Sisäinen kontrolli

kontrollipäällä

Moi

Kuinka oppisin luopumaan sisäisestä kontrollista?

Uskon että olen nuoresta asti oppinut kontrolloimaan sisäistä maailmaa, ajatuksia ja tunteita, kuinka oppisin luopumaan tästä kontrollista?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tellstein

      Lue vaikka Tommy Hellstenin tuotantoa tai vastaavaa kirjallisuutta.

    • Olen lukenut viime aikoina 3 Principles materiaalia. Se on tarkoitettu mielestäni juuri ihmisille, jotka pelkäävät elää, koska pelkäävät omaa kokemustaan. Heillä on siis tarve kontrolloida tuota kokemusta sen sijaan, että eläisi sen kanssa armollisesti. Tänään tapasin kaksi uutta ihmistä ja keskustelimme läheisessä rantabaarissa tulevasta yhteisestä projektistamme. Jotenkin vaan tunnen suurta halua jakaa tämän kokemuksen jollekulle. Tämä palsta saa riittää.

      Mulle on jotenkin tosi outo kokemus olla esillä uusille ihmisille. Vaikka ainahan aluksi ihmiset ovat uusia ja siis "normaaleja siihen asti kunnes heidät tunnemme". Joku puhui tarpeesta muodostaa syvä ystävyys nopeasti ja mä jotenkin tunnistin ton itestäni. Siksi osasinkin nyt jotenkin olla vaatimatta sitä miellyttävää olotilaa, varmaa katsekontaktia, jne. Just aamulla pohdin sitä, kuinka kaikille syrjäytyneille suomalaisille hyvä ohje olisi "ole esillä ja täyty kalenteria". Että vaan koettaisiin asioita ja opeteltaisiin olemaan tuon kokemuksen kanssa. Tavallaan homma on just siinä, että luottaa vaan siihen, että se homma menee hyvin, eikä mee ite väliin sotkeen. Ja se o haaste. Ajatukset vaan tuntuu niin... todellisilta!

      Mut ei oo helppoo. Jos jotakin ulkomaailman tapahtumaa kohtaan on näin vahva hylkimisreaktio, niin kyllä siinä saa tehdä töitä olon paranemiseksi. Varsinkin kun kestää vuosia ymmärtää, ettei ulkomaailman tapahtumilla ja sisäisellä kokemuksella ole mitään yhteistä. Eri ihmiset muodostavat asioista päässän erilaisen subjektiivisen illuusion. Mut jäädään miettiin tota. Ulkoisella ja sisäisellä kokemuksella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Maailmassa tapahtuu jotain, mutta se mikä tapahtuu sisälläsi ei ole maailman aiheuttamaa. Vaan itsesi. Kontrollisi. Ajatuksiesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      71
      4831
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3326
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2813
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2728
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2169
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2061
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1970
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1581
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe