Hyviä uutisia! - Gallup 10.8.2016

Suomen Keskusta jatkaa ylivoimaisessa kärjessä, Demarit ovat ohittaneet Kokoomuksen, Vihreillä kivat melkein 14 prossaa kannattajia.

Koko jutun helmi on se että Vasemmistoliitto on pöläyttänyt Perussuomalaiset kannoiltaan. Perussuomalaiset vaeltavat murheen laaksossa jyrkässä alamäessä, kannatus on enää vähän reilu 7 prossaa.

Rasismilla heitoilla on näköjään hintansa, kiitos teille viisaat kansalaiset.

Linkki juttuun, kannattaa katsoa. Tulee hyvä mieli:

http://yle.fi/uutiset/keskusta_selvasti_suurin_puolue_sdp_nousi_kokoomuksen_ohi__perussuomalaiset_vajoaa_edelleen/9084353
45404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Kiitos Juha!

Hyviä uutisia! - Gallup 10.8.2016

Fiksut-riemuitsee

Mies raiskasi uhrinsa kolmesti - sai yli viisi vuotta vankeutta

Keskiviikko 10.8.2016 klo 13.51

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut 18-vuotiaan miehen viideksi vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi vankeuteen törkeästä raiskauksesta, kahdesta raiskauksesta ja raiskauksen yrityksestä.
Uhreja oli kaksi. Kaikki teot tapahtuivat kahtena peräkkäisenä päivänä viime huhtikuussa. Ensimmäinen teko jäi yritykseksi, sillä nainen onnistui laittamaan vastaan.

Toisessa tapauksessa afganistanilainen Mahdi Jafari raiskasi 19-vuotiaan naisen tämän asunnossa ensin pitämällä ruokailuveistä naisen kaulalla. Hän raiskasi naisen vielä kaksi kertaa uudestaan saman yön aikana.

Turvapaikanhakijana Suomeen tullut mies väitti olevansa 16-vuotias, mutta muun muassa hänen käsiensä luustosta ja viisaudenhampaistaan oli päätelty, että hän on vähintään 18-vuotias.

Asiasta uutisoi aiemmin keskiviikkona MTV
STT

Äänestä

Voi rassukanreppanaa kun sinua vituttaa persujen kyntäminen, hah hah hah! Ilo ajatella sinun raivonpunaista naamaasi.

Hommatkaa lisää noita latvalaho-kiemunkeja puolueeseenne. Saadaan katsos se kannatus sinne tavoitteeseen eli siihen pariin prosenttiin.

Persut maksaa juuri rasistisista heitoistaan tuossakin gallupissa. Ja pohjaa ei näy, he heheheheheheeheeeeeeeee!

Äänestä

eipä yllättänyt mitenkään tuokaan gallup

asiallisella linjalla pärjää kuten Sipilä jonka puolue porskuttaa hallitusvastuusta huolimatta kärjessä

persuille taas kansa on antanut tuomionsa heidän käytöksestään ja toiminnastaan

sitä tosiaankin saa mitä tilaa

Äänestä

Kiitos Juha!

Hyviä uutisia! - Gallup 10.8.2016

Fiksut-riemuitsee

Keski-Suomen käräjäoikeus tuomitsi tiistaina vankeuteen miehen, joka raiskasi naisen Jyväskylässä toukokuussa.

Lisäksi mies tuomittiin toisen naisen seksuaalisesta ahdistelusta.

Käräjätuomari Ulla-Maija Viitavuori kertoi, että raiskaus tapahtui asunnossa. Uhria oli lähdetty seuraamaan ulkosalta. Syyttäjä puolestaan kertoi, että mies kiisti raiskauksen.

Seksuaalisen ahdistelun mies myönsi oikeuden istunnossa. Mies otti uhrin tämän työpaikalla halausotteeseen ja yritti suudella tätä. Nainen riuhtaisi itsensä irti.

Oikeus tuomitsi Mustafa Saad Mohammed Karaghoolin, 21, kahden vuoden ja kahden kuukauden vankeuteen raiskauksesta ja seksuaalisesta ahdistelusta. Rikosten välillä oli aikaa runsas viikko.

Oikeus laatii osin salaisesta tuomiosta julkisen selosteen myöhemmin.
STT

Äänestä
  • Hyvä kun raiskaajat joutuvat vankilaan, se osittaa meidän lain toimivuuden. Se on yksi asia, mutta rasismi on toinen, eikä sitä hyväksy muut, kuin idiootit. Persut saa juurikin sitä mitä tilaavat, kannatus putoo kuin lehmänhäntä, kun eivät osaa nähdä eroa noitten kahden asian välillä.

    Äänestä

  • Kiitos Juhalle tulevista leikkauksista! Kepu ei petä ikinä!

    Hyviä uutisia! - Gallup 10.8.2016


    Fiksut-riemuitsee

    Lapsilisät.
    Sotilasavustus.
    Asumistuki.
    Valtionosuus ansiopäivärahasta.
    Valtionosuus peruspäivärahasta.
    Valtionosuus työmarkkinatuesta.
    Valtionosuus aikuiskoulutustuesta.
    Valtionosuus vuorottelukorvauksesta.
    Valtionosuus sairausvakuutuslaista johtuvista menoista.
    Vähimmäispäivärahat.
    Lääkekorvauksen kattoraja.
    Valtion osuus kansaneläkelaista ja eräistä muista laeista johtuvista menoista.
    Kansaneläkkeet.
    Takuueläkkeet.
    Perhe-eläkkeet ja lapsikorotukset.
    Vammaisetuudet.
    Eläkkeensaajan asumistuki.
    Rintamalisät.
    Opintoraha.
    Starttiraha.

    Äänestä

  • Ihan oikean suuntaisia leikkauksia. Hyväksi koko Suomelle, noin sitä pitää.

    On aikakin saada valtiontalous parempaan kuntoon, kiitos hallitukselle.

    Äänestä

  • "Vaimonsa polttopuulla kuoliaaksi hakannut mies tuomittiin 12 vuoden vankeusrangaistukseen taposta. Tuomio tuli myös muun muassa törkeästä rattijuopumuksesta. Etelä-Savon käräjäoikeus antoi päätöksen asiassa maanantaina.

    Rikos tehtiin Puumalassa mökillä viime kesänä. Oikeuden mukaan vuonna 1960 syntynyt Ari Seppo Karppinen löi noin kilon painoisella halolla vaimoaan useita kertoja päähän. Vaimo oli ollut lepäämässä sängyllä.

    Syyttäjä vaati miehelle elinkautista rangaistusta murhasta. Oikeus kuitenkin katsoi, ettei verityö ollut erityisen raaka tai julma. Tekoa ei oikeuden mukaan ollut tehty myöskään vakaasti harkiten, vaikka mies oli uhannut riitatilanteissa vaimoaan väkivallalla ja myös käynyt tähän käsiksi.

    Mielentilatutkimuksen mukaan mies oli syyntakeinen eli kykeni ymmärtämään tekonsa luonteen."

    Klapin käyttöä suomalaisittain, eikä ole ainoa kerta.

    Äänestä

Persut putoo, se jos mikä on kansalle loistava uutinen, kepu se vaan porskuttaa.

Äänestä
  • Juhan Suomeen kutsumat partavauvat jättävät vastaanottokeskuksen.

    Lappajärvellä sijaitseva Kivitipun vastaanottokeskus tyhjenee vauhdilla. Torstaina aamupäivällä uuteen osoitteeseen lähti 34 turvapaikanhakijaa.

    Kivitipussa toiminut vastaanottokeskus on pystyssä enää pari viikkoa.
    Keskuksessa on jäljellä kuutisenkymmentä turvapaikanhakijaa.
    Tunteet olivat pinnassa niin asukkailla kuin henkilökunnallakin.

    Onnea Imatralle uusista lapsukaisista, olkoon allahi kanssanne.

    Äänestä

Ai että persuilla vituttaa nyt kun heillekin on valjennut raaka totuus kuinka rasismilla ei saakaan enää ääniä. Fiksu kansa on kääntynyt heitä vastaan ja jäljelle rassukoista on jäänyt Suomi24 tapailla sivustoilla riehuvat muutamat hengenjättiläiset.

Paras osoitus rassukoiden häviämisestä on se että persukansanedustajien möläytysten jälkeen aina kannatus on heillä pudonnut vaikka he itse laskivat Timo Soinin johdolla toisin.

Kansa fiksuuntuu ja persujen kannatus hiipuu, se on vääjäämätön tosiasia. Persuedustaja Oinosen sanoin: Olemme kohta satiaispuolue!!!!!!!

Kyllä naurattaa! :):):)

Äänestä

Naurattaahan tuo kaikkia. Kovin olivat persut polleana parien viime eduskuntavaalien jälkeen.

Nyt alkaa jytkytykset olla vähissä. Parasta olisikin Timon antaa sille omalle sutkautusten keksijälleen tilaukseen uusi slogan.

Olisi minullakin yksi ehdotus: Joka Perussuomalainen tahtoo olla salaa kepulainen lauletaan Pikku-Kallen autosta on kumi puhjennut nuotilla. Soini voisi rummuttaa tahtia mahallaan.

Äänestä
  • Hieno juttu! Toivotaan että kaikki hölmöt persut muuttuvat vaikka somaleiksi niin Suomi lähtee nousuun Somalian lailla!

    Äänestä

Persut pitäisi karkoittaa Suomesta ensimmäisenä. Aivan turha puolue joka tosin kohta on taas muisto vain.

Äänestä

Kepu se pettää jälleen!

– Päädyin tehtävään koska omistajaohjausministeri, eli pääministeri siihen kysyi. Kyllä tämä tuli ihan viran puolesta, valtiosihteerin tehtävien päälle, Lehtomäki sanoo, hih hih.

Lehtomäki sanoo, ettei Sipilän tarvinnut erityisemmin houkutella häntä tehtävään.

Lehtomäki ja muut hallituksen uudet jäsenet nettoavat paikoistaan 2 500 euron suuruista kuukausipalkkiota koko vuoden ajalta, yhteensä 30 000 euroa. Tämän lisäksi heille maksetaan 600 euron suuruinen kokouspalkkio kustakin kokouksesta.

Solidiumin hallitus kokoontui tilikaudella 2014–2015 11 kertaa ja tilikaudella 2015–2016 10 kertaa. Näin ollen hallituksen jäsenet saavat kuukausipalkkansa päälle vielä noin 6000 euron suuruisen summan, riippuen kokousten määrästä. Koko vuoden palkkiosummaksi muodostuu siis noin 36 000 euroa.

– Se taitaa olla ihan asetuksessa todettu, että valtiosihteerin tehtävä on auttaa pääministeriä hänen tehtävänsä hoidossa. Jos esimies pyytää, niin lähtökohtaisesti pitää tietenkin olla valmiina, Lehtomäki kertoo häntä heiluen.

– Päätös ei kuitenkaan siinä mielessä ollut helppo, että tässä täytyy katsoa myös, että tälle tehtävälle siirtyy tilaa. Eli täytyy katsoa muutamien muiden tehtävien tilannetta.



Kepulaisella entisellä viemäriministeri lehtomäellä onkin paljon kokemusta sijoittamisesta.
Kaikkihan me muistamme paska-paulan sijoitukset surullisenkuuluisaan Talvivaaraan, 350 000€, gone with the wind.

Äänestä
  • Muistamme toki ja muistamme senkin , että niitä hävittyjä
    sijoitusrahoja yritettiin maksattaa valtionrahoista takaisin
    nokilleen saaneille sijoittajille .
    Onnistuiko sitä tarina ei kerro .

    Äänestä

Onneksi Perussuomalaisissa on näin vähän rikollsia mukana. Tee eväsleivät ennen lukemista koska tässä menee aikaa. :)

Kun nyt maassa on puolue, jonka perinteisiin on ainakin kuulunut niin sanottu rötösherrajahti, niin katsotaanpa, millainen sakki niitä rötöstelijöitä onkaan jahtaamassa.

Timo Soini: "Meillä on hyvä uskottavuus haastaa paikalliset hyvä veli -verkostot"

Reijo Tossavainen: Moraalin rappio repii kansakuntaa, mutta tunnelin päässä näkyy valoa!

Se valo taitaa olla sellaisen synkemmäpuoleisen junan luoma...

Mitä tilalle? Paha veli -verkostoko?

Perussuomalaisten rikokset (Pastebin)

Päivitetty 03/2014

Seuraavat perussuomalaisten aktiivijäsenet on tuomittu rikoksista.

Matti Putkonen
- raiskaus (vankeusrangaistus)

Sirpa Ahola-Laurila

- on tuomittu Helsingin käräjäoikeudessa useista petoksista, kavalluksista, väärennyksestä, vakuusoikeuden loukkauksesta sekä esteettömistä poissaoloista oikeudesta vastaajana. Rikokset tapahtuivat 1990-luvun puolivälissä. Kaikkiaan hänet on tuomittu 12 rikoksesta.(IS, 2.3. 2015)

Pentti Oinonen
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenteen vaarantaminen
- ampuma-aserikos

Ville Vähämäki

- rattijuopumus

Mika Niikko

- ajoi varastetulla autolla jalankulkijan päälle suojatiellä
- käsilaukkuvarkauksia
- luottokorttipetoksia (vankeusrangaistus)
- ajeli lainvastaisesti ystävänsä varastamalla työkoneella rakennustyömaalla

Teuvo Hakkarainen

- ajoneuvon luovuttaminen juopuneelle
- liikenteen vaarantaminen
- arvoesineiden varastaminen kirkosta
- haaskaus

Pertti Virtanen

- liikenteen vaarantaminen

Kike Elomaa

- kaksi rekisterimerkintärikosta
(lisäksi Elomaan puoliso oli päätekijä laajassa petosjutussa Ruotsissa)

James Hirvisaari (Nyk. Muutos 2011, Suomen Sisu)

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jussi Halla-aho (Suomen Sisu)

- uskonrauhan rikkominen ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan (KKO)

Juha Väätäinen

- kertonut olevansa rikoksesta tuomittu, mutta ei ole kertonut rikosnimikettä

Heikki Parviainen, kaupunginvaltuutettu

- pahoinpitely (vankeusrangaistus), uhri halvaantui

Petri Nurminen

- lasten seksuaalinen hyväksikäyttö (vankeusrangaistus)
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenneturvallisuuden vaarantaminen
- ajoneuvorikkomus

Jouko Juvonen (taiteilijanimi "Carl J. Danhammer")

- raiskaus (vankeusrangaistus)
- useita rikosepäilyitä törkeistä petoksista (joulukuu 2011)

Jarmo Juntunen

- jatkettu merilain rikkominen (vankeusrangaistus)
- merilain rikkominen
- kaksi petosta
- kaksi aluksen katsastusrikkomusta
- merimieskatselmuksesta ja merimiesten luetteloimisesta annetun lain rikkominen

Jarkko Korpi, puheenjohtaja, Espoon ps

- huumausainerikkomus

Mikael Lith, puheenjohtaja, Etelä-Pohjanmaan ps-nuoret, Suomen Sisun jäsen

- pahoinpitely (hakkasi tyttöystävänsä)
- oikeudenkäytössä kuultavan uhkaaminen

Tommi Laitila

- pahoinpitely
- liikenteen vaarantaminen

Rami Sipilä

- laiton uhkaus (kansanedustajaan kohdistettu tappouhkaus)

Hannu Haapasalmi

- törkeä petos

Kari Bärlund

- kavallus (vankeusrangaistus)

Timo J. Laihinen

- väärennös

Heinz Juhani Vuorela

- kunnianloukkaus

Pauli Lella

- Törmäsi tahallaan naiseen Jaguar-autollaan, 60 päivää ehdollista vankeutta
pahoinpitelystä ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Freddy van Wonterghem

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jaakko Ilari Pirhonen, Oulun vaalipiiri, kunnanvaltuutettu (Haapajärven käräjäoikeus R 03/149)

- Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Hans-Peter Anttonen, valtuutettu Merikarvialla

- Törkeä talousrikos, kahdeksan kuukauden ehdollinen vankeusrangaistus.
Käräjäoikeus määräsi Anttosen myös neljäksi vuodeksi liiketoimintakieltoon.

Risto Helin, Vaasa

- Pohjanmaan käräjäoikeus, paritus, puoli vuotta ehdollista vankeutta, 24.4.2015


Yrjö Puurunen, Suomussalmi

-Kunnianloukkaus, Kainuun käräjäoikeus, 10 päiväsakkoa, eli 270 euroa, 1.9.2015

Krista Poutanen
Juhani Pellikka
Asko Salminen
Matti Kyllönen
Alpo Ylitalo
Kari Tykkyläinen
Raul Lehto

Yllä oleva lista ei ole täydellinen. Pyydän anteeksi, listaa ei ole päivitetty nykypäivään asti. Sieltä löytyisi nimittäin saman verran lisää rötösteleviä persuja.

Siksi persujen kuolinlaulu soi jo, kansa ei luota ketkuihin.

Äänestä
  • Alla oleva lista ei ole täydellinen. Pyydän anteeksi, listaa ei ole päivitetty nykypäivään asti.
    Edustaja Antti ”Kanki” Kaikkosta (kesk) syytettiin vuonna 2013 lahjuksen antamisesta ja luottamusaseman väärinkäytöstä. Hänet tuomittiin viiden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen luottamusaseman väärinkäytöstä.

    Edustaja Ilkaa Kanerva (kok) tuomittiin vuonna 2012 törkeästä lahjuksen ottamisesta vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

    Edustaja Jukka Vihriälä (kesk) tuomittiin vuonna 2013 törkeästä lahjuksen ottamisesta vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Kaikkonen, Kanerva ja Vihriälä ovat valittaneet tuomiostaan hovioikeuteen.

    Seuraavat kansanedustajat ovat saaneet lainvoimaisen tuomion. Suurin osa edustajista on tälläkin hetkellä eduskunnassa. Osa on jättänyt eduskunnan tai siirtynyt muihin tehtäviin, mutta tässä artikkelissa tuomittuja käsitellään kansanedustajina, kun ovat sitä aikoinaan olleet.

    Edustaja Mikko Alatalo (kesk) tuomittiin vuonna 1979 huumeiden käytöstä.

    Edustaja Sirkka-Liisa Anttila (kesk) tuomittiin vuonna 1965 perättömästä lausumasta kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Hän oli valehdellut oikeudelle veljensä asiassa.

    Edustaja ja nykyinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas) tuomittiin vuonna 2004 julkisrauhan rikkomisesta ydinvoima-alueella viiteentoista päiväsakkoon. Arhinmäki oli osallistunut polkupyörällä mielenosoitukseen.

    Edustaja Mikko Ekorre (ent. skdl) tuomittiin vuonna 1991 ja 1996 sataan yhdeksäänkymmeneen päiväsakkoon ja seitsemän kuukauden ehdottomaan vankeuteen, kun oli tekaissut pari väärennystä ja syyllistynyt kirjanpitorikokseen.

    Edustaja Voitto Eloranta (sd) tuomittiin vuonna 1922 murhasta Neuvostoliiton puolella ja teloitettiin vuonna 1923. Hän syyllistyi edustajien Vänö E. Jokisen ja Konsta Lindqvistin murhiin. Asia tunnettiin ”Kuusisen klubin murhina”.

    Edustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd) tuomittiin vuonna 2009 näpistyksestä, joka kohdistui turkulaiseen tavarataloon. Tuomio kolmekymmentä päiväsakkoa.

    Edesmennyt edustaja Rainer Erlund (r.erl) tuomittiin vuonna 1999 lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä neljäksikymmeneksiviideksi päiväksi ehdolliseen vankeuteen.

    Edustaja ja nykyinen peruspalveluministeri Maria Guzenin-Richardson (sd) tuomittiin vuonna 2010 törkeästä liikenteen vaarantamisesta. Rangaistus kolmekymmentäviisi päiväsakkoa.

    Edustaja Onni Hiltunen (sd) tuomittiin vuonna 1961 virkarikoksesta ja virkavirheestä viralta pantavaksi Kelan hallituksesta.

    Edustaja Kari Häkämies (kok) pahoinpiteli vuonna 2003 naisystäväänsä kolmasti, josta mätkäistiin yhdeksänkymmentä päiväsakkoa. Tapauksen tultua julki, Häkämies erosi sisäministeriön kansliapäällikön virasta.

    Edustaja Kauko Juhantalo (kesk) tuomittiin vuonna 1993 lahjusten ehdottamisesta vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tuomion saadessaan Juhantalo oli kauppa- ja teollisuusministeri. Tuomion antoi valtakunnanoikeus. Juhantalo erosi tehtävistään.

    Seuraavat edustajat on tuomittu rattijuopumuksesta joko sakkoihin tai ehdolliseen vankeuteen; Osmo Kaipainen (sd), Ahti Karjalainen (kesk), Tanja Karpela (kesk), Antero Kekkonen (sd), Silvia Modig (vas) Pertti Mäki-Hakola (2) (kok), Olli Nepponen (kok) , Sirpa Pietikäinen (kok)

    Edustaja Harri Jaskari (kok) tuomittiin vuonna 2007 laittomasta uhkauksesta viitenkymmeneenviiteen päiväsakkoon.

    Edustaja Eeva Kuuskoski (kesk) tuomittiin vuonna 2007 pahoinpitelystä kahteenkymmeneen päiväsakkoon.

    Edustaja Eero Lattula (kok) tuomittiin vuonna 1985 jatketusta törkeästä veropetoksesta vuodeksi ja kahdeksaksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen.

    Edustaja Eero Lehti (kok) tuomittiin vuonna 1984 ennakkoperintälain rikkomisesta ja sosiaaliturvamaksujen laiminlyönnistä.

    Edustaja Matti Lepistö (sd) tuomittiin vuonna 1953 virkavirheestä 35.000 tuhannen markan sakkoon.

    Edustaja Johannes Leppäselle (kesk) tuomittiin vuonna 1994 kätkemisrikoksesta (varastettu tavara) kolmekymmentä päiväsakkoa.

    Edustaja Jussi Raatikainen (sd) tuomittin vuonna 1953 virkarikoksesta 75.000 markan sakkoon.

    Edustaja Pekka Saarnio (vas) tuomittiin vuonna 1987 lahjusten ottamisesta yhdentoista kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

    Edustaja Pertti Salo (kok) ajeli vuonna 2010 reilua 58 kilometrin ylinopeutta Ylihärmä-Vöyri tiellä, saaden kuusikymmentä päiväsakkoa.

    Edustaja Kimmo Sasi (kok) tuomittiin vuonna 2007 kuolemantuottamuksesta ja liikenteen vaarantamisesta seitsemäänkymmeneen päiväsakkoon.

    Edustaja Ulf Sundqvist (sd) tuomittiin vuonna 1997 STS-pankin jutussa yhteisvastuullisesti korvaamaan 68,5 miljoonaa markkaa. Korkein oikeus tiputti hänen maksettavakseen 16,4 miljoonaa. Kun sitten Sundqvist teki maksusopimuksen Arja Alhon (sd) kanssa, putosi summa 1,2 miljoonaan markkaan.

    Edustaja ja nykyinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok) tuomittiin vuonna 1982, 1984 ja 2001 muun muassa pahoinpitelystä, osallisuudesta varkauteen ja rappijuopumuksesta. Vapaavuori selvisi sakoilla.

    Äänestä

Onneksi Perussuomalaisissa on näin vähän rikollsia mukana. Tee eväsleivät ennen lukemista koska tässä menee aikaa. :)

Kun nyt maassa on puolue, jonka perinteisiin on ainakin kuulunut niin sanottu rötösherrajahti, niin katsotaanpa, millainen sakki niitä rötöstelijöitä onkaan jahtaamassa.

Timo Soini: "Meillä on hyvä uskottavuus haastaa paikalliset hyvä veli -verkostot"

Reijo Tossavainen: Moraalin rappio repii kansakuntaa, mutta tunnelin päässä näkyy valoa!

Se valo taitaa olla sellaisen synkemmäpuoleisen junan luoma...

Mitä tilalle? Paha veli -verkostoko?

Perussuomalaisten rikokset (Pastebin)

Päivitetty 03/2014

Seuraavat perussuomalaisten aktiivijäsenet on tuomittu rikoksista.

Matti Putkonen
- raiskaus (vankeusrangaistus)

Sirpa Ahola-Laurila

- on tuomittu Helsingin käräjäoikeudessa useista petoksista, kavalluksista, väärennyksestä, vakuusoikeuden loukkauksesta sekä esteettömistä poissaoloista oikeudesta vastaajana. Rikokset tapahtuivat 1990-luvun puolivälissä. Kaikkiaan hänet on tuomittu 12 rikoksesta.(IS, 2.3. 2015)

Pentti Oinonen
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenteen vaarantaminen
- ampuma-aserikos

Ville Vähämäki

- rattijuopumus

Mika Niikko

- ajoi varastetulla autolla jalankulkijan päälle suojatiellä
- käsilaukkuvarkauksia
- luottokorttipetoksia (vankeusrangaistus)
- ajeli lainvastaisesti ystävänsä varastamalla työkoneella rakennustyömaalla

Teuvo Hakkarainen

- ajoneuvon luovuttaminen juopuneelle
- liikenteen vaarantaminen
- arvoesineiden varastaminen kirkosta
- haaskaus

Pertti Virtanen

- liikenteen vaarantaminen

Kike Elomaa

- kaksi rekisterimerkintärikosta
(lisäksi Elomaan puoliso oli päätekijä laajassa petosjutussa Ruotsissa)

James Hirvisaari (Nyk. Muutos 2011, Suomen Sisu)

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jussi Halla-aho (Suomen Sisu)

- uskonrauhan rikkominen ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan (KKO)

Juha Väätäinen

- kertonut olevansa rikoksesta tuomittu, mutta ei ole kertonut rikosnimikettä

Heikki Parviainen, kaupunginvaltuutettu

- pahoinpitely (vankeusrangaistus), uhri halvaantui

Petri Nurminen

- lasten seksuaalinen hyväksikäyttö (vankeusrangaistus)
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenneturvallisuuden vaarantaminen
- ajoneuvorikkomus

Jouko Juvonen (taiteilijanimi "Carl J. Danhammer")

- raiskaus (vankeusrangaistus)
- useita rikosepäilyitä törkeistä petoksista (joulukuu 2011)

Jarmo Juntunen

- jatkettu merilain rikkominen (vankeusrangaistus)
- merilain rikkominen
- kaksi petosta
- kaksi aluksen katsastusrikkomusta
- merimieskatselmuksesta ja merimiesten luetteloimisesta annetun lain rikkominen

Jarkko Korpi, puheenjohtaja, Espoon ps

- huumausainerikkomus

Mikael Lith, puheenjohtaja, Etelä-Pohjanmaan ps-nuoret, Suomen Sisun jäsen

- pahoinpitely (hakkasi tyttöystävänsä)
- oikeudenkäytössä kuultavan uhkaaminen

Tommi Laitila

- pahoinpitely
- liikenteen vaarantaminen

Rami Sipilä

- laiton uhkaus (kansanedustajaan kohdistettu tappouhkaus)

Hannu Haapasalmi

- törkeä petos

Kari Bärlund

- kavallus (vankeusrangaistus)

Timo J. Laihinen

- väärennös

Heinz Juhani Vuorela

- kunnianloukkaus

Pauli Lella

- Törmäsi tahallaan naiseen Jaguar-autollaan, 60 päivää ehdollista vankeutta
pahoinpitelystä ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Freddy van Wonterghem

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jaakko Ilari Pirhonen, Oulun vaalipiiri, kunnanvaltuutettu (Haapajärven käräjäoikeus R 03/149)

- Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Hans-Peter Anttonen, valtuutettu Merikarvialla

- Törkeä talousrikos, kahdeksan kuukauden ehdollinen vankeusrangaistus.
Käräjäoikeus määräsi Anttosen myös neljäksi vuodeksi liiketoimintakieltoon.

Risto Helin, Vaasa

- Pohjanmaan käräjäoikeus, paritus, puoli vuotta ehdollista vankeutta, 24.4.2015

Yrjö Puurunen, Suomussalmi

-Kunnianloukkaus, Kainuun käräjäoikeus, 10 päiväsakkoa, eli 270 euroa, 1.9.2015

Krista Poutanen
Juhani Pellikka
Asko Salminen
Matti Kyllönen
Alpo Ylitalo
Kari Tykkyläinen
Raul Lehto

Yllä oleva lista ei ole täydellinen. Pyydän anteeksi, listaa ei ole päivitetty nykypäivään asti. Sieltä löytyisi nimittäin saman verran lisää rötösteleviä persuja.

Siksi persujen kuolinlaulu soi jo, kansa ei luota ketkuihin.

Sikäli huvittavaa että persujen tekemien rikosten lista on pidempi kuin kaikkien muiden puolueiden yhteenlaskettu rikoksen tehneiden lista.

Siitä me fiksut päättelemme jotain.

Ja se näkyy gallupeissa! :):):)

Äänestä
  • Edustaja Antti ”Kanki” Kaikkosta (kesk) syytettiin vuonna 2013 lahjuksen antamisesta ja luottamusaseman väärinkäytöstä. Hänet tuomittiin viiden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen luottamusaseman väärinkäytöstä.

    Edustaja Ilkaa Kanerva (kok) tuomittiin vuonna 2012 törkeästä lahjuksen ottamisesta vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

    Edustaja Jukka Vihriälä (kesk) tuomittiin vuonna 2013 törkeästä lahjuksen ottamisesta vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Kaikkonen, Kanerva ja Vihriälä ovat valittaneet tuomiostaan hovioikeuteen.

    Seuraavat kansanedustajat ovat saaneet lainvoimaisen tuomion. Suurin osa edustajista on tälläkin hetkellä eduskunnassa. Osa on jättänyt eduskunnan tai siirtynyt muihin tehtäviin, mutta tässä artikkelissa tuomittuja käsitellään kansanedustajina, kun ovat sitä aikoinaan olleet.

    Edustaja Mikko Alatalo (kesk) tuomittiin vuonna 1979 huumeiden käytöstä.

    Edustaja Sirkka-Liisa Anttila (kesk) tuomittiin vuonna 1965 perättömästä lausumasta kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Hän oli valehdellut oikeudelle veljensä asiassa.

    Edustaja ja nykyinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas) tuomittiin vuonna 2004 julkisrauhan rikkomisesta ydinvoima-alueella viiteentoista päiväsakkoon. Arhinmäki oli osallistunut polkupyörällä mielenosoitukseen.

    Edustaja Mikko Ekorre (ent. skdl) tuomittiin vuonna 1991 ja 1996 sataan yhdeksäänkymmeneen päiväsakkoon ja seitsemän kuukauden ehdottomaan vankeuteen, kun oli tekaissut pari väärennystä ja syyllistynyt kirjanpitorikokseen.

    Edustaja Voitto Eloranta (sd) tuomittiin vuonna 1922 murhasta Neuvostoliiton puolella ja teloitettiin vuonna 1923. Hän syyllistyi edustajien Vänö E. Jokisen ja Konsta Lindqvistin murhiin. Asia tunnettiin ”Kuusisen klubin murhina”.

    Edustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd) tuomittiin vuonna 2009 näpistyksestä, joka kohdistui turkulaiseen tavarataloon. Tuomio kolmekymmentä päiväsakkoa.

    Edesmennyt edustaja Rainer Erlund (r.erl) tuomittiin vuonna 1999 lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä neljäksikymmeneksiviideksi päiväksi ehdolliseen vankeuteen.

    Edustaja ja nykyinen peruspalveluministeri Maria Guzenin-Richardson (sd) tuomittiin vuonna 2010 törkeästä liikenteen vaarantamisesta. Rangaistus kolmekymmentäviisi päiväsakkoa.

    Edustaja Onni Hiltunen (sd) tuomittiin vuonna 1961 virkarikoksesta ja virkavirheestä viralta pantavaksi Kelan hallituksesta.

    Edustaja Kari Häkämies (kok) pahoinpiteli vuonna 2003 naisystäväänsä kolmasti, josta mätkäistiin yhdeksänkymmentä päiväsakkoa. Tapauksen tultua julki, Häkämies erosi sisäministeriön kansliapäällikön virasta.

    Edustaja Kauko Juhantalo (kesk) tuomittiin vuonna 1993 lahjusten ehdottamisesta vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tuomion saadessaan Juhantalo oli kauppa- ja teollisuusministeri. Tuomion antoi valtakunnanoikeus. Juhantalo erosi tehtävistään.

    Seuraavat edustajat on tuomittu rattijuopumuksesta joko sakkoihin tai ehdolliseen vankeuteen; Osmo Kaipainen (sd), Ahti Karjalainen (kesk), Tanja Karpela (kesk), Antero Kekkonen (sd), Silvia Modig (vas) Pertti Mäki-Hakola (2) (kok), Olli Nepponen (kok) , Sirpa Pietikäinen (kok)

    Edustaja Harri Jaskari (kok) tuomittiin vuonna 2007 laittomasta uhkauksesta viitenkymmeneenviiteen päiväsakkoon.

    Edustaja Eeva Kuuskoski (kesk) tuomittiin vuonna 2007 pahoinpitelystä kahteenkymmeneen päiväsakkoon.

    Edustaja Eero Lattula (kok) tuomittiin vuonna 1985 jatketusta törkeästä veropetoksesta vuodeksi ja kahdeksaksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen.

    Edustaja Eero Lehti (kok) tuomittiin vuonna 1984 ennakkoperintälain rikkomisesta ja sosiaaliturvamaksujen laiminlyönnistä.

    Edustaja Matti Lepistö (sd) tuomittiin vuonna 1953 virkavirheestä 35.000 tuhannen markan sakkoon.

    Edustaja Johannes Leppäselle (kesk) tuomittiin vuonna 1994 kätkemisrikoksesta (varastettu tavara) kolmekymmentä päiväsakkoa.

    Edustaja Jussi Raatikainen (sd) tuomittin vuonna 1953 virkarikoksesta 75.000 markan sakkoon.

    Edustaja Pekka Saarnio (vas) tuomittiin vuonna 1987 lahjusten ottamisesta yhdentoista kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

    Edustaja Pertti Salo (kok) ajeli vuonna 2010 reilua 58 kilometrin ylinopeutta Ylihärmä-Vöyri tiellä, saaden kuusikymmentä päiväsakkoa.

    Edustaja Kimmo Sasi (kok) tuomittiin vuonna 2007 kuolemantuottamuksesta ja liikenteen vaarantamisesta seitsemäänkymmeneen päiväsakkoon.

    Edustaja Ulf Sundqvist (sd) tuomittiin vuonna 1997 STS-pankin jutussa yhteisvastuullisesti korvaamaan 68,5 miljoonaa markkaa. Korkein oikeus tiputti hänen maksettavakseen 16,4 miljoonaa. Kun sitten Sundqvist teki maksusopimuksen Arja Alhon (sd) kanssa, putosi summa 1,2 miljoonaan markkaan.

    Edustaja ja nykyinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok) tuomittiin vuonna 1982, 1984 ja 2001 muun muassa pahoinpitelystä, osallisuudesta varkauteen ja rappijuopumuksesta. Vapaavuori selvisi sakoilla.

    Äänestä

  • Osa noista "rikoksista" näyttää olevan hyvän matkaa yli 30 vuotta vanhoja.
    Persuilta löytyy ihan tuoretta tavaraa sivukaupalla.

    Se vain on ikävä tosiasia jonka kanssa joudut elämään.

    Äänestä

Matti Putkonen (Perussuomalaiset) vaatii raiskauksen tehneiden ulkomaalaisten pikaista karkoitusta Suomesta.

Matti Putkonen on itse syyllistynyt käräjäoikeuden ja hovioikeuden virallisten tietojen mukaan raiskaukseen.

Mihin Putkonen meinataan nyt karkoittaa?

Äänestä

Suomen Keskusta jatkaa ylivoimaisesti rikollisten kärjessä, Demarit ovat ohittaneet Kokoomuksen, Vihreillä kivat rikosluvut myös!

Äänestä
  • Olet näköjään niitä "elämänkoululaisia."

    Lukutaitosi on puutteellinen, huomattavasti puutteellinen. Luetun ymmärtäminen sinulta ei taas suju ollenkaan.

    Keskusta oli vaalien suurin puolue ja jatkaa myös galluppien kärjessä, luonnollisesti.

    Armosta hallitukseen otettu persut oli taas äänimäärältään kolmanneksi suurin puolue.

    Nyt persut ovat gallupeiden mukaan vasta kuudenneksi suurin puolue. Se tietäisi vaaleissa eduskuntaryhmän pienenemistä muutamaan örisijään. Sen ryhmäkokoukset voidaan pitää sen jälkeen eduskunnan WC-tiloissa. Siellä on myös WC-pönttöjä johon persuedustajat voivat pitää suoraan puheensa.

    Lue rauhallisesti että ymmärrät!

    PS.Rikostilaston kärjessä persut ovat suvereeneja, sen myönnän. :)

    Äänestä

Ei koskenut persuja, tuo ehdotus. Persut on oppineet sen vanhan sanonnan. Älä tee niin kuin minä teen, vaan tee niin kuin minä sanon.

Äänestä

Joo, persuille kelpaa kaikki poliittiset virat, puoluetuet, ilmaiset ulkomaanmatkat yms. mistä he valittivat aiemmin silmät kiiluen.

Äänestä
  • Meinaatko näin?

    Sipilä junaili valtiosihteerinsä Lehtomäen Solidiumiin – 30 000 euron palkkio vuodessa!!!

    Äänestä

Ero onkin siinä että persut nousivat hallitukseen lupaamalla kansalle täysin uuden poliittisen kulttuurin. He ovat pettäneet kaikki vaalilupauksensa, aivan kaikki.

Ja turhaan sinä yrität tähän Keskustaa vetää. Katsoppa galluppeja mihin puolueeseen kansa luottaa eniten ja mihin kuudenneksi eniten.

Siinä on muutakin kuin pieni vivahde-ero.

Kyllä kansa tietää! :)

Äänestä

Osuvaa tekstä:

"Riosta viestititte, että "perussuomalaiset ei ole kenenkään vietävissä". Eivät varmaan. Tunnustitte "plokissanne" sentään suosiolukujen huonouden.

Nojaatte puolueenne jäsenkuntaan. Se onkin puolustanut Teitä uskollisesti. Pelkkien puolueaktiivien äänin ei kuitenkaan mitään vaaleja voiteta.

Vähättelette gallupeja. Puolet niistä ennen vaaleja 2019 alkaa olla pian takana. Moni kannattajanne kiistää mielipidemittaukset ylipäänsä. Maisterina tiedätte, mitä ovat otos, virhemarginaali, luottamusväli ja jopa t-testi. mutta turha vähässä uskollisia lienee valistaa. Puoluetoimistossanne gallupeja luetaan suurennuslasilla."

Tiedättehän vanhan totuuden että silloin kun puolueen puheenjohtaja alkaa vakuutella medialle että mitään hätää ei ole niin se hätä on siinä vaiheessa jo kädessä.
Se on julma totuus.

Äänestä

Taisipa se joku täällä ennustaa että persujen loppu tulee sitä kautta kun hallituksen ovi aukesi vihdoinkin. Ota populisti valtaan niin se tuhoaa itse itsensä, pitää muuten paikkansa. Joku kirjoitteli tänne myös jo yli vuosi sitten SMP:n kohtalosta ja ennusti persuille samaa. Kohta ei olla enää kaukana siitä hommasta. Kohta persujen jyrkkä siipi eroaa puolueesta kun kannatusluvut ovat RKP luokkaa.

Äänestä

Persuja ei enää paljon muut kannatakaan, paitsi se jyrkkä siipi. Muut puolueet ei näihin koskisi pitkällä kepilläkään. Mikäli he päättävät lähteä omaksi puolueekseen, niin toki se on persujen loppu, mutta myös näitten jyrkkäiipistenkin, koska persut puolueena on tarjonnut heille tuulen suojaa, jota ei sitten enää olisi. Se taas käytännössä veisi heiltä poliittisen uskottavuuden.

Äänestä
  • Orpo: Ensi keväänä leikataan taas.
    Bensa kallistuu ja kiinteistövero nousee, kertoo tyytyväinen Juha Sipilä.

    Äänestä

Takuumiehenä leikkauksille hallituksessa joo-miehenä oleva Timo Soini sanoo taas otsa rypyssä ettei asia minulle kuulu, heh heh.

Miten se persujen homma oikein meni ennen vaaleja? Hehän mainostivat kovasti ettei alle tonnin tuloja leikata ollenkaan ja he ovat köyhien puolella aina koska ovat ainoa "työväenpuolue."

Lopputulos on nyt kaikkien tiedossa. Gallupit sen kertovat.

Kyllä kansa tietää.

Äänestä

Persujen kentällä kuhisee. Siellä on kova hätä kun Timo Suuri pitäisi syöstä vallasta mutta kun kukaan ei uskalla mennä sitä edes ehdottamaan kenellekkään koska sen jälkeen oma tulevaisuus olisi persuissa mennyttä.

Soini kituuttaa kuolevan puolueen johdossa niin kauan kuin vain jaksaa koska ministerinä on niin kiva olla. Se taas tietää persujen koko puolueen kuolemaa ajanoloon.

Äänestä

Ainoastaan+nuo+tyhmimmät+kannattajat+vielä+persuja+puolustaa.++Tiedoksi+tomppelille,+hallituksessa+kaikki+ovat+vastuussa+päätöksistä,+ei+ole+mitään+Orpon+leikkaukia,+vaan+leikkaukset+on+kaikkien+siellä+olevien,+tässä+tapauksessa+myös,+Soinin+ja+Sipilän.Fiksummat+on+nostaneet+jo+kytkintä,+persujen+7,4%+sen+hyvin+sanookin.

Äänestä

Petteri Orpo: ”Sitten leikataan palkkoja ja eläkkeitä”
"Näyttää siltä, että kilpailukykysopimuksen varjolla valtiovarainministeri Orpo leikkaa jälleen koulutuksesta kaikista kokoomuksen lupauksista huolimatta"

Äänestä
  • Soini siinä takana on, Soini haluaa nostaa päivähoitomaksuja, kun Orpo niitä laskisi.

    Äänestä

Persut yrittävät epätoivoisesti rasismilla kerätä vielä ääniä mutta kun sekään ei auta enää, kansa on fiksuuntunut niin paljon ja suuri enemmistö pitää rasistipersuja idiootteina.

Persut ovat yrittäneet selittää kuinka kaikki leikkaukset ovat tehneet muut puolueet ja kaikki hyvät asiat ovat persujen ansiota.

Kuten viisaat näkevät gallupeista sekään vale ei mene enää läpi.

Kansa on nähnyt keihin voi luottaa ja siitä kertovat parhaiten tuoreet gallup-tulokset.

Äänestä
  • Vai on Kansa nähnyt Kalajoen hiekat, mistä rakkaus alkoi / Rokkivaari hotanen.

    Äänestä

Gallup-tulokset, siinä sana joka saa ne viimeisetkin persut kimpaantumaan. Tullut käytyä hiukan kyselemässä että miten menee tuolla huoltamopöydän parlamentissa ja aina se niin naurattaa. On ne tosikkoja nuo persut.

Äänestä
  • Hallitukselta lisärahaa kotoutumiseen
    Torstai 18.8.2016 klo 14.33

    Hallitus antaa elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksille lisämäärärahaa 13,1 miljoonaa euroa.
    Lisämäärärahasta 10 miljoonalla eurolla nopeutetaan oleskeluluvan saavien turvapaikanhakijoiden pääsyä ns. "kotoutumiskoulutukseen."
    Kotoutumiskoulutusta on uudistettu muun muassa niin, että siihen sisältyy nykyistä varhaisemmin ammatillisia koneinsinöörien opintoja. Tarkoituksena on nopeuttaa rahan kiertoa taikaseinästä talouteen.

    Äänestä

Milloin keksit jonkin muun ammatin kuin koneinsinööri? On sinulla köyhä pää. Eihän se tietenkään ihme ole kun itsekin olet niitä facebookin "elämänkoululaisia" jotka itse ovat koko elämänsä läpi vetäneet siitä taikaseinästä yhteiskunnan maksamaa elättirahaa.

Mahtaa sulla vituttaa kun persujen gallup-tulokset tippuu alaspäin kuin lehmän häntä. Edes rasismilla ratsastaminen ei enää tuo ääniä, eikö olekin vittumaista.

Otappa lokoisa asento ja tutki tuota galluptulosta oikein tarkkaan. Ota sitä ennen verenpainetta alentavaa lääkettä tai tee se mitä teet jatkuvasti eli vedä oikein tukeva kiljukänni kestääksesi tilanteen.

Hauskoja lukuhetkiä galluppien parissa! :):):)

Äänestä
  • Galluppi kertoo verojen ja muitten maksujen noususta. Kunniakansalaisten tuottavuusvajetta paikataan.
    Mitä ääliö tuumaat?

    Äänestä

Niin, mitä tuumaat tosiaan ääliö? Ottaako aivoon kun enää rasismillakaan ei saa ääniä, päinvastoin ne vähenevät koko ajan? :)

Koetappa rauhoittua ja mene makuulle sinne peräkamariin, äitis huutaa sinut lihakeitolle iltapäivän aikana. Ota lukemiseksi vaikka gallup-tuloksia....tyrsk tyrsk hah hah!

Äänestä

Rasismilla ei saa enää ääniä, EU-pilkkakaan ei pure, Soinin sutkautukset eivät naurata enää ketään ja köyhät eivät usko enää lupauksiinne kaikesta hyvästä, mitä nyt?

Ahaa, onhan teillä Lindström! Nyt hänen populistinen aloitteensa 60-vuotiaiden pitkäaikaistyöttömien eläkkeelle pääsystä sokaise muutamat tollot. Todellisuudessa tuollainen aloite ei tule menemään koskaan läpi. Rahat eivät yksinkertaisesti riitä siihen.

Mutta onhan se mukava kun saa sitten taas toreilla huutaa että tällaista me yritimme mutta kun nuo muut...

Ei mene enää läpi nuo yritykset ja valheet.

Kansa on alkanut tosiaankin tietämään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fiksut-riemuitsee kirjoitti:

Suomen Keskusta jatkaa ylivoimaisessa kärjessä, Demarit ovat ohittaneet Kokoomuksen, Vihreillä kivat melkein 14 prossaa kannattajia.

Koko jutun helmi on se että Vasemmistoliitto on pöläyttänyt Perussuomalaiset kannoiltaan. Perussuomalaiset vaeltavat murheen laaksossa jyrkässä alamäessä, kannatus on enää vähän reilu 7 prossaa.

Rasismilla heitoilla on näköjään hintansa, kiitos teille viisaat kansalaiset.

Linkki juttuun, kannattaa katsoa. Tulee hyvä mieli:

http://yle.fi/uutiset/keskusta_selvasti_suurin_puolue_sdp_nousi_kokoomuksen_ohi__perussuomalaiset_vajoaa_edelleen/9084353

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu