisen illuusion. Mut jäädään miettiin tota. Ulkoisella ja sisäisellä kokemuksella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Maailmassa tapahtuu jotain, mutta se mikä tapahtuu sisälläsi ei ole maailman aiheuttamaa. Vaan itsesi. Kontrollisi. Ajatuksiesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1721869Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541340Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset221985- 71897
- 56820
- 46765
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757- 90737
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151636