Naisten nyrkkeilyn taso?

OlikoTämäTässä

Missä muussa lajissa voi aloittaa vakavissaan 28-vuotiaana ja voittaa olympiamitalin 36-vuotiaana?

Niin kuin Mira Potkonen.

Entä yleisön kiinnostus lajiin? Kuka pystyy mainitsemaan jonkun naisten nyrkkeilyn olympiamitalistin? Siis jonkun muun kuin Mira Potkosen?

11

314

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ParkinsoninAli

      No ehkä jossain ammunnassa tai muussa pilipali lajissa. Mutta tosiaan tuo että ilman mitään taustaa aloittaa nyrkkeilyn 28v ja voittaa sitten kultaa olympialaisissa kertoo kaiken naisten nyrkkeilyn tasosta sitä ei nimittäin ole.

    • oikeampi.kysymys

      Kuka pystyy nimeämään yhden ikioman tällä palstalla urheilijoita puskista haukkuvan henkisesti selkärangattoman pikku kakkiaisen nimen?

      • KukkakimppuKahvipaketti

        Faktaahan tuo avaaja puhui. Naisurheilussa ylipäätään on aina helpompi menestyä, mutta joissakin lajeissa huipulle pääsy on vielä helpompaa. Palkinnot voisivat vastaavasti olla pienet, kun riittää harrastaneisuus, joka monissa miesten lajeissa ei riittäisi Suomen piirikunnalliselle tasolle.


      • Perunasoselaatikko

        Ihmetyttää sekin, että miten naisten nyrkkeilyssä päädytään kahdella voitolla mitaleille.

        Olympiatenniksessä mitaliin vaaditaan viisi voittoa.

        Huvittavaa muuten, miten Miran mitalin jälkeen monet teeskentelevät arvostavansa suuresti naisten nyrkkeilyä lajina. Kuinkahan moni noista teeskentelijöistä on koskaan katsonut naisten nyrkkeilyottelua alusta loppuun?


    • Lajin-helppous-viehättää

      Lajit joissa harrastuneisuus ja sitä kautta taso on näinkin alhainen kuin naisten nyrkkeilyssä ei pitäisi olla Olympialaisissa lainkaan. Ennen kuin feministinen palautevyöry alkaa niin sama juttu esim. jousiammunnassa (miehet ja naiset). Suomen miesten edustaja aloittanut lajin kuusi vuotta sitten 30-vuotiaana ja nyt sitten ollaan maailmanluokan "urheilijoita".

      Olympialaisiin liitetään vahvasti ajatus maailman parhaista urheilijoista, lajin ehdottomista huipuista. On ilkikurista, että siellä on myös urheilijoita, jotka ovat "vähän joskus koittanut lajia".

    • pilllinpallin

      Itkupillit itkee jos ei menestytytä. Itkee jos menestytään, niin väärässä lajissa. :)
      On aivan sama aloittaako 12v. ja voittaa olympiakultaa 20v. Tai 27v. ja voittaa 35v. Molempia malleja löytyy olympiahistoriassa.
      Olla omasssa lajissaan paras, se on olympiahenki. Olkoon se sitten vähemmän arvostettu, ei niin mediaseksikäs, soutu, ammunta jne.

      Mutta kuka uskoo, että näissä tämänpäivän harrastetuimmissa lajeissa yhtään mitalia jaetaan doupaamattomalle urheilijalle. Joka vuosi tulee uudet listat mitalisteista.

      • Lajin-helppous-viehättää

        Jos henki on olla paras omassa lajissaan, niin eihän se toteudu Olympialaisten nyrkkeilyssä. Ei miehissä, eikä naisissa.

        Lajin eliitti ottelee ammattiliitoissa rahan perässä, kun amatöörinyrkkeilijät kilpailevat Olympia-mitaleista.

        Nyrkkeily Olympialaisissa on vähemmän mediaseksikäs ja vähemmän arvostettu sen vuoksi, että siellä juuri tällaiset harrastelijat kamppailevat paremmuudestaan.

        Voin nipin napin hyväksyä ammunnat ja jousiammunnat Olympialaisiin, mutta kyseenalaistaisin silti sen, miksi ne on sinne valittu huomattavasti suositumpien ja seuratumpien lajien kustannuksella? Vaihtoehdoiksi voisin tarjota vaikka squashia, krikettiä tai dartsia. Itse en tosin seuraa saati harrastaa mitään edellämainituista.


      • pillinpallin

        Kyllä se toteutuu. Ammattilaisilla on lupa osallistua nyrkkeilyyn Olympialaisssa. Se etteivät he sinne ole tulleet johtuu vain siitä pelosta, että pataan tulee amatööriottelijalta kovavauhtisessa kolme-eräisessä matsissa. Mitalit jaetaan osallistuneiden kesken, "ja olisin voittanut, jos olisn osallistunut" puheet voi jättää omaan arvoonsa.
        Hyviä ehdotuksia. Trampoliinivoimisteluhan siellä jo onkin. :D


      • pesäpalloilija

        Keihäänheitto pois olympiakisoista. Eihän sitä harrasteta kun Suomessa parissa muussa lilliputtivaltiossa. Puolenkymmentä ennakkosuosikkia kisaa ja loput on statisteja. Eihän pesäpallikaan oo olympialaji.


    • hekohekoheh

      Paskanmarjat jostain Putkosen mitalista. Enemmän huvittaa hänen vastustajansa ja valmentajan sekä koko irlannin kansan reaktio. Voi sitä valituksen määrää.

    • kjgfjhfjhhf

      Mikään ei ole niin jaloa kuin katsoa kun ämmät lyö toisiaan päähän. Tontti kiireesti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe