Tavan?

tavanomainen

Mikä ihmeen sana on "tavan", joka on alkanut yhä enemmän ilmaantua nykykieleen? En tarkoita tapa-sanan genetiiviä vaan ilmeisesti tavallinen-sanan jonkinlaista lyhennöstä tava(lline)n = tavan: Tavan tallaaja = tavallinen tallaaja, jne.

Tuntuu aika erikoiselta sanamuunnokselta. Mielestäni esiintyy enempi itäpuolella maata. Mitä murretta tai muuta tämä oikein on?

7

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Idästä

      Asun itäisessä osassa maata, mutten ole koskaan kuulut tuollaita. Voisitko hieman tarkentaa missä päin kuulit tuon sanontatavan?

    • Tavan tallaaja

      Tuskin on murresana kuitenkaan. Lyhennys tai slangi enemmän sanasta tavallinen. Itse käytän tavan roskista ja biojätettä yms..

    • Tavan tyttö

      Joo, kyllä sitä käytetään paljon ainakin Joensuussa, Liekassa ja Nurmeksessa. Harvemmin sanotaan 'tavallinen', on helpompi sanoa 'tavan'.

      • ihmen

        Tavallinen = adjektiivi

        Mikä muoto on "tavan"?

        Ei ole substantiivi eikä tunnu adjektiiviltakaan oikein??? Kuulostaa genetiiviltä vai mitä? Mutta ei voilla genetiivi.


      • paikkansa

        siellä suunnalla sitä kuulee tavan ihmisten suusta tavan takaa :D


    • österbotten

      Ja eiks oo ihmeellistä, et taviksetki on alkanu käydä Tavalla? Eikä oo enää hämyt Hämiksellä! Mut silti pohjanmaalla käydään edelleen potalla.

    • sitten

      pätö? länsi- tai keskisuomessa ihmiset ei oikeen taho ymmärtää jos selitän että esim "pätö lapsi, mite se jo noin osaa tehä?!" -hö. mikä pätö?
      tajuutteko muut? en ite tiiä mistä tulee tuollanen sana, pätö, mutta itä-suomessa se taitaa olla yleinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      16
      1512
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      410
      1294
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1259
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      903
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      16
      884
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      114
      799
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      750
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      742
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      121
      701
    Aihe