Arvoisat lentäjät!

PiperoTaasKiusaa

Varmasti tiedätte että merien pinnat ovat täysin suorat eivätkä kaarru niinkuin"pitäisi". Miksi olette siitä hiljaa?

Lentomatkustaja katsoo ikkunasta 10 km:n korkeudesta ja näkee horisontin omalla tasollaan.
Sen ei pitäisi olla mahdollista jos maa olisi pallo.

Esim. New Yorkin silhuettia on mahdollista katsoa melkein 200 km:n päästä. Rakennukset eivät näy "kaatuvan" niinkuin niiden pitäisi.

Vedenpintaa mitattaessa se on aina suora.

Ei tämä ole salaliittoa vaan havaintojen tekoa.

13

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse vaikutuin tästä videosta ja hyppääjän taidosta ja rohkeudesta, vaikka salkkaripellelle se onkin vain kameran tynnyrivääristymää, jota sopivasti on korkealla lennettäessä, mutta ei enää matalalla.

      https://www.youtube.com/watch?v=aOBavry0K2E

      Onko ilmiö sattumaa vai salaliitto? [dramaattista musiikkia]

    • PunasilmäSinitaivaalla

      Olen laskuvarjohyppääjä ja hyppäämme yleensä 4 kilometristä.
      Kuvaamme useimmat hyppymme ja linssit vääristävät horisontin kaarevaksi.
      Koneesta katsoen taivaanranta on kuitenkin suora ja silmien tasalla.
      Sen voi vetää vaikka viivottimella.
      Asia ei muutu 10 kilometrissäkään. Se on veikeä havainto.....

      Lisäksi lentäjät eivät joudu tekemään korkeuskorjauksia vaikka lentomatka olisi kuinka pitkä....

      • Jepi79

        Maapallon halkaisija on 12 700 kilometriä. Siinä ei paljoo yks kymppi näy eikä tunnu.


      • Vaakalentohan ei ole mikään itsestäänselvyys, vaan se on saavutettava säätämällä koneen nostovoima täsmälleen maan vetovoiman suuruiseksi. Se ei käytännössä aivan tarkasti onnistu,, joten korkeussäätöä joudutaan ymmärtääkseni suorittamaan useinkin. Autopilotti yleensä hoitaa tämän hienosäädön.

        Jos vaakalentosuunta on onnistuttu säätämään täysin tasaiseksi, vaakalento samalla korkeudella luullakseni kyllä onnistuu. Se johtuu siitä, että ympäröivä ilmakehä ja sen aiheuttama nostovoima suhteesssa painovoimaan pitävät huolen siitä, että kone kaartaa jatkuvasti hiukkasen vaakatasoa alemmeksi. Tosin ilmanpaineen vaihtelu, ilmavirtaukset ja muut ilman olosuhteet - jotka vaikuttavt koneen nostovoimaan - käytännössä vaativat ohjausliikkeitä.

        Siten lennoista esimerkiksi Australiaan ei ole todisteeksi litteän Maan puolesta.


      • Horisontti kaareutuu silmin havaittavasti vasta ylempää (ja viistosti) katsoen, johtuen tosiaan Maan suuresta koosta. Sieltä katsoen taivaanranta ei voi litteänkään Maan tapauksessa olla suora, jos lituskan ääriviivat ovat kiekon muotoiset, kuten yleensä väitetään. Vain kulmikkaan Maan tapauksessa suoria linjoja voi esiintyä - jos ei katsota kulmien suuntaan.


      • nopealaskija

        "Sieltä katsoen taivaanranta ei voi litteänkään Maan tapauksessa olla suora,.."

        Aivan totta. Suora ei ole oikea sanaa kuvaamaan taivaanrantaa/horisonttia. Parempi sana voisi olla tasainen. Suora ei voi kulkea minkään ympäri.

        Silmien tasolle asetettu ympyrä (esim hula-hula-vanne) näyttää "tasaiselta", koska tässä ei näy kaareutumista. Tämä ei tarkoita, etteikö kaareutumista ole vaan se on vain erittäin vaikeasti silmämääräisesti mitattavissa.

        Suomessa kaareutumisen mittaukset ovat erittäin helposti tehtävissä, koska meillä on paljon tyyniä sisävesiä, joissa korkeat aallot eivät ole häiritsemässä mittauksia.


    • Olivatneroja

      Olivat näköjään sittenkin joskus 1500-luvulla oikeassa, maa on litteä ja suora.
      Enpä olisi uskonut..

      • Tieteilijät totesivat Maan pallomaiseksi ja mittasivat sen säteenkin noin 2600 vuotta sitten, joten joko tiettyä taantumista havaittavissa tai sitten ei vaan tieto tihku ihmiskunnan alakerroksiin...


      • nimimerkki.toinen

        Jos joku on maan todennut pallomaiseksi, niin puhuu samaa basskaa kuin Kollimaattori.


    • sdfghjkl

      Kyllä ne lentäjät lentää ihan australiaan asti ihan vaakasuorassa, vaikka niillä onkin sitten lopuksi jalat kohti kattoa.
      Tosin tuota minä en oikein ymmärrä, kun en ole koskaan käynyt missään vastajalkaisten maassa jos ei nyt svedupellejä oteta huomioon.

      • jotenkinnäin

        Maapallon vetää puoleensa samalla painovoimalla riippumatta siitä, missä kohtaa maapallon pintaa olet. Vetovoiman suunta on aina maapallon massakeskipistettä kohti, joten voima on aina tasainen ja saman suuntainen.


    • järkikäteen

      "Esim. New Yorkin silhuettia on mahdollista katsoa melkein 200 km:n päästä. Rakennukset eivät näy "kaatuvan" niinkuin niiden pitäisi."

      Eli väität pystyväsi erottamaan 200km päässä olevan rakennuksen kallistuman?? Etenkin kun kyseessä oleva kallistuma on alle 2 astetta.

      "Lentomatkustaja katsoo ikkunasta 10 km:n korkeudesta ja näkee horisontin omalla tasollaan."

      Pitäisi pystyä erottamana 2 asteen talon kallistuma, mutta ei pystyä erottamaan horisontin tasoa? Jos et pysty erottamana horisontin tasoa, niin samalla syyllä et pysty erottamaan alle 2 asteen kallistumaa.

      Mikäli otetaan käyttöön erittäin tarkat mittarit, täydellisissä olosuhteissa molemmat ovat mahdollisia mitata. Ei kuitenkaan paljaalla silmällä. Valitettavasti ilmakehä asettaa omia rajoitteita. New Yorkin silhuetti ei nimittäin näy 200km päähän joka säällä.

      • Näin on, eli noin pieniä "kaatumisia" ei voi silmin havaita, etenkään näkösäteen suuntaisia (poispäin). Siis vain aste noin 110 kilometriä kohti.
        Erhe kuvaa hyvin Youtuben selittäjien tietämättömyyttä, ajattelemattomuutta tai vääristelynhalua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      7027
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      335
      4926
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      150
      3710
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      123
      3520
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      76
      3446
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      56
      2955
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2769
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2406
    10. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      97
      2039
    Aihe